Anonym bruker Skrevet 14. april 2010 #1 Skrevet 14. april 2010 Har dere en eller to spiseplasser. Hva er fordelen og ulempen med det ene og andre. Ønsker meg to, men kan se ut som at det blir en spiseplass i det nye huset vårt. med åpen løsning til kjøkkenet. Er det en stor blemme?
Anonym bruker Skrevet 14. april 2010 #2 Skrevet 14. april 2010 Vi har kjøkkenbord i tillegg til en ''finere'' spisestue.
tresøtesmå-torødogenblå Skrevet 14. april 2010 #3 Skrevet 14. april 2010 Hvis det er åpen løsning holder det med en. Vi har adskilt kjøkken, da trenger vi to.
Martin+Mamma Skrevet 14. april 2010 #4 Skrevet 14. april 2010 Vi spiser på kjøkkenet på hverdager. Åsså har vi ei stor fin spisestue med plass til 6 (kan sette i plater så det blir til 12stk) den bruker vi til søndagsmiddag, gjester og høytider. Fredag og lørdagskveld spiser vi foran tv'n (",)
Anonym bruker Skrevet 14. april 2010 #5 Skrevet 14. april 2010 Vi har åpen kjøkkenløsning og har derfor valgt å ha spisestue i kjøkkendelen. Før vi flyttet hadde vi spiseplass på både kjøkken og i stue. Jeg var veldig redd for hvordan jeg ville trives med åpen kjøkkenløsning med spiseplass kun der. Men det ble veldig fint :-)
Alva♂️♂️♂️♀️ Skrevet 14. april 2010 #6 Skrevet 14. april 2010 Vi har 2 og skal ha det i neste hus også. Et kjøkkenbord på kjøkkenet og litt finere spisebord i spisestuen/ ene delen av stuen. Fordelen med to bord, etter min mening, er at når barna er små blir det fort mye både gris og skader på bordet dersom man ikke beskytter det godt med en voksduk el. Da er det greit å ha et "bruksbord" med voksduk på som tåler det meste og ikke gjør noe om blir litt småherpet, og et som fortsatt ser pent og ordentlig ut til besøk osv. Bare for å presisere så lærer vi barna våres å sitte pent med bordet, spise med bestikk og sånt, men når de er ca 8 mnd til 2 år blir det fort mye gris når de spiser selv, og frem til rundt 3 års alderen er det fort gjort at de i ubevoktede øyeblikk kjører en gaffel ned i bordoverflaten i sinne el. og vips kommer det mekrer eller flekker som er vanskelig å få bort.
Mamma`n til Will& Ailo Skrevet 14. april 2010 #7 Skrevet 14. april 2010 Vi har 2 spiseplasser, en på kjøkkenet som vi bruker til hverdags og en i stua som vi bruker når vi får gjester, til jul ol . Hadde vi hadd åpen kjøkkenløsning så hadde vi bare hatt en spiseplass .
Kanutten & småen + Lucia Skrevet 14. april 2010 #8 Skrevet 14. april 2010 Her i huset vårt var det spisestue i naborommet til kjøkkenet. Vi valgte rive veggen og har fått stort kjøkken. Inne på "kjøkken-delen" har vi et gammelt lite spisebord hvor ungene tegner, maler osv. I den gamle spisestuedelen har vi et stort spisebord med plass til 8. Vi bruker det bordet til alle måltidene, hverdag som fest. Fordelen med at vi fjernet veggen er at nå har vi plass til å sette inn ekstra bord når vi har mange gjester. Da har vi 2 spisebord og så bruker vi det gamle,lille spisebordet til mat, drikke osv. Der vi bodde før hadde vi egen spisestue og det var mye mer upraktisk. Jeg synes det er koselig at jeg kan snakke med gjestene samtidig som jeg holder på med matlaging o.l inne på kjøkkenet. Mye koseligere slik. Og "spisestua" blir mye mer brukt når vi har åpen løsning slik som nå.
Anonym bruker Skrevet 14. april 2010 #9 Skrevet 14. april 2010 Vi har spisebord i stua. Der spiser vi middag hver dag... Jul som hverdag. Vi har også et ok kjøkken, problemet er at det er 4 (!) dører på kjøkkenet som gjør at det på ingen måte er plass til bord og stoler der inne Å gud som jeg skulle ønske at vi hadde plass til et kjøkkenbord på kjøkkenet... Blir liksom litt mer "stue" på stua om vi slapp middagsrotet der inne hver dag..
*Miziz* har smilende barn ;-) Skrevet 14. april 2010 #10 Skrevet 14. april 2010 Vårt kjøkkenbord brukes bare til benk. spisestuebordet vårt er digert med plass til 10. Kjempedigg med stort bord, her sitter vi mye.
Anonym bruker Skrevet 14. april 2010 #11 Skrevet 14. april 2010 hvis det er åpen løsning syns jeg det er smør på flesk med kjøkkenbord i tillegg til spisebord, hvis det ikke i tillegg finnes egen spisestue da. Da kan man ha spisebordet der. Akkurat nå har vi begge deler, men det er kun spisebordet som blir brukt. Kjøkkenbordet blir aldri brukt, det tar bare plass på kjøkkenet. men har dere et gedigent kjøkken, så går det jo an å ha kjøkkenbord, eller hvis det er separat kjøkken og stue. Ellers finnes det barløsninger på kjøkkenet. At man bruker barkrakker og sitter rundt en svær kjøkkenbenk og spiser frokost og denslags, mens middagen tar man ved spisebordet.
Anonym bruker Skrevet 14. april 2010 #12 Skrevet 14. april 2010 I forrige hus hadde vi et lite kjøkken uten plass til kjøkkenbord, spisestua var rett ved siden av i en halvåpen løsning. Problemet med dette var at jeg følte jeg vasket dobbelt så mye etter hvert måltid, både kjøkkenet etter matlaging og spisestua etter spising... Dette sammenfalt med perioden hvor eldste skulle lære å spise selv, osv, det ble en del gris. I dette huset har vi større kjøkken, og har et spisebord med plass til fire på kjøkkenet, som brukes til hverdags, når det bare er familien til bords. Spisestuen ligger fremdeles rett ved siden av, og brukes alltid når vi har besøk, og er mange rundt bordet. Jeg trives mye bedre med denne løsningen, uansett om barna griser så er stua og spisestua fine og rene, Griset blir ikke "dratt utover" like mye, og det er effektivt å rydde og gjøre rent etter måltidene, samtidig som spisestua kan stå fint dekket med blomster og lys på bordet hele tiden:) Jeg ville absolutt gått for to spiseplasser...
skorpionfruen Skrevet 14. april 2010 #13 Skrevet 14. april 2010 Åpen løsning og har bare en spiseplass. Vi har en liten stue som vi vurderer å bygge ut. Da vil jeg gjerne ha to.
Anonym bruker Skrevet 14. april 2010 #14 Skrevet 14. april 2010 Kommer jo an på plassen, det. Hvis du har plass til et stort nok bord enten på kjøkkenet eller stua, er jo det i grunnen det samme, bare det fyller behovet deres. Selv har vi et lite bord på kjøkkenet og et arvet spisestue-møblement på stua, og det fungerer veldig fint for oss.
Anonym bruker Skrevet 14. april 2010 #15 Skrevet 14. april 2010 Vi har et svært hus, men kun en spiseplass, som er i en spisestue med doble dører til kjøkkenet. Her spiser vi alle våre måltider. Vi kan lukke kjøkkenet ut fra spisestua og vi har seperat stue, så vi trenger ikke sitte i middagsrotet etter vi er ferdig å spise. Synest at en spiseplass funker svært fint, og savner ikke kjøkkenbord, men når dørene til spisestua er åpne blir den del av kjøkkenet.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå