Gjest eelis+kian Skrevet 2. mai 2010 #1 Skrevet 2. mai 2010 Hvor strenge er dere på dette med salt i babymaten? Hva kan skje hvis babyen får for mye salt? Mamma laget babymat i går. Hun brukte en kladd vanlig smør og ca 1 ts salt til 4 poteter, 1 gulrot og 1 pølse. Jeg syns det er for mye salt (jeg bruker ikke salt i det hele tatt når jeg lager selv - heller ikke pølser), men hun mener bestemt at den mengden salt gjør ingen ting, dessuten blir jo mesteparten av saltet igjen i kokevannet. Hva hadde dere gjort?
knerten09+ knerteline11 Skrevet 2. mai 2010 #2 Skrevet 2. mai 2010 Jeg putter aldri salt i selv, men hender jeg har i ingredienser hvor det er litt salt. F.eks er han veldig glad i mais og pålegg vi har på skiva er det jo litt salt i. Han får også alltid smake litt av vår middag som det da er salt i. Men da er det bare snakk om noen få munnfuller med mat, da han har spist sin middag en time eller to før. Hipp og nestle har ikke tilsatt salt i babymaten, men i småfolk sine glass ser jeg at det er noe salt. Så litt må jo gå an. Men ville unngått det der jeg kunne. Selv om middagen uten salt kan virke smakløs for oss voksne, er den veldig smaksrik for en liten baby som tidligere bare er vant med melk og grøt.
abella Skrevet 2. mai 2010 #3 Skrevet 2. mai 2010 Det heter vel at babyer under 1 år ikke skal ha salt i det hele tatt, og fra 1-2 år kun i små mengder. Det er nyrene som ikke er modne og ikke greier å skille ut saltet fra kroppen. Pålegg er vel det eneste som regnes som 'greit' selvom det inneholder salt fordi det gis i så små mengder. Helt generelt tar jeg ikke imot råd fra foreldregenerasjonen, det er mye som var 'greit' tidligere som man nå vet ikke er helt greit allikevel. :-) Jeg ville ikke gitt slik mat, jeg synes det høres ut som mye salt. Både smør og pølser inneholder jo salt, bruk litt olje i maten i stedet og gi rent kjøtt.
Irene Adler Skrevet 2. mai 2010 #4 Skrevet 2. mai 2010 Barnemat til de under 1 år skal ikke inneholde slat i det hele tatt. Det er fordi nyrene er ikke fullt utviklet, og barnet kan ikke skille ut overskudd av salt fra kroppen. 1 ts var mye synes jeg. Kanskje mommor ikke er oppdatert i fht hva som gjelder for babyer nå? Før var dem ikke så nøye; barna drakk kumelk, grøt laget av mel (gluten) og vi sov på magen. Salt bør både liten og stor unngå. http://www.klikk.no/foreldre/dinbaby/article240309.ece http://matportalen.no/Matportalen/artikler/2004/10/bor_jeg_folge_med_paa_hvor_mye_salt_min_to_aar_gamle_sonn_faar_i_seg Hvis lenkene ikke virker, sjekk for mellomrom
Gjest eelis+kian Skrevet 2. mai 2010 #5 Skrevet 2. mai 2010 Takk, da var det som jeg trodde. Jeg kommer nok ikke til å servere mormors middag, selv om jeg får litt dårlig samvittighet. Jeg blir utrolig sliten av all hennes innblanding i hva som er greit og ikke greit. Hun var babymamma for 20 år siden, og ting har forandret seg siden den gang, men hun er visst ikke enig i det...
Irene Adler Skrevet 2. mai 2010 #6 Skrevet 2. mai 2010 Stol på deg selv. Akkurat nå er det du som er babymamma:) Si ja og ha for å unngå "scener" eller for å være høflig, men gjør som du synes er best. Så får du heller angre om 20 år; på at det vi gjør i dag er helt på viddene for de har funnet at noe annet er så mye lurere.
mamman til to gutter Skrevet 2. mai 2010 #7 Skrevet 2. mai 2010 Mamma har skjønt at rådene har endret seg mye de siste 30årene og svigermor er redd for å gjøre noe galt, så jeg har heldigvis ikke problemet med at bestemødrene kommer med masse "gode" råd fra de selv hadde babyer, men det er vel ikke så vanskelig å si til sin egen mor at rådene har endret seg mye fra du og evt søsken var babyer og hun må følge dine regler når det gjelder ditt barn. Jeg bruker forresten aldri salt i kokevannet verken til barn eller voksne her, syns ikke det smaker så forskjellig uansett og vi har ikke godt av for mye salt vi voksne heller.
Gjest eelis+kian Skrevet 2. mai 2010 #8 Skrevet 2. mai 2010 Å du, jeg har ingen problemer med å si fra, vi krangler så busta fyker hver gang vi møtes. I dag var det hvor mye klær han skal ha på seg når han sover i vogna - hun mener at det spiller ingen rolle om han er svett på ryggen, hvis han er kald på hendene må jeg kle på mer! Problemet er bare at hun har en tendens til å lukke ørene og gjøre som hun selv vil. For et par uker siden stappet hun i han softis (han er SEKS måneder gammel!!!), og jeg måtte fysisk ta fra henne skjeen for å få henne til å stoppe. Jeg blir litt sprø altså :-)
vaskedama+♂ 09 og 11 Skrevet 2. mai 2010 #9 Skrevet 2. mai 2010 Oj, det var mye salt til den lille mengden mat, og så til en bitteliten baby! Hadde ikke brukt salt selv engang til meg selv. Får stadig vekk høre at jeg er hysterisk når det er noe jeg ikke vil skal serveres til småtten. Måtte reise meg og fjerne poden min fra fanget etter at min mor serverte pisket krem til småtten, og det etter at jeg sa at hun ikke skulle gjøre det! Han er 9,5 mnd. Ble så sinna at det var like før det kom røyk ut ørene mine. Rundt jul var det også en bekjent som ville servere han julekaker, da var han 4 mnd. Da var jeg også hysterisk.. Sier bare, javel, får bare være hysterisk da, men han skal IKKE ha det! Basta! :-)
Romeren Skrevet 2. mai 2010 #10 Skrevet 2. mai 2010 Haha... Svigermor syntes han hadde for lite klær på seg (lå med ullundertøy, hals, lue og votter og voksi urban med 8 plussgrader utendørs) og sa noe sånt som at "Ja, vi er av den gamle skolen. Må jo kle godt på dem!", mens hun kledde på ham ulljakka. Jaja, de driver nå på!
Romeren Skrevet 2. mai 2010 #11 Skrevet 2. mai 2010 Til opplysning: Om du koker potetene med skallet på, så vil ikke saltet i vannet gi noe smak på potetene uansett. Så du har nok rett når du sier at du ikke kjenner forskjell, Stor og liten!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå