Anonym bruker Skrevet 13. mai 2010 #1 Skrevet 13. mai 2010 Har et spm angående mme... Nå har min baby (5mnd) fått mme av og til i ca 2mnd og han får mais/ris-grøt laget av mme 2 ganger daglig. Hva er problemet med det når han tydeligvis tåler det? Hvorfor skal jeg på død og liv holde han unna melk, malt (gluten) og alt annet? Jeg tenker at hvis jeg skal leve med han i en boble og bare gi morsmelk til han er 1 år osv, så tåler han jo ingenting når han må ut i "the real world"..... Men unnsett, hva er det som er så galt med det? Når han tåler det liksom...
Anonym bruker Skrevet 13. mai 2010 #3 Skrevet 13. mai 2010 Skjønner ikke hva du lurer på egentlig? Har da aldri vært galt å gi mme hvis man ikke har nok melk selv. Allergier o.l. som mange mener kan forebygges ved mm dukker ikke opp umiddelbart så at en baby tilsynelatende tåler ting sier jo ingenting om hva det gjør med f,eks tarmene på sikt.
Anonym bruker Skrevet 13. mai 2010 #4 Skrevet 13. mai 2010 Det er vel bare vanlig melk du skal unngå å gi til barnet er 1 år. Ikke mme Men det du skriver "Jeg tenker at hvis jeg skal leve med han i en boble og bare gi morsmelk til han er 1 år osv, så tåler han jo ingenting når han må ut i "the real world"....." Blir helt feil. barn som bare får mm det første året (selvf. fastføde når alderen tilsier det) Blir mere beskyttet for bla sykdom enn de som kun får mme.
Anonym bruker Skrevet 13. mai 2010 #5 Skrevet 13. mai 2010 Er det vanlig lettmelk du tenker å gi før han er 1 år? Skjønte ikke innlegget ditt helt..
Anonym bruker Skrevet 13. mai 2010 #6 Skrevet 13. mai 2010 Har jeg sagt at det er galt? For et merkelig innlegg. Den sønnen din kommer nok til å slite med større problemer enn grøten sin i oppveksten.
Anonym bruker Skrevet 13. mai 2010 #7 Skrevet 13. mai 2010 Sannsynligvis mener hun at hun er dritt lei å bli fortalt hvor uendelig fantastisk morsmelk er, og hvor skummelt mme er. Og jo, det er faktisk budskapet fra det offentlige og dere "korrekte" mødre oppfattes.
Anonym bruker Skrevet 13. mai 2010 #8 Skrevet 13. mai 2010 nei det er slik mme mødre velger å oppfatte det...... at morsmelk har egenskaper som mme ikke har er vel ganske naturlig?
Anonym bruker Skrevet 13. mai 2010 #9 Skrevet 13. mai 2010 Nei, var kanskje litt uklar. Det virker bare som om det er så mange som mener man ikke skal gi ungene mme, grøt basert på melk, malt, banan og gud vet hva, før de er over året. Og det jeg lurer på er om det er greit å gi dem der om de tåler det, eller han da kan utvikle allergi mot det... Det ble kanskje uklart dette også
Anonym bruker Skrevet 13. mai 2010 #10 Skrevet 13. mai 2010 Det er ditt barn, det er du som bestemmer. Selv bestemte jeg at jeg skulle fullamme, og ja, holde ungene unna kumelk, gluten, visse frukter og grønnsaker og andre allergifremkallende ting. Dette fordi en del familiemedlemmer har allergier, og fordi det frarådes å gi spedbarn kumelk/meieriprodukter før ettårsdagen. Man utvikler ikke en sykelig tilstand ved å unngå noe som er allergifremkallende det første året, tvert i mot gir man barnet tid til å utvikle sin egen tarmflora etc. Det første året er slesielt og ulikt alle andre stadier i livet. Unger som tåler alt mulig som femåringer ville kanskje ikke ha vært like heldige dersom de hadde måttet prøve alt mulig det første året. Jeg syns en del mødre eksperimenterer med barna sine, og uten videre avgjør at de "tåler det" bare fordi man ikke ser reaksjonen første gang de smaker på det. Allergener er stoffer som kan gi gradvis stadig verre reaksjoner når man eksponeres for dem ofte. Selv om jeg tok alskens forholdsregler, har den eldste allergi mot jordbær, og bør holde avstand til kiwi (mulig kryssreaksjon). SÅ GLAD jeg er for at jeg ikke dyttet i han masse ting for tidlig, da kunne han ha hatt 15 problemer i stedet for ett nå!
