Anonym bruker Skrevet 29. mars 2010 #1 Skrevet 29. mars 2010 Forslag til aldersforskjell mellom søsken? Har endelig bestemt at vi skal lage en til en dag, også tenkte jeg at jeg bare ville bli ferdig med det. (synes ikke det er så sjov å være gravid), men så tenkte jeg at dersom vi produserte noe nå, så vil det bli 2 år mellom dem, og at det kanskje er litt lite? Vil gjerne at jenta mi skal være veldig tydelig STOREsøster, og at de ikke blir for like... Innspill? eller er dette helt umulig å svare på?
Gullblomst Skrevet 29. mars 2010 #3 Skrevet 29. mars 2010 Tror det er umulig å si noe om forslag til alder mellom søsken. Det er fordeler og ulemper med det meste. Men dersom du ønsker at storesøster skal være storesøster med stor S, erfarer jeg at jenter på 7-10 år ser gjerne ut til å bli det .. De er store nok til å skjønne det meste, liker å dulle med babyen og det å være storesøster, og ikke minst de er ikke blitt tenåring i opprør enda Selv venter vi to tette. Det blir under to år mellom, og for oss tror vi det vil passe utmerket. Noen storebror med stor S blir han nok ikke. Foreløpig skjønner han ikke noe av at mamma har en baby i magen.
GuttenMin09 ♥ Jentebaby i 2012 Skrevet 29. mars 2010 #4 Skrevet 29. mars 2010 Veldig vanskelig det valge der, og mange forskjellige meninger. Før tenkte eg at når eg først fikk en unge, skulle d gå 3-5 år før vi fikk neste, men nå vil eg helst at det ikke skal være for stor alderforskjell, så vi har teknt til å begynne prøvingen på nr 2 i høst da er lillegutt 2 1/2 år + når han blir storebror, viss vi får det til å klaffe på de første forsøkene
trollmor & trollungene Skrevet 29. mars 2010 #5 Skrevet 29. mars 2010 Har 18 mnd mellom guttene mine. Han skjønte ikke så mye den første tiden, men er en veldig skjønn storebror nå. Herlig å se søskenkjærligheten mellom de. Er de lenge fra hverandre gir de begge uttrykk for at de savner den andre. Venter nr 3 til høsten. Da er eldste 3 år og mellomste ca 20 mnd. Vi synes det er fin avstand mellom barna, men skal heller ikke legge skjul på at det har vært en tøff tid. Men alt strevet er verdt det når vi ser samholdet mellom guttene. Mange synes det er altfor tett.
Anonym bruker Skrevet 29. mars 2010 #6 Skrevet 29. mars 2010 Av erfaring mellom meg og mine søsken som eldst i flokken, med 4 og 5 år til mine yngre søsken, har jeg alltid sagt at jeg ønsker ca. 3 år mellom mine egne barn Mine yngre søsken er da bare 15 mnd mellom og med all den jobben våre foreldre hadde, har jeg alltid syntes at det har vært tett...! Jeg var skikkelig storesøster med den alders-forskjellen til mine yngre søsken. Det var stas at mamma stellet babyen på sitt stellebord, mens jeg hadde mitt stellbord med dukkene ved siden av. Samme når vi trillet tur, hadde jeg min vogn og mamma sin. Det var også veldig stas å finne frem søte kjoler som ordentlig baby kunne ha på seg, og avogtil hadde mine besteforeldre sydd likedan til mine dukker. Det var stas å være med å mate både baby og dukke med grøt, osv.. Jah, jeg var virkelig Storesøster med stor S Og jeg vare meget stolt!!! Har heller aldri manglet noe, det var alltid veldig fint å være eldst. Men i min vurdering om aldersforskjell mellom mine barn syntes jeg altså 4-5 år er for mye... De minste hadde alltid hverandre å leke med, både hjemme, på hytta, ferieturer, utfluktert etc. Mens jeg hadde med venninner ;o) Samtidig er det også de to på 15 mnd som har kranglet mest, vært mest uening og mest oppå hverandre. De vokste opp i "skyggen" av hverandre utviklingsmessig. Aldersforskjellen til min samboers søsken er på 3 år, og de hadde alltid hverandre å leke med uten at de var for tett. De delte enkelte ting, mens noe eget hadde de, osv. Og slik ønsker både jeg og samboer det nå Syns det virker perfekt jeg! De vokser ikke opp i "skyggen" til hverandre da med å være for mye oppå hverandre og på samme stadie, og de er heller ikke for langt fra hverandre til ikke å følge hverandre En plass mellom 2,5 - 3 år, vil jeg egentlig si.. For tenker å starte prøving i sommer, så hvis den sitter raskt blir det ca 2, 5 mellom våre barn
hurra1234 Skrevet 30. mars 2010 #7 Skrevet 30. mars 2010 Morsomt å høre ulike synspunkt. Jeg har ikke søsken selv, så har ingen erfaring jeg kan bygge noe på. (Annet enn at 18 år til neste halvsøster er uaktuelt Har også på følelsen av at 3 år må være ideelt. Da skjønner hun at hun får en søster/bror, og de slipper kanskje krangle mye om de samme lekene. Uten at de lever helt i forskjellige verdener. Moren min har en søster som er 5 år eldre, og hun opplevde søsteren sin som veldig fjern i oppveksten (Men nå er de veldig close!) Heh. Vi skal to uker til Frankrike til neste år, og jeg vil veldig gjerne ikke være gravid da, så tror faktisk det gjør at vi ikke kan produsere før om 1,5 år. (Føles nesten litt rart å planlegge graviditet etter ferier, men jeg var så inmari kvalm sist, og jeg gleder meg sånn til Frankrike.) Da blir det litt over 3 år mellom. Alternativet er å snu seg rundt nå å få litt over 2 år mellom.
Anonym bruker Skrevet 30. mars 2010 #8 Skrevet 30. mars 2010 4 år mellom sier det er bra. Da har har førstesmann funnet sin plass i familien, mindre sjalusi, slipper to bleiebarn. Størstemann skjønner det meste, hvorfor lillesøster/bror trenger mamma mye, er selvstendig nok til å klare mye selv. Jeg ville hatt det hadde jeg kunne velge. Dessuten med to tette, så ville jeg kanskje ikke fått nyti babytiden med førstemann hvis jeg var gravid og dårlig. Førstemann er alt for liten til å skjønne hvorfor det har kommet en ny baby i huset og vanskelig å forklare ting og tang. Men sikkert mange positive ting med å få to tette også.. jeg er bare ikke typen... :-)
Bamse&baby+spire*fødeklar* Skrevet 11. april 2010 #9 Skrevet 11. april 2010 Synes 2-3 år mellom er fint sånn i utgangspunktet. Her kommer mini til å være 20mnd ca når baby kommer. Litt tettere enn planlagt, men mini er så overbegeistret for babyer at det gjerne er like greit at det kom en til, så slipper jeg at han hyler når han må gi fra seg babyene han får holde til mammaene igjen..Pluss at han slipper å være så alene på en måte. Han er jo i åpen barnehage 1 gang i uka, og svømmer 1 kveld i uka med ei annen på hans alder.. men likevel.. Tenker det blir koselig for ham med selskap. For min egen del syntes jeg det var mye bedre med de søskene som var tette i alder ift meg enn de som var langt fra. Fikk mye tettere bånd til dem som var nærme, både gjennom lek som liten og samtaler osv som ungdom/voksen.
Cupcake! Skrevet 11. april 2010 #10 Skrevet 11. april 2010 Tror ikke man skal legge så mye vekt på aldersforskjellen jeg. Uansett hvor mange år det er imellom vil det alltid være fordeler og ulemper med det hele. Er det 5-6 åt imellom vil forholdet mellom de to bli veldig fjernt gjennom hele oppveksten pga naturlige årsaker. Er det under to år mellom dem så blir de nesten som tvillinger og det kan oppstå mye pga av det. (finne seg selv osv..) Er det 4-5 år i mellom så tror gjerne foreldrene at eldste skal forstå mer av det hele. Noe som kan være "roten til mye vondt" fordi barnet egentlig ikke forstår så mye likevel. "Hva er liksom poenget med at denne klumpen kom inn i familien min, vi hadde det så fint uten h*n". Selv er det 17 mnd mellom mine. Håper virkelig de finner lekekamerater i hverandre etterhvert siden vi bor litt vekk fra folk
Sannellerslik? Skrevet 11. april 2010 #11 Skrevet 11. april 2010 Her blir det 2 år og 3 mnd mellom dem... Jeg er fornøgd med det, selv om det er ganske tett da. Hadde egentli ikke gjort meg noe om det ble ett år til i mellom dem... Men jeg skal kanskje begynne på skole igjen i 2011, derfor valgte vi å bli gravid igjen før det... Synst jo også det er morsomt att det ikke blir så stor aldersforskjell, selv om det også blir travelt... ;-) Er vanskelig dette her, å finne ut når det "passer" med nestemann :-)
lillespire08+10 Skrevet 12. april 2010 #12 Skrevet 12. april 2010 Tidligere har de sagt at 3 år er den idelle avstanden mellom søsken, men det siste jeg hørte var 2 1/2 år. "De" er eksperter/ forskere :-) Selv blir det 2 år og 3mnd mellom sønnen min og ventende barn. Tiden vil vise om jeg syns det blir en fin aldersforskjell...
nordlyset med 1suprise + spire Skrevet 12. april 2010 #13 Skrevet 12. april 2010 En studie publisert i The New England Journal of Medicine (NEJM) i 1991, som inkluderte informasjon fra 173.205 fødsler, konkluderer med at 18 til 23 måneder mellom en fødsel og neste unnfangelse er optimalt. Dette ble senere bekreftet i en såkalt oversiktsstudie, publisert i The Journal of the American Medical Association i 2006, skriver NHI.no. Her er linken. http://www.klikk.no/foreldre/foreldreogbarn/article558803.ece
Slæsh84 Skrevet 12. april 2010 #14 Skrevet 12. april 2010 Jeg mener selv dette går litt på situasjoner i hjemmet. Noen sliter med forskjellige sykd. som kanskje gjør at en ikke har noe valg. Jeg har erfaring med min storesøster som er 3år eldre enn meg er bra. Så kom min lillesøster 5år etter meg. Men dette var nok helt sikkert pga meg. Jeg har alvorlig astma og hatt det siden jeg var 6mnd. Jeg var mye inn og ut av sus noe som gjor at det var travelt og til og med min storesøs. merket dette.. Men det er slike ting som gjør at en må se det fra familie til familie. Nå har jeg ei som blir 2år i mai og har vært mye dårlig,har fortsatt alvorlig astma. Noe som gjør at jeg ikke alltid klarer og ta meg av min skatt.. Det er veldig sårt,men slik er det.. Derfor har min lege sakt jeg ikke bør få nr 2 før skatten min klarer seg mer selv.. Så her blir det nok ca når skatten er 4år vi får nr 2. Altså vi begynner å prøver om 1år. Her må det planlegges nøye siden jeg må bytte medisiner 1mnd vertfall før jeg blir gravid, Så mi vi prøve innen en viss tid, siden det er mai som er den siste mnd å føde pga sommeren,varmt ol.. Så det er som jeg sa i begynnelsen,en må se ting an for hver familie. Det er ikke alle som det passer for når en kanskje helst vil.... Lykke t:)
Lykkeli & gla ♥ jentene mine ♥ Skrevet 13. april 2010 #15 Skrevet 13. april 2010 Her blir det akkurat 2 år i mellom (23 mnd), så satser på at det blir bra;) Sikkert litt slitsomt første året, men tror nok at de kommer til å få MASSE glede av hverandre etterhvert, siden de er såpass tett i alder=) Snakket faktisk nettopp m nabodama her, som også har akkurat 2 år mellom sine, og hun sa at det var helt topp! Så nå håper vi på samme suksess her i heimen;)
lise-mor Skrevet 14. april 2010 #16 Skrevet 14. april 2010 Det er nok vanskelig å finne en fasit på dette, men vi valgte "to tette", dvs. det er 18 mndr mellom dem. Det ser ut til å være perfekt for dem, selv om de bare er hhv. 5 og 23 mndr. Begge er like henrykte over hverandre og vi håper de får godt utbytte av hverandre fremover som relativt jevngamle. Ellers har de i tillegg en halvsøster på nesten 11 som er en "gjev" storesøster. Hun er veldig begeistret for sine småsøsken, og leker gjerne med de. Men der blir aldersforskjellen liksom litt for stor egentlig. Det bør vel iallefall ikke bli for stor forskjell synes jeg. Har selv en lillebror som er nesten 7 år yngre; det ble for mye for oss. Jeg tror man må føle på tanken selv og vurdere som best man kan. Lykke til!
Anonym bruker Skrevet 14. april 2010 #17 Skrevet 14. april 2010 Hos oss er det 2 år og 8 måneder mellom storesøster og lillebror. Fordeler: * Akkurat stor nok avstand til å slippe å trille på en klumpete søskenvogn. Storesøster sluttet å bruke vogn da lillebror ble født. Stort sett har hun gått selv, men vi bruker av og til søskenbrett hjem fra barnehagen. * De er såpass tette at de får glede av hverandre og kan leke sammen. Ser at hvis man har for stor avstand mellom ungene er det vanskelig å finne på felles aktiviteter som er morsomme både for den største og den minste. Ulemper: * Da lillebror ble født, var storesøster midt i trassalderen. Og selv om hun er veldig sterk språklig, var det nok vanskelig for henne å sette ord på alt hun følte da hun måtte dele på oppmerksomheten vår. Vi hadde en periode med veldig sterk søskensjalusi. Hvis eldstemann er større, forstår det jo mer når den nye babyen kommer og det er kanskje lettere å forholde seg til.
Anonym bruker Skrevet 14. april 2010 #18 Skrevet 14. april 2010 Flere fordeler: * Storesøster er stor nok til å være mer selvstendig og selvdreven. Hun klarer å kle på seg selv. Hun lærte etterhvert å gå på do selv. Har du to med halvannet års mellomrom, ser jeg for meg utfordringer når vinterdresser, støvler etc skal på....
*bubbs* Skrevet 21. april 2010 #19 Skrevet 21. april 2010 Jeg har nå lest artiklene som klikk (og senere NHI) linker til fordi en ideell forskjell på 18-23 mnd ikke stemmer med det jeg lærte på medisinstudiet. Her er konklusjonen fra studien klippet direkte fra JAMA: Conclusions: Interpregnancy intervals shorter than 18 months and longer than 59 months are significantly associated with increased risk of adverse perinatal outcomes. These data suggest that spacing pregnancies appropriately could help prevent such adverse perinatal outcomes. Når man leser hele artikkelen kommer det spesifikt frem at: There were no differences in the risk of adverse perinatal outcomes between women with intervals of 24 to 59 months and those with intervals of 18 to 23 months. Artikkelen kan leses her: http://jama.ama-assn.org/cgi/content/full/295/15/1809?maxtoshow=&hits=10&RESULTFORMAT=&searchid=1&FIRSTINDEX=0&volume=295&firstpage=1809&resourcetype=HWCIT Intervallen 18-23mnd er altså bare brukt som et referanseområde. Den medisinsk ideelle tiden mellom fødsel og neste unfangelse er altså 18-59 mnd! (59 mnd er nesten 5 år) Alstå spiller det ikke noen rolle om man venter noen år med unge nr to. Dette sier jo ingenting om den psykisk ideelle aldersforskjellen da..
Gjest Skrevet 22. april 2010 #20 Skrevet 22. april 2010 Mor til venninna mi seier at 3år er fin forskjell. Sjølv ville eg gjerne ha ca 2år mellom, men ser ut til at eg ikkje får det heilt som eg vil:P Ellers er det mange som har 4-5år mellom barna sine. Det meste fungerar;) Ein tilpassar seg jo situasjonen ein er i. Og ei lita trøst sia du ikkje er så glad i å gå gravid: svangerskap er like individuelle som barna som kjem ut.
Anonym bruker Skrevet 22. april 2010 #21 Skrevet 22. april 2010 Jeg tror 3-4 år er en fin aldersforskjell. Tanten min har tre barn på 10 år, 5 år og en på 8 uker. Mao 5 år mellom alle sine, tror det har fungert suvurent for dem. Jeg har en jente på 15 mnd, og merker at hun er blitt så stor! Klart jeg savner en baby til nå, men det er altfor tidlig synes jeg. Hun krever min fulle oppmerksomhet hele tiden og sover ikke natta igjennom heller. Ser frem til hun slutter med bleier og er mer selvstendig osv, da tror jeg at jeg vil vurdere prøving.
Fomle84 Skrevet 27. april 2010 #22 Skrevet 27. april 2010 Her er det 2år og 5mnd mellom, og blir det som vi vil blir det 2,5-3år mellom andre og tredje og. Helt super alder forskjell. Var så dårlig under sist graviditet at jeg vil vente til tutta har vokst seg bitte litt større før vi prøver igjen.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå