Vicky 83 Skrevet 4. mai 2010 #1 Skrevet 4. mai 2010 Nå som svangerskapet nærmer seg slutten har jeg begynt å tenke på prevensjon. Føles på en måte litt feil å bruke prevansjon siden jeg brukte et år på å bli gravid, og vi vil ha ihvertfall ett barn til. Men vi vil jo helst ikke ha de så veldig tett da, ser for oss en aldersforskjell på mellom to og fire år. For noen år siden sluttet jeg å bruke p-piller fordi jeg mistenkte at jeg fikk mye strekkmerker av det. Når jeg sluttet på pillene fikk jeg ikke flere strekkmerker. Imidlertid fikk jeg mye kviser.. Etter at jeg sluttet på pillene brukte vi kondom i et år, og det frister ikke å begynne med det igjen. Har tenkt på ladycomp, men tror ikke jeg har stabile nok sykluser til å bruke det. Også må man jo uansett bruke kondom i de usikre periodene. Har hørt veldig mye bra om hormonspiral. Er det slik at hormonene blir lokalisert til et lite område, og ikke ut i hele kroppen som ved p-piller? Er det mange av dere som bruker det selv om dere vet at dere kommer til å ta den ut etter bare 1-3 år? Kan man bruke det når man ammer? Går noen av hormonene over i morsmelken? Hva valgte/ skal dere velge etter graviditeten? Hvorfor?
lille sprelle Skrevet 4. mai 2010 #2 Skrevet 4. mai 2010 Det går an å bruke kobberspiral også, tror det er lettere å bli gravid etterpå igjen da. Den er uten hormoner jeg har det som eneste alternativ da jeg har hatt blodpropp og ikke kan bruke hormonpreparater
Tante Gustava Skrevet 4. mai 2010 #3 Skrevet 4. mai 2010 At man brukte lang tid på å bli gravid første gang er ikke en god grunn til å droppe prevensjon. Vi brukte 2 år før jeg ble gravid med storebror, så ja vi var vel litt uforsiktige. Regnet jo ikke med noe snarlige greier, men når han var 6 mnd ble jeg gravid igjen gitt... Så nå sitter vi her med to tette. Og det er topp det altså Men over til det du spør om. Etter at lillebror ble født satt jeg inn hormonspiral, når han var ca 4 mnd tenker jeg. Helt genialt. Hadde svake blødninger de første 2-3 ukene, etter det ikke noe tegn til mensen (hadde fått igjen mensen når lillebror var 3 mnd). Ingen bivirkninger. Og ja, du kan amme. Nå kommer nok ikke jeg til å ta den ut de første årene, men ja, det kan godt gjøres.
Øyboeren med to små <3 Skrevet 4. mai 2010 #4 Skrevet 4. mai 2010 den virker veldig lokalt, er ikke sånn som sprer hormoner over hele kroppen.. Jeg tåler ikke p-piller eller minipillen, blir helt bananas av det. Men hormonspiral er supert...! Ingen bivirkninger, utenom at jeg småblødde den første mnd, men etter det har jeg bare spottet litt en sjelden gang i blandt. Håper på å prøve på nr 3 om kanskje to års tid, så skal ikke ha den i så lenge, om alt klaffer. kan fint amme, og skal ikke være noe problem å bli gravid igjen etter den er tatt ut..
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå