Anonym bruker Skrevet 3. mai 2010 #1 Skrevet 3. mai 2010 Ser at mange er overrasket over hvor vondt det er å amme og hvor sår man kan bli. Vil prøve forebygge før tassen kommer :- ) Gode råd og tips for å herde dem?? Har et par mnd på meg
Anonym bruker Skrevet 3. mai 2010 #2 Skrevet 3. mai 2010 For å være helt ærlig så er både jeg og min mann veldig glad i å stimulere og bli stimulert på puppene.At mannen min slikker,suger og småbiter på brystvortene under sexakten har gjord at jeg alldri har vært sår under ammingen med mine barn;))
Anonym bruker Skrevet 3. mai 2010 #3 Skrevet 3. mai 2010 Et godt tips er å unngå å få såpe og shampo direkte på brystvortene, så godt det lar seg gjøre. Såpe fjerner det naturlige fettet og gjør at huden blir lettere sår. Jeg ble fryktelig sår de første to gangene, men det har gått bedre nå tredje gang. Jeg har vært forsiktig med å såpe inn brystene i tillegg til at jeg har brukt brystvortekrem etter HVER amming (har brukt både Avent og Medela sine kremer og likte begge. Avent sin er litt lettere å bruke ofte fordi den er tynnere i konsistensen). Hvis huden på brystvortene blir tørr, så blir den sår med en gang. Anbefaler at du lar de lufttørke for så å smøre på brystvortekrem etter hver amming. Jeg brukte også ammeinnlegg i ull. Jeg har i alle fall merket en enorm forskjell denne gangen i forhold til de to første gangene. Lykke til:)
Anonym bruker Skrevet 3. mai 2010 #4 Skrevet 3. mai 2010 Sorry vet selvfølgelig at det heter gjort og ikke gjord og at det heter aldri og ikke alldri for de som var fristet for å henge seg opp i det!
Anonym bruker Skrevet 3. mai 2010 #5 Skrevet 3. mai 2010 Jeg har et barn (pluss et på vei). Han ble fullammet til 8 mnd (alt som ikke var mm ble spyttet rett ut) og jeg ammet han til han var 15 mnd, og hadde ALDRI såre brystvorter, ikke antydning en gang. Men selve brystene var ømme og vonde de første dagene jeg ammet. Det var smertefullt da han tok tak og sugde. Dette er jo fordi hele brystet starter med en "jobb" det aldri har gjort før, og melkeganger o.l. trenger sikkert en tid med tilpasning. Jeg kjøpte purelan brystvortesalve et par uker før fødselen, og smurte inn selve brystvorta og det mørke området rundt hver 2. - 3. dag frem mot fødselen. Jeg fortsatte å smøre av og til også etter at ungen var født, og ammingen var i gang, tenkte at det var forebyggende, og godt for huden:) Hvis jeg var deg ville jeg bare smurt godt, passet på å lufttørke brystene innimellom, etter amming, og brukt barnepleierne på barsel til å lære deg riktig ammeteknikk med en gang. Det at barnet feilbelaster brystvorta fører i hvert fall lett til såre brystvorter...
Anonym bruker Skrevet 3. mai 2010 #6 Skrevet 3. mai 2010 De har gått bort fra å anbefale og herde brystvortene før fødsel fordi det er ingenting som tyder på at det hjelper noen ting. Det aller viktigste for å unngå såre brystvorter er å passe på at babyen har riktig tak når den dier. Får barnet feks for lite av puppen inn i munnen, så blir man sår, uansett hvor mye man har herdet og smurt på forhånd.
Anonym bruker Skrevet 3. mai 2010 #7 Skrevet 3. mai 2010 Hei Det beste rådet jeg kan gi deg er å spørre de på barsel om hjelp slik at babyen din får riktig sugetak. Når babyen suger riktig skal han ha BRYSTET i munnen, og ikke suge på selve brystvorten. Selvfølgelig kan du bli sår, uansett - det ble jeg. Det var sinnsykt vondt, så jeg brukte brystskjold.Der og da var det himmelen for meg - og jeg slapp å grue meg til ammingen. Jeg syns ikke purelan hjalp noe særlig da brystvortene var på det såreste (blødde fra de også.) Det var ikke noe problem for oss å bruke skjold - babyen gikk godt opp i vekt de første ukene da jeg brukte skjoldet. Det var ikke noe problem for oss å slutte å bruke skjoldet da brystvortene hadde "grodd sammen" (men dette er oss, andre har kanskje vanskeligheter med å slutte), Før fødselen tenkte jeg mye på det samme som deg. Jeg ville ikke ha såre brystvorter - så jeg tok brystpumpa fatt og pumpet. Dette anbefaler jeg deg IKKE å gjøre.. Fikk litt kjeft av jordmødrene for at jeg hadde pumpet meg - det er jo på denne måten de satte i gang fødsler i "gammle dager" Men det gikk bra altså, jeg fødte 12 dager før termin og gutten var stor og klar for livet, hehe.. Lykke til med fødsel og amming!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå