Anonym bruker Skrevet 29. april 2010 #1 Skrevet 29. april 2010 Lurer på en ting. Ser du svarte på et tidligere innlegg til en mor som var redd for å dø fra guttene siene og at da ville fedrene få ansvaret for hver sin gutt. Jeg har to barn med to forskjellige men har fullt foreldre ansvar og omsorg for begge mine, hvem vil da få ansvaret om jeg dør? Regner med retten vil se på hva som er best for barna, men tenker på hvem får det automatisk før det event blir sak av det.
Anonym bruker Skrevet 29. april 2010 #2 Skrevet 29. april 2010 Først vil man se om det finnes personer i din familie (foreldre, søsken osv). som kan overta foreldreansvaret for barna. Man vil gå veldig langt for å finne en løsning innenfor din familie. Dersom det ikke lar seg gjøre, er det barnevernets ansvar å finne en fosterfamilie til barna. Det vil forøvrig være et helt ufravikelig prinsipp om at barna skal bo sammen.
Anonym bruker Skrevet 29. april 2010 #3 Skrevet 29. april 2010 Åh, så bra. Barna har en mormor og en tante som har sagt seg villig til å ta de om noe skulle skje. Enn om ene faren skulle velge å gå til sak for å få sitt barn? Ønsker jo at de skal bo sammen slik de alltid har gjort, og ingen av dem har særlig kontakt med sin far. Er det da mulig at han kan få foreldre ansvaret for det ene barnet, eller er det også et ufravikelig prinsipp der om at de skal bo sammen.
Anonym bruker Skrevet 29. april 2010 #4 Skrevet 29. april 2010 Far vil selvsagt kunne fremme sak om å få "overta" sitt barn, men så lenge han ikke har foreldreansvar i dag, stiller han ikke spesielt sterkt. Og det at han ikke er far til begge, taler også i fars disfavør. Men; dersom far/fedrene har ekstremt mye samvær i dag, uten å ha foreldreansvar, kan det selvsagt treffes en beslutning om at far får det ene barnet. Det skal imidlertid svært mye til, og er neppe et veldig sannsynlig utfall. Moren din kan få problemer med å overta barna pga alder (kommer jo an på hvor gammel hun faktisk er - hun kan jo være alt mellom 40-80, he he), så det er tanten som blinker seg ut som den mest opplagte kandidaten, slik jeg ser det. Det finnes ekstremt få saker i rettspraksis hvor man har skilt søsken. I de få sakene som er, er betingelsene for rettens avgjørelse så spesielle at de neppe er særlig relevante for så mange andre saker.
Anonym bruker Skrevet 29. april 2010 #5 Skrevet 29. april 2010 Tuuusen takk for at du har tatt deg tid å svare meg, er kjempe snilt av deg. Dette har jeg tenkt på lenge, så veldig godt å få svar på. Ingen av fedrene har særlig samvær med barna, elste ser sin far to ganger i månden mens minste er så liten ennå at der er det ikke ettablert noe samvær. Min mor er ikke så gammel, 50år, så håper får ansvaret. Tanten er mitt andrevalg, men hun har selv barn, så ser for meg at de får det bedre hos mormor som kun har dem da. Selvsagt håper jeg jo allerhelst at dette aldri blir et problem, men godt å høre at de får vokse opp i lag om noe skulle skje.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå