Anonym bruker Skrevet 3. mars 2010 #1 Skrevet 3. mars 2010 Vi skal leie ut huset vårt fra sommeren. Vil egentlig ikke ha noen som vi kjenner eller har noe forhold til for å gjøre et klart skille mellom penger og venner. MEN, det er et foreldrepar i barnehagen som leter etter et hus, de har spurt i hytt og pine om noen ikke kjenner til noe. Siden barna våre leker sammen stakk jeg innom dem for første gang i dag. Huset var rent, men slitt. Hadde tatt av tapeten på veggene, men ikke malt. Taklampa manglet skjerm ( kanskje pga oppusingen?) møblene var slitt, men i varetatt og det "verste" var at de hadde to hunder og tre katter. Jeg vet at hun er arbeidsledig, han jobber, de har to barn. Er veldig usikker på om jeg skal forslå huset vårt til dem, jeg vet ikke om de er sikre betalere, eller om jeg vil blande bekjentskapet og penger. Ville du ha nevnt huset for dem?
Anonym bruker Skrevet 3. mars 2010 #2 Skrevet 3. mars 2010 Kan ikke du leie ut til dem, med samme vilkår som du vil leie ut til andre?
Anonym bruker Skrevet 3. mars 2010 #3 Skrevet 3. mars 2010 Jo, kan det, men har veldig dårlige erfaringer med å leie til venner/bekjente og er redd for å gå på nok enn smell... Har lært på den tøffe måten at man ikke blander penger og venner...
Anonym bruker Skrevet 3. mars 2010 #4 Skrevet 3. mars 2010 Det er lov å be om referanser fra evt. leietakere. Du kan jo nevne at dere har et hus, men at dere vil gjerne ha referanser.. Så lenge du sier dette saklig og greit, så er det ingen som vil tenke over det. Vil de ikke da ha huset likevel eller ikke kan oppgi referanse til dere, så vet du jo at du har unngått en potensiell felle. Og det viktigste er vel det å ha en ordentlig leiekontrakt. Har de leid møblert der de bor nå? Eller er det dems egne møbler som er slitte? Kan jo vær at de rett og slett ikke prioriterer sånne ting nå, mens de har små barn. Min bror og svigerinne er like. Rent og pent, men møblene har sett bedre dager. Men de venter til barna er større før de vil invistere i nye møbler. Dyr kan også såklart slite på inventaret, men har dere da en skikkelig kontrakt så vil dere pålegge dem å betale utgiftene for evt. slitasjer/skader som følge av dyreholdet. Men.. I bunn og grunn så må du kjenne litt på magefølelsen også da. Du skal tross alt leve med det at noen andre skal bo i huset deres fra sommeren av Lykke til, ihvertfall! Håper jeg var bittelitt til hjelp i det minste!
Anonym bruker Skrevet 3. mars 2010 #5 Skrevet 3. mars 2010 Ok, skjønner. Da er det nok ikke så lurt å leie ut til dem. Hilsen første anonym.
Anonym bruker Skrevet 3. mars 2010 #6 Skrevet 3. mars 2010 Jeg ville ikke gjort det. 2 hunder og 3 katter og tapet tatt av veggen. ( uten sammenligning forøvrig) Kjedelig hvis noe skulle skjære seg med penger eller slitasje og dere har barn som er venner, Ville i tilfelle spurt om min 4 måneders depositum for å teste det økonomiske litt..
Anonym bruker Skrevet 3. mars 2010 #7 Skrevet 3. mars 2010 Takk for råd.. Hadde egenltig tenkt til å gå gjennom agent denne gangen. Da får vi iallefall betalt og noen reparer de skadene som blir gjort. Det er dems møbler fikk jeg inntrykk av, men de har begge hatt lavt betalte jobber så jeg tror ikke at de prioriterer sånne ting. ( føler meg litt overlegen her nå, men men) De er alle velstelte, dyrene så ut som de hadde det bra. Barnet vi "kjenner" er høffelig og "ordentlig", De har en bil som er ca 10 år, men ser bra ut så det ser jo ut som om de ivaretar det de har... Hvis det blir aktuelt så skal jeg høre om referanser, det tenkte jeg jo ikke på og en kontrakt som er vanntett i femten himmelretninger..
Anonym bruker Skrevet 3. mars 2010 #8 Skrevet 3. mars 2010 De kan faktisk være ortlige folk selv om de ikke klarer og hoste opp 4 mnd leiger. Så hvis HI da skal ha 10.000 i mnd, så må leigetakerene komme med 40.000 i depositum??? Selv de med godt betalte jobber og relativt ok økonomi kunne hatt problemer med og skaffe så pass med penger.
Anonym bruker Skrevet 3. mars 2010 #9 Skrevet 3. mars 2010 Om du har dårlig erfaring med å leie ut til kjente fra tidligere, hadde jeg definitivt IKKE leid ut til disse folkene! Jeg gikk på en smell da jeg fikk ansatt svigerinna mi på jobben min. Kommer aldri til å gjøre det igjen for å si det sånn!
Anonym bruker Skrevet 3. mars 2010 #10 Skrevet 3. mars 2010 ja, foreslå deres hus for dem.. og alle som leier ut (om det så er hus/leilighet eller hybel) har rett på å spørre og (ved godkjenning) sjekke opp om leietaker er sikker betaler :-)
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå