Gå til innhold

Bilstol 9-15 kg! Noen som vet om et som er bra? "Alle" er godkjente, men slettes ikke sikkert det er så bra selv om, og det skremmer meg litt.


Anbefalte innlegg

Skrevet

Så hvilket sete har du lest/sett tester om, som gjorde det godt?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Først og fremst burde dere ta med bilen og prøve hvilke seter som står godt i deres bil. Alle seter står ikke godt i alle biler så det er viktig å prøve.

 

Det er tryggest å ha barnet bakovervendt, og barnet burde sitte slik til det er minst 4 år gammelt.

http://www.tryggtrafikk.no/?module=Articles;action=Article.publicShow;ID=3424

 

Det er 5 ganger så trygt å sitte bakovervendt som forovervendt. Og det er tryggere å sitte bakovervendt i forsetet kontra forovervendt i baksetet.(Så lenge airbagen er forsvarlig skrudd av).

http://www.tryggtrafikk.no/?module=Articles;action=Article.publicShow;ID=926

 

http ://adventuredad.blip.tv/file/872531/

 

Jeg anbefaler å kjøpe et sete som er rent bakovervendt, grunnen til det er at jeg ser en tendens til at de som kjøper kombiseter snur gjerne barna tidligere forovervendt fordi det er enklere. Vi var mange venner som fikk barn på samme tid og alle andre har allerede snudd barna sine.

 

Et annen aspekt er at det er tryggere å bruke bilens interne belter enn bilbarnestolens når man skal sitte fremovervendt. Slik at man burde ikke sete barnet før det er minimum 15kg og kan kjøpe en god putestol med rygg.

http://sikringavbarnibil.blogspot.com/2008/01/nr-kan-barne-sitte-fremovervendt.html'>http://sikringavbarnibil.blogspot.com/2008/01/nr-kan-barne-sitte-fremovervendt.html

 

V i har 2 bakovervendte seter i vår bil; Britax Multitech og Besafe Izi Kid. Er fornøyd med begge setene, men de er gode på hver sin måte.

 

Besafe Izi Kid er et meget godt sete og har gjort det godt i tester ift sikkerhet. Det går til 18kg og kan KUN brukes bakovervendt. Det står fjellstøtt i bilen, og jeg synes det er enkelt å feste. Her trenger man ikke å bruke rå makt, bilbarnestolen har innebygd skralle slik at man ikke trenger å være sterk. Barnet sitter godt i sete. Kommer høyt opp og får god utsikt. I enkelte biler kan barnet henge med hodet når det sover, det kommer av at bilens interne sete heller mye. Vi har ikke det problemet. I tilegg har setet 5 posisjoner som du kan endre på når barnet sitter i sete. Fra hvilestilling til rak i ryggen. Det tryggeste er å sitte så rett som mulig. Mange bruker denne funksjonen til å rette opp bilens egne seters helling slik at de ikke kan bruke funksjonen fult ut.Setet står fjellstøtt i bilen når det er korrekt montert. Trekket er forholdsvis enkelt å ta av for å vaske det.

 

Britax Multi tech kan brukes helt til 25kg både forovervendt og bakovervendt. Men det har gjort det elendig ift sikkerhet fremovervendt, og burde IKKE brukes den veien. Bakovervendt har sete gjort det bra og kan brukes med god sammvittighet. Jeg synes dette sete er vanskeligere å feste, her må man bruke mer makt. Barnet sitter lavere og ser dermed mindre ut. Her velger man vinkelen til setet når man fester det, slik at her har du ingen valgmuligheter når setet først er festet. Vi bruker dette setet til eldstemann. Trekket er vanskelig å ta av. og ta på igjen.

 

Isofix er ikke tryggere så lenge setet er festet korrekt med bilens interne seler. Men isofix reduserer risikoen for feilmontering.

http://sikringavbarnibil.blogspot.com/2007/10/hva-er-isofix-hvilke-biler-h'>http://sikringavbarnibil.blogspot.com/2007/10/hva-er-isofix-hvilke-biler-h ar-isofix.html

 

Den tryggeste plassen i bilen er midtposisjon bak, den nest tryggeste plassen er bak passasjersete. Det yngste barnet burde ha den tryggeste plassen i bilen fordi det barnet tåler minst og trenger dermed det lille ekstra.

http://sikringavbarnibil.blogspot.com/2007/09/hvor-plassere-barnesetet.html'>http://sikringavbarnibil.blogspot.com/2007/09/hvor-plassere-barnesetet.html

 

Vi har hatt disse setene i både store og små biler uten problemer. Det er klart at i noen biler har vi voksne ikke hatt all verdens plass, men det er mye viktigere for oss med godt sikrede barn i bilen. Har hatt setene i småbiler som VW Polo, VW Golf, Merchedes A-170 og Toyota Celica.

http://sikringavbarnibil.blogspot.com/2007/09/byde-ben-er-ikke-farlig.html'>http://sikringavbarnibil.blogspot.com/2007/09/byde-ben-er-ikke-farlig.html

 

Her sitter fremdeles 4,5åringen bakovervendt og vi ser ingen grunn til å snu henne med det første. Hun sitter godt i bilen og vet at det er tryggest å sitte slik. Og ekstra koselig er det at hun og minstemann sitter og holder hverandre i hendene når vi kjører bil.

 

 

Anbefaler forøvrig å lese mer på;

hthttp://www.tryggtrafikk.no/w/Trafikksikkerhet/Barn_i_bil/

http://sikringavbarnibi l.blogspot.com/

Skrevet

Tusen takk for svar. Er det noen her som har Hyundai i30, og som kan svare litt på hvilke seter som passer den?

Skrevet

Vi har ikke hyundai, men en VW Touran;) Vi har acta graco duo logic og er knall fornøyde;) Det er greit å montere og tar minst plass av alle setene vi har testet ut. Den stjeler ikke så mye plass fra passasjer setet foran og er såpass smalt at man kan fint ha 2 barnester baki og en voksen som kan sitte i midten.

 

Vil anbefale deg å ta en tur på barnas hus/ babyshop og prøve alle setene dere vurderer i bilen deres. Da finner dere best ut hvilke sete som funker best i deres bil.

Skrevet

Skal også kjøpe bilstol, og hørtes så greit ut med acto graco, som blir foreslått over. Men fant dette på Fprbrukerportalen:

 

Akta Graco Duologic er en stol som gir stor risiko for feilbruk. Man får et grønt merke, uansett om man monterer riktig eller ikke. Selv vår ekspert hadde problemer med fastsetting, til og med når det ble forsøkt gjort utenfor bilen - med ubegrenset plass rundt seg. Disse vanskene gjør at stolen kommer middels ut i testen; risiko for feilbruk anses som et svært viktig punkt i testen - dårlig karakter her, begrenser totalkarakteren. Kollisjonstestene viser nemlig at stolen er solid bygget og konstruert. Barnets komfort er dessuten god. Priser vi har innhentet, viser at dette er en svært dyr stol. Dette er en stol som bruker isofix-standarden, og den har en base som installeres først. Deretter festes stolen i basen.

Skrevet

Akkurat det du sikter til ang Acta Graco stolen er jo noe som har blitt debattert endel i ettertid. Fordi testerne tar feil ang det grønne merket! Du skjønner, de de tror er ett grønt merke for å indikere om stolen er korrekt festet er faktisk en slik grønn spak for å bestemme om man vil at stolen skal vippe eller ei når den er ute av bilen (ok, sikkert helt håpløst forklart, hehe) Stolen har nemlig en trille funksjon, altså man kan trille den etter seg som en trillekoffert slik at man slipper å bære setet med barnet oppo. Det er små hjul på bunn av setet.

så det de legger til grunn for at stolen er vanskelig å montere stemmer ikke!

 

Den er slettes ikke vanskelig å montere, så feilbruk er ikke så veldig aktuellt! Og som med alle stoler så må man sette seg godt inn i hvordan den skal monteres korrekt uansett;)

Vi har aldri syntes den stolen har vært vanskelig så vi valgte å kjøpe den på tross av det forbrukerportalen sa. Og vi angrer ikke!

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...