Anonym bruker Skrevet 13. mai 2010 #11 Skrevet 13. mai 2010 Klart du kan! Men hvis jeg ikke vil, må jeg få slippe, ikke sant! Jeg tror på å skåne en liten barnekropp for mest mulig av det som kan fremkalle allergi, for eksempel jordbær, ren kumelk, osv. Mine barn fullammer så lenge som mulig, og så innfører jeg sinlac grøt som første grøt. Det er min måte å gjøre det på. Du gjør hva du vil, vettu!
Anonym bruker Skrevet 13. mai 2010 #12 Skrevet 13. mai 2010 Jeg fullammer min seks mndr gamle baby etter mye blod, svette og tårer, og det var sånn jeg oppfattet det. Eller unnskyld "valgte" å oppfatte det.
Anonym bruker Skrevet 13. mai 2010 #13 Skrevet 13. mai 2010 Hele innlegget ditt er uforståelig, så tydeligvis har du fått i deg for mye av ett eller annet du ikke har tålt liksom?
Anonym bruker Skrevet 13. mai 2010 #15 Skrevet 13. mai 2010 Grøt basert på melk skal man ihvertfall ikke gi før barnet er 10mnd, pga det hemmer opptak av vitaminer og jern. (vanlig melk ikke mme) Jordbær har jeg hørt man skal unngå å gi babyen før det er ett år, fordi det gjør at babyen lettere kan utvikle allergi. men at man ikke skal i ungen mme, banan og malt har jeg aldri hørt om.
Anonym bruker Skrevet 13. mai 2010 #16 Skrevet 13. mai 2010 Ja hva klager du over da? Du valgte å kjempe..... noen velger noe annet. Hvorfor kan man ikke bare leve med det valget man tar? Jeg hadde til slutt ikke noe valg med eldste. Jeg tapte kampen. I dag har hun mye problemer med magen. Kanskje det var fordi det den gangen var anbefalt grøt o.l. fra 3 mnd? Kanskje hun hadde hatt en bedre hverdag hvis jeg hadde kjempet for å få til ammingen enda lenger? Man ser ikke alltid konsekvensene eller verdien av sine valg umiddelbart.
Anonym bruker Skrevet 13. mai 2010 #17 Skrevet 13. mai 2010 He he, ja det er visst et ord! Som i "huff, disse mme-mødrene". Ja ja. Nå skal jeg legge meg!
Anonym bruker Skrevet 13. mai 2010 #18 Skrevet 13. mai 2010 Ja, min lille lider ingen nød for han får masse mm enda. Må bare gi et ekstra måltid innimellom med mme. Men den risgrøten står det jo, basert på melk, på... Er det mme da? Vi bruker da, til opplyning, den uten banan For skal ikke banan også være grusomt farlig? Hi
Anonym bruker Skrevet 13. mai 2010 #19 Skrevet 13. mai 2010 Man trenger ikke gi grøt heller, man kan starte som mødre i andre land med å gå over fra amming til avocado! Mine likte det, og tålte det godt, og deretter gikk vi videre til banan og kokt potet.
Anonym bruker Skrevet 13. mai 2010 #20 Skrevet 13. mai 2010 Hva!? Er banan farlig? Åh, nå kan jeg ikke legge meg likevel...
Anonym bruker Skrevet 13. mai 2010 #22 Skrevet 13. mai 2010 Ja, har hørt det, ja Ikke farlig da, men du skjønner hva jeg mener HI
Anonym bruker Skrevet 13. mai 2010 #23 Skrevet 13. mai 2010 Skjønner men poden har altså fått en del banan.. Og mme når jeg har barnevakt eller pappan er alene med han. Så nå blir det våkennatt med kvaler på meg
Anonym bruker Skrevet 13. mai 2010 #25 Skrevet 13. mai 2010 Har ikke hørt at banan går for å være "farlig"
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå