Anonym bruker Skrevet 23. mai 2010 #1 Skrevet 23. mai 2010 Så ei venninne påfacebook frustrerte seg over alle skrivefeilene i dagens samfunn, og jeg må si meg helt enig! Det virker som om så og si alle "skylder" på dysleksi når de ikke kan og/å reglene, orddeling og andre normale skrivekunnskaper. Hvorfor kan de ikke bare si det rett ut? De er for late til å lære seg et av de norske skriftspråkene. Merker det stadig på facebook, i avisene (!), på skilt i butikker o.l. Har virkelig alle dysleksi..? Nå skjønner jeg godt folk som faktisk har fått diagnosen dysleksi, så ikke misforså her.
Anonym bruker Skrevet 23. mai 2010 #2 Skrevet 23. mai 2010 110 % enig med deg! Det er så vanvittig dårlige språkkunnskaper ute å gå at jeg blir skremt!
Anonym bruker Skrevet 23. mai 2010 #3 Skrevet 23. mai 2010 Jeg synes at dere skal ta en titt på egen rettskriving før dere blir skremt av andres ;-D
Anonym bruker Skrevet 23. mai 2010 #4 Skrevet 23. mai 2010 Helt enig. Det er en kultur som sprer seg, som sier at "det er ikke så farlig, folk skjønner jo hva jeg mener likevel". Og om man skulle påpeke det, så får man det jo slengt i trynet og blir kalt flisespikker, som om det ikke skulle være av betydning at språkets struktur kollapser. Hva er vi uten språk?
Anonym bruker Skrevet 23. mai 2010 #5 Skrevet 23. mai 2010 Det er ingen som påstår at alle skal skrive feilfritt til enhver tid og at man ikke kan "åpne munnen" uten å dobbeltsjekke alt med ordboken først. Poenget er at det er en krypende latskap ute og går i forhold til det å bestrebe seg på å ha rettskriving som et mål. Man bare gidder ikke. Om du kommenterer en av mine skrivefeil, så vil jeg notere det bak øret og prøve å ikke gjøre det om igjen. Jeg blir ikke snydens fornærmet.
Anonym bruker Skrevet 23. mai 2010 #6 Skrevet 23. mai 2010 Det kan virke sånn ja. Men i de aller fleste tilfeller skyldes det nok slurv. Det er egentlig lett å skille hva som er skrevet av en med dysleksi og ikke. Ang Facebook, så har jeg også reagert på dette. Både blant venner og i innlegg på grupper jeg er med i. Jeg meldte meg inn i God morgen Norge sin gruppe forleden, og der har jeg lagt merke til at det er helt ekstremt med skrivefeil i innleggene/kommentarene som folk skriver, og da spesielt særskrivingsfeil. Om det er samlet veldig mange med graverende dårlige norskkunnskaper på en og samme plass, eller om det er tilfeldig er ikke godt å si. Jeg syns det er skremmende hvertfall. Også i innleggene her inne er det skremmende dårlig språk til tider. Og til de som nå må forsvare seg med dysleksi, det er ikke dere dette gjelder. For som jeg skriver over, man kan se forskjell på hva som skyldes dysleksi og hva som skyldes slurv og dårlig kunnskap.
Adele Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Skrevet 23. mai 2010 #7 Skrevet 23. mai 2010 Enig. Ikke fortell meg at de som aldri skriver stor bokstav etter punktum, eller ikke bruker punktum eller komma i det hele tatt, har dysleksi. Det er slurv, rett og slett. Og/å-feil, komma på feil plass, problem med doble konsonanter osv. kan godt være fordi man har dysleksi, det blir noe helt annet. Jeg takler ikke skriveslurv, det er like irriterende som voksne mennesker som sier sjøkken istedenfor kjøkken!
Anonym bruker Skrevet 23. mai 2010 #8 Skrevet 23. mai 2010 Nemlig! Dessuten er det en enorm forskjell på tastefeil og utallige skrivefeil og orddelingsfeil. HI
Patetica fåkksi Skrevet 23. mai 2010 #9 Skrevet 23. mai 2010 Du som er 110% enig burde vel vite at det ikke går an å være mer enn 100% enig i noe?
Anonym bruker Skrevet 23. mai 2010 #10 Skrevet 23. mai 2010 Forutsett at man kan være dobbelt så enig som den som kom med utsagnet, kan man vel være så mye som 200% enig?
Anonym bruker Skrevet 23. mai 2010 #11 Skrevet 23. mai 2010 Og hva har det med dysleksi å gjøre? Ok, så er jeg jævla god på rettskrivning, men jeg suger i matte.
Anonym bruker Skrevet 23. mai 2010 #12 Skrevet 23. mai 2010 Jeg har det....og jeg merker ofte at jeg vegrer meg fra å svare på innlegg. Om jeg ser andre skrive feil ser jeg forbi det. Kanskje jeg er mer empatisk ovenfor dem fordi jeg vet hvordan det er. Når jeg svarer et innlegg her inne og det er skrivefeil (noe det ofte er, desverre) er det kun det som blir kommentert og ikke hva jeg faktisk skriver. Selv om det jeg skriver er reflektert og det ligger noen tanker bak. Synes det er en uting å kommentere skrivefeil i øst og vest. Det går ann å lese det som faktisk står der isteden! Dere som liker å kommentere skrivefeil her: Gjør dere det samme i hverdagen også? Går rundt og irettesetter folk som sier noe feil eller bruker feil setningsoppbygging? Ignorerer det dem sier og bare begynner å skravle ivei om hvordan ting skal sies? Det handler vel litt om respekt! Ja, også om man er anonym! I tillegg vil jeg si at mange bruker andres skrivefeil som forsvar. F.eks de har funnet ut at de har feil i en ting eller ikke har flere argumenter å komme med. Ja, da er det supert om den andre skriver en feil for da har jeg jo noe å komme med. Hersketeknikk kaller jeg det! Man gjør seg da dummere enn den man iherdig prøver å drite ut. Så tenk på det neste gang!
Anonym bruker Skrevet 23. mai 2010 #13 Skrevet 23. mai 2010 Ja, det gjør jeg faktisk. Hvis sjefen min henger opp beskjeder på tavlen hvor det er skrivefeil, retter jeg faktisk på det ) Men det blir ingen sure miner for det, altså. Det er en smule unormalt å være så selvhøytidlig at man ikke kan ta det med godt humør. Likeledes blir jeg rettet på av mine engelske venner når jeg snakker eller skriver feil på deres morsmål. Jeg kunne jo latt være å snakke med dem som følge av det kanskje? Eller skal man bare ta det for det det er, og være lærevillig. Stagnasjon kan være et stikkord for mange.
Lea Laus Skrevet 23. mai 2010 #14 Skrevet 23. mai 2010 Jeg er rett og slett ræva i rettskrivning. Norsk har alltid vært det faget jeg likte minst, sikkert fordi jeg ikke fikset det så lett som andre fag som f.eks. matematikk osv.. Jeg har norsk ordbok liggende som bokmerker og er stadig inne å sjekker ord, men det fester seg bare ikke hos meg. For jeg er fullt klar over at dårlig gramatikk ikke er helt heldig.
Anonym bruker Skrevet 23. mai 2010 #15 Skrevet 23. mai 2010 Jeg har vært lærer i videregående skole mange år og ser en klar tendens til at elevene er blitt dårligere i rettskrivning, Jeg tror hovedårsaken er sms språket de bruker. Alt skal gjøres enkelt, dialektisk og de bruker "gatespråk" og forkortelser. Min erfaring er at de til slutt ikke husker hvordan de skal skrive ordentlig. Jeg får inn skriftlige produksjoner med svært elementære feil. Mange sliter med kj- lyder, det blir mye sj. De sier at om noen år kommer alle til å si sjøkken. Måtte gud forby!!! De mest oppegående elevene har ingen problemer med å skjønne når de skal skriv korrekt og når de kan bruke "sms språket" , det handler nok om språklig bevissthet.
Anonym bruker Skrevet 23. mai 2010 #16 Skrevet 23. mai 2010 Synes det er dårlig fokus på rettskrivning både hjemme og på skolen idag jeg. Jeg vet om mennesker som tror "sellom" og "begrunn av" (på grunn av) er ett ord. Man trenger ikke skrive 100% grammatisk rett, men man kan jo i hvertfall forsøke Har sikkert feil jeg også, men det er ikke slurvefeil.
Anonym bruker Skrevet 23. mai 2010 #17 Skrevet 23. mai 2010 Ja, man er jo ikke oppegående når man har dysleksi!?
Lillejonas Mekkemikkel Skrevet 23. mai 2010 #18 Skrevet 23. mai 2010 Kan ikke si meg enig i at du er ræva i rettskriving.
Anonym bruker Skrevet 23. mai 2010 #19 Skrevet 23. mai 2010 SMS-teorien holder ikke vann. Jeg skriver "gatespråk" ofte selv i gitte situasjoner, men det er ikke vanskelig å skifte mellom ordinært skriftspråk og "gatespråk".
Anonym bruker Skrevet 23. mai 2010 #20 Skrevet 23. mai 2010 HI her. Jeg må få presisere at dette IKKE er et hån mot folk med dysleksi. Jeg har en søster med det, og vet det er vanskelig for dem det gjelder. Likevel synes jeg faktisk at de med dysleksi skriver bedre (faktisk) enn de om bare slurver og rett og slett gir blaffen fordi "folk skjønner hva jeg mener". De med dysleksi prøver faktisk (etter det jeg har erfart) noe jeg ikke kan si om de fleste andre. Og når man kommer på en butikk og det står et skilt utenfor med teksten "Tilbud; Cola å Fanta" da får jeg litt bakoversveis! Hvis det faktisk er slik at den som skrev skiltet har dysleksi, så burde da de andre ansatte sett dette? Eller går alle etter "de skjønner hva vi mener" regelen?
Lea Laus Skrevet 23. mai 2010 #22 Skrevet 23. mai 2010 Jeg konsentrerer meg som regel hardt. Ellers blir det enormt mange skrivefeil. Prøver å lære meg til å lese igjennom alt jeg skriver, ellers popper de frem. Her inne derimot, henger ikke nepa alltid med, og da blir man fort stemplet som mindre begavet..
Anonym bruker Skrevet 23. mai 2010 #23 Skrevet 23. mai 2010 Så kan vi si at det er skammelig at du ikke kan noe så vesentlig som basic matte...
Lea Laus Skrevet 23. mai 2010 #24 Skrevet 23. mai 2010 Gjengangere hos meg er ord som skjokolade, skjekke, tungvindt, foresten, vile osv. Selv om jeg vet utmerket godt at det skrives; sjokolade, sjekke, tungvint, forresten, hvile. Likevel skriver jeg disse feilene, og mange andre, nesten hver eneste gang.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå