Gå til innhold

Babygrøt! Noen å anbefale :)


Anbefalte innlegg

Skrevet

Har kjøpt "sinlac", noen som har prøvd den.

 

Noen som har prøvd en "maisgrøt"

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Sinlac er allergigrøt uten lactose og gluten, er det noe du trenger?

Ellers er den veldig god, men det er fordi den stappet full av sukker. Udrøy er den også.

Her i huset likte begge ungene aller best Hipp sine grøter.

Skrevet

Har barnet ditt allergi da siden du har kjøpt Sinlac? Litt lettere å anbefale om du opplyser om det.

 

Jeg begynte med Nestle Maisgrøt laget på morsmelk. Forsøkte etterhvert med en risgrøt, men den falt ikke i smak. Når han var 6 mnd gikk det mye i hvete/havregrøten til Nestle. Men varierte også med andre typer og merker.

Skrevet

Med mindre babyen din har allergi, ville jeg prøvd ut vanlig grøt med gluten og melk. Ekspertene mener jo at tidlig innføring av dette, spesielt sammen med morsmelk, minsker sjansen for utvikling av allergi- var nettopp en artikkel om det, uten at jeg greier huske hvor.

 

Dessuten er det mer smak i vanlig grøt.

 

Selv startet jeg aller først med hjemmelaget havregrøt med svisker og aprikoser- kokte alt sammen og moste med stavmikser. Er mye jern og vitaminer i havregrøt, og svisker er bra for magen. Godt smaker det også. Så laget jeg hirsegrøt med litt frukt i, eller en blanding av havre- og hirsegrøt.

 

Etterhvert varierer vi mellom hjemmelaget grøt i ulike varianter og kjøpegrøt. Til kvelds velger vi Småfolk sin Kveldsgrøt med ris og pasta, for da sover hun godt og lenge- og har gjerne blåbærmos eller annen frukt eller kanel i for smak.

 

Nestlegrøtene gulper hun endel av, og dessuten liker hun dem ikke så godt, så vi foretrekker Hipp eller Småfolk i ulike varianter hvis vi må velge mellom kjøpegrøtene.

Skrevet

Mye vitaminer i hjemmelaget havregrøt? Det stemmer vel ikke helt....

Skrevet

Jeg prøver å unngå vegetabilsk olje (palmeolje) og må derfor på helsekosten for å kjøpe barnegrøt. Babyen min synes den er god, blander ofte litt frukt i og da sklir det ned på høykant.

 

Synes det er så ekkelt at de bruker denne palmeoljen i barnematen også, når de vet hvor skadelig den er.

Skrevet

Joda, det stemmer tenk du:

 

"Havre er rikt på protein, jern, kalsium og B-vitaminer. Havre er svært gunstig for kolestrolet" - fra http://www.bakeverksted.no/comweb.asp?ID=246&segment=11&session=

 

Lønner seg å google før man uttaler seg. :)

 

Og når man tilsetter frukt eller bær, så får man enda mer vitaminer og mineraler. Når ungen blir 10-12 mnd kan man også lage den på melk, da får man med seg enda flere viktige næringsstoffer.

Skrevet

Men hvorfor ikke lage grøt selv da? Finnes mange fine kornsorter å lage grøt av.

 

Jeg lager grøt på havregryn, hirse, grovt mel, havremel m.m, og der der det ingen palmeolje. Jeg har tro på naturlig mat jeg, det er ikke nødvendig å alltid kjøpe ferdig hverken grøt, fruktmos eller middag.

Skrevet

Legen på helsest anbefalte maisgrøt som start da den ikke inneholder gluten.

 

Skrevet

Googler i vei jeg, samt undersøker andre kilder. Men må være feilopplysning alt jeg kommer over da?

 

Hvorfor er det så stor forskjell i næringsinnhold på disse to grøtene da:

 

http://www.matvareguiden.no/matvare5644.asp

 

http://www.matvareguiden.no/matvare6435.asp

 

Får man overdose med Småfolk sin kanskje....

 

Når anbefalt dagsdose jern er 10 mg, er ikke 0,6 mye. Men om man er påpasselig med andre jernrike matvarer er det selvsagt ikke noe problem.

Skrevet

Da er ikke legen helt oppdatert. Det anbefales nemlig nå litt gluten helt fra start.

Skrevet

Det er uansett ikke gluten i havregryn.

Skrevet

Eller hirse, for den del.:)

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...