solei Skrevet 29. april 2010 #1 Skrevet 29. april 2010 Synes dette året har vært en hard start på skolen. De begynte med bokstaver og lesing med en gang. Ingen grundig gjennomgang av ordlyder slik det var for noen år siden. Lange tekster før de hadde vært gjennom alle bokstavene. Ble til at mesteparten av teksten ble lest av oss voksne. Men jenta vår tok leseingen bra. Så var det rekningen. De hadde reknestykker før de visste hva +/ - var. De hadde ikke gått igjennom det på skolen. Helt greit for det var ikke så ofte de fikk det. Men nå har de akkurat begynt med +/- og jenta kommer hjem med reknestykker på to siffrer der du skal sette inn pluss eller minus mellom flere siffer i ett reknestykke. Dette er faktisk oppgaver min 5-klassing får av og til...som oftest med litt større tall. Hun ble jo bare fullstendig forvirret av de to første og skjønte ikke bæret til slutt. Blir helt matt. Er dette virkelig 1-klasse pensum? 5-klassingen min hadde ett helt annet opplegg da hun begynte. De brukte svært lang tid på bokstaver så orlyden satt som støpt for alle. Nå de da begynte å lese gikk lesingen veldig fort. Nå føler jeg vi har hakket og lært henne det meste selv og sikkert ikke på den beste måten. Når de begynte med rekning brukte de og lang tid på å lære hva ?/- virkelig var. De lærte og å sette opp reknestykker før de Begynte med store tall. Hun tar ting lett men når hun ikke får oppgaver fra A til plutselig F blir det bare tull. Nå er læreren veldig for at de skal lære mest og fortest mulig, det har hun selv sagt. Hun har svært mange planer men gjennonfører bare halvparten. Det jeg lurer på er om pensumet er slik? Skal de lese store tekster og rekne lange mattestykker med store tall i 1-klasse? Før de vet hvordan de setter opp ett reknestykke. Og jeg som er varmt for lekser. Leksene kan ta opptil 2 timer når hun skal klare de helt selv. Og da er hun lettlært.
Lille tripsi Skrevet 29. april 2010 #2 Skrevet 29. april 2010 Det høres rart ut. Har en i 1 klasse som nå har +/- med tal fra 1-10. Før jul 1-5. Når det gjelder lesing begynte dei å lese 1-2 setninger med 2-3 ord da dei starta i høst, nå har dei ca 5 setninger med alt fra 4-10 ord. Dei må lese det samme 5 ganger. Synes ikke det høres normalt ut, og jeg hadde tatt det opp med lærer.
Anne-B. Skrevet 29. april 2010 #3 Skrevet 29. april 2010 Høres ut som en overambisiøs lærer. Snakk med klassekontakten blant dere foreldrene og hør om de kan undersøke om flere føler det slik. I klassen til datra mi driver de enda med regnestykker med svar fra 0 - 10, og de har en bokstav i uka som de øver på bokstalyd på. I tillegg har de en skrivebok hvor leksa er å skrive både liten og stor bokstav, samt et par ord som begynner på denne bokstaven.
fru-påsan Skrevet 29. april 2010 #4 Skrevet 29. april 2010 Vår førsteklassing lærte tall fra 0-10 før jul, og driver nå å rekner med tall fra 1- 20. Men det er ganske enkle reknestykker, med pluss og minus. Men de har ikke lært å sette opp reknestykket over hverandre, men bortover, og må bruke talllinje for å telle seg frem til svaret. I norsk har de enda ikke lært alle bokstavlydene, men de har hatt leselekser helt fra starten, og da leser de som oftest en side (2 for de som vil), og leser teksten 3 ganger. 5-6 linjer med 4-6 ord i hver linje. Synes det er helt passelig jeg. Og gutten vår ligger helt på gjennomsnittet med læringen. Jeg vet ikke hva som er vanlig. Har også en 2.klassing, og opplegget deres var annerledes når han gikk i 1.klasse. Men ikke vanskeligere eller lettere. Bare litt annerledes. Så regner med at de forskjellige lærerne legger opp undervisningene sine litt forskjellig :-)
BlåBlå Skrevet 29. april 2010 #5 Skrevet 29. april 2010 Jeg aner ikke hva som er pensum, men finner dt ut til høsten tenker jeg. Men det er jo utrolig viktig at læreren ikke presser elevene for hardt. Ungene trenge ren god start der de mestrer det de går gjennom, for ikke å skape et hat forhold til f eks matte. Jeg hadde tatt det opp !
FrøkenSprøken Skrevet 29. april 2010 #6 Skrevet 29. april 2010 Ang. lesingen finnes det to forskjellige metoder for leseopplæring, og det er en som baserer seg på kontekst, og en som baserer seg på enkeltbokstaver og bokstavlyder. Det kan være at læreren til ditt barn bruker den kontekstbaserte metoden (som er like bra som den andre), men da er det ikke meningen at barna skal lese hele teksten. Da skal de for eksempel ringe rundt visse bokstaver/ord, mens den voksne leser høyt og påpeker likheter. Denne metoden passer best i en klasse med stort faglig sprik mellom elevene, fordi de som allerede kan å lese slipper å holde på med en og en bokstav. Men da må jo dere forelderne få beskjed om hvordan dere skal gjennomføre leksene, så klart. Matteopplæringen er jeg mer skeptisk til. Helst bør ikke barn holde på med tallsymboler i særlig stor grad før de har utviklet en ganske god tallforståelse. Ta en prat med kontaktlæreren, og forklar din bekymring. Hvis ingenting endres, kan du jo vurdere å ta det opp med rektor? Lykke til så mye! Hilsen (snart) lærer
3småtroll♥ Skrevet 29. april 2010 #7 Skrevet 29. april 2010 Her hadde vi det ganske likt i fjor da snupp gikk i 1. klasse. Jeg reagerte også på at de skulle lese før de faktisk hadde hatt alle bokstavene.... De skulle også regne med større tall uten at de hadde lært å sette opp regnestykke... Jeg syns det virket litt omvendt, men må jo inrømme at det har gått veldig fint! Snupp leser, skriver og regner som bare det;) Så alt i alt er det nok ikke så feil måte å lære på, bare en annen måte enn det man kanskje skulle tro var "riktig"? Jeg er ingen ekspert som skole-mamma, men som sagt så har hvertfall datteren vår lært det hun skal på en positiv måte for henne og det er jo målet:) Men dersom datteren din har problemer med å henge med så burde du jo uansett ta det opp med læreren. Det er jo slik at man skal få individuellt tilpasset opplæring, så læreren skal uansett ta hensyn til alle elevenes nivå og læremåte:) Kommunikasjon mellom foreldre og lærerne er jo veldig viktig for at barna skal få undervisningen lagt til rette!
Gjest vinterbrud Skrevet 29. april 2010 #8 Skrevet 29. april 2010 Nå er ikke jeg den rette til å svare egentlig siden jenta mi har spesielle behov og lettte lekser. Men i klassen hennes har de jobbet med tellestreker fram til nyttår,nå jobber de med tall opp til ti og + og -. De har også jobbet med en og en bokstav helt til nå. Jeg synes de går for fort fram i klassen til jenta di.Læreren hennes har for store ambisjoner i forhold til læring,synes jeg.Jeg synes hun kunne hatt enklere stykker på 1 trinn.
Tirilille Skrevet 29. april 2010 #9 Skrevet 29. april 2010 Jeg er ingen lærer, men det høres litt rart ut. Min 1. klassing har nå begynt med pluss og minus for tall under 10, og driver og lærer om tier-venner (2 er tiervennen til 8 osv). Hun (og flere i klassen) hadde nok klart et høyere nivå, men læreren understreker at matte er et "mursteinsfag". Det betyr at du må kunne og forstå det mest elementære før du går videre. Matte handler om mer enn teknikk, det handler om å forstå det du gjør. Så jeg syns tilnærmingen til faget er god for vår del. I norsk fikk de leselekser lenge før de hadde vært gjennom alle bokstavene, og bøkene avhengig av hvilket modenhetsnivå ungene var på. Leksene skal leses 5 ganger pr uke. Kanskje læreren har testet elevenes modenhetsnivå i klassen til jenta di, og mener at hun skal kunne klare det nivået som hun har fått bøker på?
Lektor Doppler med tillegg Skrevet 29. april 2010 #10 Skrevet 29. april 2010 Da må du sjekke med læreren hvilke læreplanmål som skal jobbes mot dette året rett og slett. Den nye læreplanen sammenfatter målene for 1 og 2, 3og 4, 5-7 og 8-10 i bolker, og skolene deler selv opp i lokale læreplaner.
solei Skrevet 29. april 2010 Forfatter #11 Skrevet 29. april 2010 Høres ut som om hun har litt store ambisjoner. Hu ner jo alene med 26 elever og det er nok ikke enkelt heller. Men tiervenner har de ikke lært enda. Bare +/- nå den siste tiden. Så kom to hele ark men varierte oppgaver til lekse imorgen. men ene arket hadde stykker som :14 4 2 =8 og 18 6 2=14. så skulle de sette inn +/- De siste gjorde jeg bare selv for de var med hele 4 siffrer og det var håpløst å forklare. Skal høre litt med de andre i klassen om hva de synes.
Lektor Doppler med tillegg Skrevet 29. april 2010 #12 Skrevet 29. april 2010 http://www.udir.no/grep/Lareplan/?laereplanid=994153&visning=5&sortering=2&kmsid=994160 Synes kanskje det virker som om skolen til jenta di kjører på Tall og Algebra og gjør unna denne delen før de tar de andre delene. Og det kan være fornuftig å jobbe med tosifret tall før man begynner å feks doble og halvere, som er et mål under under tall og algebra, for ellers blir det vanskelig å få oppnådd dette målet. Men ut fra det du sier, ja det er innenfor rammene av læreplanen. Og ordet pensum har ikke formelt vært brukt i norsk grunnskole de siste 30 åra. Likevel henger det fast.
Lektor Doppler med tillegg Skrevet 29. april 2010 #13 Skrevet 29. april 2010 og forresten de fleste lærere liker foreldre som er involverte, så om det er noe guts i deg så snakker du med læreren direkte, i stedet for å lage et helvetes styr i bakrommet av misfornøyde foreldre. Bakgrunnsprossesser er slitsomme for alle parter, og det bidrar neppe til å gjøre forholdet til læreren veldig godt, og med tanke på at du kanskje få ha samme læreren til ungen din i mange år.. start pent.
solei Skrevet 30. april 2010 Forfatter #14 Skrevet 30. april 2010 Ser at noen sier at en blir like flink til å lese med denne raske fremgangen. Men for meg er veien frem til det å kunne lese og rekne like viktig for ett barns sinns grunnlag og forhold til lekser. De får jo lekser opp i halsen om veien til å kunne lese og rekne er fyllt med fortvilelse og tårer. Da må det da være bedre å ta det langsomt siden begge metoder fungerer like bra og resultatene er like. Det er jo begrenset hva en 7-åring kan lære i løpet av en dag....som skal sitte i minnet. De hadde 4-5 gloser som de skulle pugge før de lærte bokstaver og kunne lese. Det er jo glemt for lengst. Hjelper ikke å putte inn lærdom her og der når det fort blir glemt. Men nå som hun kan skrive sitter de og blir der. Dette var i tillegg til annen lekse. Det er jo svært vanskelig å gå videre med nye grader om en ikke kan grunnregelen. Spesielt i matte der mange idag sliter. Mattelæreren sverget til alle grunnregler for å nå videre og få forståelse. ganske logisk spør du meg. Savner og litt lærebøker. De får bare kopiark og det blir så rotete. Har deres lærebøker? De får kopiark med tekst de skal lese. Min andre datter fikk bok der tekstene gradvis ble vanskelige. De som leste veldig bra fikk ekstra lesebok. Nå hadde jeg ikke tenkt å lage helvete i klasserommet men høre med de andre om hvordan barna deres tar det. Jeg er helst kjent for å IKKE gi beskjed...går stille i gangene..hehe.
solei Skrevet 30. april 2010 Forfatter #15 Skrevet 30. april 2010 Merker på henne at hun liker godt å gå fort frem. Hun har så mange planer og prater som en foss. Så engasjement har hun , absolutt. Hun liker virkelig jobben sin. Men jenta mi fortalte at noen i klassen ikke klarte å skille mellom+/- enda. De skulle få en premie når de klarte det. Før har det vært små drops og karameller. Føler det blir litt feil. En skal jo helst ikke belønne med godteri. De får ganske ofte slike belønninger og det er selvsagt populært. Men er det så lurt?
Sånn kan det gå Skrevet 30. april 2010 #16 Skrevet 30. april 2010 Slike stykker holder vår førsteklassing også på med for tiden. Jenta vår har ingen problemer med disse. Vet ikke hvordan det er med de andre i klassen, men har ikke hørt noen klager på det.
Anne-B. Skrevet 30. april 2010 #17 Skrevet 30. april 2010 Å høre hvordan de andre ungene tar det, er egentlig ingen vits i, fordi de antageligvis ikke vil ha de samme forutsetningene som jenta di. Noen vil ligge en del foran, og noen vil ligge bak. Etter å ha lest noen svar du har fått her, vil jeg nå heller råde deg til å ta det opp med læreren direkte. Etter å lest noen av dine egne svar, høres det ut som at du har et visst bilde av hvordan læringen skal legges opp, feks. via bøker, og ikke løse ark, og at du selv ikke er komfortabel med læringsmetoden. Igjen, snakk med læreren, sånn at du har en mulighet til å få det forklart. Ingen skam i det. Her har ungene en egen mappe for beskjeder og meldebok, samt oppgaveark som de har gjort på skolen og som vi skal skrive under på at vi har sett. I tillegg har de en egen matteperm, der oppgavene settes inn for hver uke, og de har en egen lesemappe. Mange "løse ark," det var ikke slik da jeg gikk på skolen, men det spiller jo ingen rolle, så lenge de får oppgaver å arbeide med.
solei Skrevet 30. april 2010 Forfatter #18 Skrevet 30. april 2010 Ok. Ark generelt er ikke noen problem. Men det er nye hver uke og hun samler inn de fra forrige uke. Det er da litt vanskelig å gå tilbake og se på de gamle, da jenta ikke har de lenger. Kan hende læreren tar vare på de på skolen. Savner alikevel bøker da det er mer oversiktlig og ligger ikke i en krøll i meldemappen eller i sekken. Savner om mattebøker der det står " døme" på hvordan en skal gjøre oppgavene. Men det kommer nok etter hvert. Da er det lett for oss foreldre å vise hvordan en skal gjøre det, på rett måte slik de lærer på skolen. Jenta mi i 5-klasse har det og da er det ikke fare for at vi voksne lærer de å utføre oppgavene på feil måte. Går seg nok til. men visjonen med 6-åringer på skolen var engang at det skulle være som en forsmak på skolen med mye utetid og lek. Det var det for min eldste og det var ett utrolig flott år der de til slutt lærte å lese og rekne. Dette året har det vært mye lekser og oppgaver på skolen. Ser på planen at det er lite utetid og mye faglære. De har og ukeslekse, ukesmål og ekstralekser hver uke i tillegg.. Synes det blir så rotete og vanskelig å oppnå alle mål. Og som sagt så tar hun ting fort men når hun skal pugge så mange ting sitter det ikke lenge.
Kamomille Skrevet 30. april 2010 #19 Skrevet 30. april 2010 Vår 1. klasseing har denne metoden, og det fungerer kjempefint. de begynte med bokstavene fra dag 1. En bokstav i uka, men fokus på lyden samt skrive ukas bokstav. Det avr også lesing fra dag en, men det man da kaller veiledet lesin. Vi Foreldre leser teksten føst, så finner barnet ukas bokastav i teksten. Vi fokuserer på ord som begynner med ukas bokstav, leser sammen med barnet (viser ordet, ser hvilke bokstaver det består av, leser ordet osv). Vi foreldre fikk "opplæring" i metoden på foreldreskolen. kanskje dere som foreldre ikke har fått nok infrmasjon om metoden, eller kanskje du har misforstått? Her var de ferdig med alle bokstavene før påske. Etter påske har de hatt fokus på selvstendig lesin, men leselekse hver uke. De får med seg hver sin lille bok eller lesekort med ca 30 ord (de er delt opp i grupper etter nivå på leseferdighetene). Dette må leses 3 ganger hver (høytlesing for en voksen). bak i boka er dte spørsmål om teksten som vi gjennomgår for å se at de har forstått det de leser. Når det gjelder matte, holder de nå på med tallene 10-20, både +/-, større enn/mindre enn, i tillegg er det forkus på penger hvor mange kronestykker er det i en 20 kroning f.esk). De har ikke lært regnestykker med å sette tallene under hverandre, men setter de etterhverandre og bruker tellemetoden) Mye av matteleksene gjøres på nettet, f.eks pengeby, multi, lokus etc Penusmet i førts og andre klasse har endret seg enormt de siste årene. Det er større fokus på SKOLE fra dag en enn det var for bare noen år siden. Nå bør alle barn lære å lese i første klasse samt at de skal lære tallbegrepene som pluss, minus, større enn, mindre enn osv
Kamomille Skrevet 30. april 2010 #20 Skrevet 30. april 2010 Herhar vi heller ikke bøker til hverken norskleksene eller matteleksene. Det er kopierte ark, men læreren limer de inn i en notatbok. Tror ikke skolen her råd til bøker til hver enkelt. Egentlig ikke noe problem synes jeg da - så lenge de lærer det de skal er det meg knekkende likegyldig om de bruker kopierte ark eller ferdige bøker
solei Skrevet 30. april 2010 Forfatter #21 Skrevet 30. april 2010 Det var jo tydelig i min datters klasse at flere hang etter og ikke enda visste forskjell på +/-. Dette gjelder ikke min datter. Og de skulle få en premie når de lærte det...var snakk om is. Med de reknestykkene de hadde denne uken så vil det jo si at mange ikke kjønner bæret når de ikke engang vet forskjellen på +/-. Kommer til å spørre henne om hvorfor de begynner med så store reknestykker med en gang og om de klarer å henge med.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå