mitt hjerte ❤ mitt liv Skrevet 28. februar 2010 #1 Skrevet 28. februar 2010 Har vært hjemme i 1,5 uker nå, og spørsmålene er mange, så samler de i en tråd så jeg slipper å okkupere hele forumet. blir veldig takknemlig for svar! -når og hvordan introdusere smokk? -synes dere det er best å skifte bleie før el.etter mat? har prøvd både libero og pampers, men pampers blir ofte våt igjennom og libero lekker ved bena. går det an å legge i rispapir som brukes i tøybleier? -når hun er så liten, er det greit å la henne sutre litt når hun legges ned for å sove, hvor lenge skal hun holde på før dere tar dem opp? hun roer seg for hver gang, men kan gjerne sutre litt mer noen min. etterpå, skal jeg bare la henne ligge? det er ikke slik at hun gråter ordentlig altså! -når er det leggetid? har dere noen rutiner i forhold til klokkeslett, når få mat, når sove, som følges nøye, eller skal man la så små styre selv? -hvordan vasker dere balja etter bruk? den er jo full av olje, men har ikke veldig lyst å bruke masse vaskemiddel i frykt for å ikke få vekk alt til neste gang hun skal bades... -til dere som pumper flere gang om dagen, hva gjør dere med den etter bruk? vasker og steriliserer dere den hver gang? den blir jo litt ekkel og fettete... blir kjempeglad for svar! :)
Gjest Skrevet 28. februar 2010 #2 Skrevet 28. februar 2010 1. Når du vil nå egentlig. Putt den inn i munnen og se hvordan det går. Noen suger den inn som om de aldri har gjort annet, andre må man prøve om igjen og om igjen med og tar den likevel aldri. 2. Bytt bleie når du føler det trengs. Du må ikke bytte 5-6 ganger for dagen dersom bleiene ikke er våtere enn at det holder med 3-4 ganger. Ta det på skjønn, du lærer fort :-) Om bleien lekker, så prøv å gå opp en størrelse. Vekten er bare veiledende, en baby på 4,5 kg kan trenge bleier for 5-8 kg i stede for 3-6 kg. 3. Litt småsutring går greit, men gråter hun ordentlig bør/skal du ta henne opp med en gang. Mange barn trenger å sutre litt før de sovner og gjør dette uansett, du hører nok forskjell selv på trøtt-surving og gråt. 4. Jeg fukter baljen, sprayer på Jif baderom, skrubber den lett ren med en neglekost og skyller godt av med lunket vann. Gjør dette rett før hver badestund jeg da, ikke etter hver. Ps, 2-3 små dråper med olje i badevannet er mer enn nok :-) 5. I de periodene jeg har måttet gjøre dette, har jeg vasket den i varmt såpevann etter hvert brukt, og skylt den godt, og så kokt den 1 gang i døgnet. Lykke til videre med den lille :-)
Gjest Skrevet 28. februar 2010 #3 Skrevet 28. februar 2010 Glemte punktet med leggetid og klokkeslett. La den lille styre dette. Rutinene har det med å gå seg til av seg selv etterhvert uansett. Når hun er så liten er det greit å legge henne når du legger deg. Du vil merke når hun er klar for å legges før, gjerne rundt 2-3 mnds alder. Plutselig en dag, kanskje når hun er 3-4 mnd oppdager du at dagene er til forveksling lik hverandre og at rutinene har kommet helt av seg selv. Det er normalt litt kaos i starten. De spiser plutselig hver time for så og ikke ville ha på flere timer osv, helt normalt. Slikt går seg til helt av seg selv om noen måneder.
Juuuunibaby <3 Skrevet 28. februar 2010 #4 Skrevet 28. februar 2010 Hei. Jeg er langt fra noen ekspert da jeg bare har gjort dette her i 3 mnd, men kan fortelle hvordan vi gjør det Smokk: Det prøvde vi den dagen vi kom hjem fra sykehuset. Bare ga han den, så at han tok den, så tok vi den bort igjen. Dette gjorde vi flere ganger om dagen og etter et par-tre dager til brukte han den som normalt. Men ammingen vår var bankers fra dag 1 da. Bleier: Jeg skifter alltid etter mating for han bæsjer ofte midt i måltidene. Når magen blir full er det noe som gjør at tarmen får beskjed om å tømmes, sier dem Vi er storførnøyde med pampers. Liker ikke Libero for de er så tykke.. Sutring, vet jeg ikke helt. Jeg tok han vell opp når han var så liten ved minste lyd. Det er som regel en rap eller noe på lur hvis de sutrer. Iallefall hos min lille. Nå når han er 3mnd kan han lage litt småsutre-lyder når jeg legger han uten at jeg tar han opp. Men nå kjenner jeg lydene veldig godt da, så hører om det er noe jeg kan "gjøre noe med" Leggetid: Fram til han var ca 1 mnd la han seg sammen med oss. Men så begynte jeg å legge han en halvtime-time før oss. Det var godt synes jeg å få en liten time "fri" på kveldstid. Slappet av på en annen måte når han var lagt for natta. Så har det blitt tidligere og tidligere. Nå legger han seg 2130-2200. Når det gjelder mat og rutiner så ordnet han det selv. Og det gjør han enda, jeg bare retter meg etter den. Når han var pitteliten spiste han hver 4. time (utenom på natta) men nå har vi mer rutine på dagen. Det kom litt av seg selv egentlig. Olje: Vi bruker ikke olje (han tåler det ikke) Så vi vakser baljen med det varmeste vannet jeg får i kranen og klut. Pumpa: Jeg vasker og steriliserer den hver gang. Drittarbeid, men føler det er best.
X10ne Skrevet 28. februar 2010 #5 Skrevet 28. februar 2010 1) Det sies at man må vente med smokk til ammingen er "vel etablert", men det er jo vanskelig å vite helt hva det betyr (vet ikke om du ammer heller). Man må bare prøve og heller slutte hvis man merker at baby blir sugeforvirret. 2) Jeg skifter alltid bleie etter mat (hvis det ikke er helt bleiekrise da) fordi hun ofte tisser mens hun spiser. Selv liker jeg Pampers best, men det er jo smak og behag. 3) Ja, jeg synes det er greit så lenge det er sutring og ikke gråt. Jenta mi klynker og smågråter ofte litt akkurat i det hun sovner. Virker som hun kjemper litt imot søvnen og heller har lyst til å være våken. 4) Når baby er så liten som din bør nok ting skje når h*n vil. Det sies at det ikke er noen vits i å prøve å etablere rutiner før etter ca 3 mnd, men dette er noe omdiskutert for å si det mildt... Selv har vi begynt å etablere litt faste rutiner nå når hun er 2,5 mnd. 5) Jeg vasker balja med Zalo som er veldig fettløselig. Husk at alt av vaskemidler (i hvert fall Zalo) er vannløselige, så hvis man skyller godt er det neppe noe problem med produktrester. Det kan heller ikke vokse bakterier i oljen som blir igjen i balja (er jo ikke vann i denne), så det er nok ikke så farlig om det blir litt igjen. 6) Vet ikke... pumper så sjeldent.
Guttemamma x 3 Skrevet 28. februar 2010 #6 Skrevet 28. februar 2010 1. Introduserte smokk etter ca. en uke til yngstemann, han tok den med en gang. Eldstemann var 2 mnd. og vi jobbet i 1-2 mnd. før han tok smokk (brukte meg isteden, slitsomt!) 2. Bytter bleie halvveis i måltidet. Er stort sett kjempesulten når han våkner så da må han ha mat med en gang. Hvis jeg venter til han er helt ferdig med å spise blir det mye gulping på stellebordet. 3. Sutring/grynting er greit, men blir tatt opp med en gang hvis han skriker. 4. Legger seg samtidig med meg 5. Zalo tar oljen 6. Fullpumpet en periode og da satte jeg pumpa i kjøleskapet mellom hvert bruk. Brukte den 2-3 ganger før jeg vasket/steriliserte. Regnet med at det gikk greit ettersom melka ble brukt innen 24 timer. Når jeg har pumpet til frysing bruker jeg å vaske/sterilisere mellom hvert bruk.
kladde Skrevet 28. februar 2010 #7 Skrevet 28. februar 2010 Er ingen ekspert jeg heller, men her er mine erfaringer 1) Når ammingen er etablert. Selv ventet jeg to uker, men bare fordi jeg hadde litt ammetrøbbel. Smokken er et fantastisk hjelpemiddel 2) Foretrekker etter. Er greit å kunne tilby mat raskt hvis de ber om det. Dessuten bæsjet min også ofte under måltidet. 3) Vanskelig spørsmål. Jeg hadde veldig lav terskel for å plukke opp babyen. Tror det er noe du bør føle deg frem til selv. Hvis sutringen plager deg så ikke vær redd for å trøste. 4) Begynte overhodet ikke å tenke på rutiner før babyen var 3-4 mnd gammel. Før det la jeg babyen når jeg la meg selv - så sov han i stuen tidligere på kvelden. Eneste jeg gjorde var å prøve å skille mellom dag og natt ved å ta på pysj, ha det mørkt, ikke skifte bleie etc. 5) vasker med litt zalo og skyller godt. Men skader vel ikke om det er litt oljerester av og til. 6) Jeg pumper ikke flere ganger om dagen men har hørt fra en ammehjelper at det holder å koke pumpen en gang om dagen. Mellom hver gang kan du bare vaske med såpevann og la den lufttørke. Lykke til med babyen
mer enn bare mor Skrevet 28. februar 2010 #8 Skrevet 28. februar 2010 1) introduserte smokk etter en liten uke tror jeg. da var HS på besøk og lurte på om ikke vi ville gi smokk - gutten hadde et enormt sugebehov. 2) Syntes det var best å skifte bleie før mat pga at han ikke likte å drikke med full bleie. Skiftet etterpå også hvis han bæsjet idet han drakk. Libero lakk også for oss i begynnelsen, løsningen vår ble å kjøpe store bleier og stramme de godt frem til han ble større i lårene. 3) jeg lot aldri min sutre så sant jeg ikke holdt han feks i fingrene eller at han hadde kroppskontakt på annen måte.. 4) det vanligste rådet er å la de styr det selv.. Men da vår ble 2 mnd fant vi ut at vi måtte legge gutten i 7-8 tiden, for hvis han var lenger oppe fikk han skrikebyer og måtte bysses i en times tid. Jeg trodde at det var "normalt" for alle babyer, men for oss viste det seg at det var fordi han var overtrøtt... ble helt slutt på det da vi innførte leggetid. 5) skyller baljen godt før hver brukt. bruker kun vann. 6) Vasket og sterilserte pumpa etter hvert bruk. gratulerer med den lillle
abella Skrevet 28. februar 2010 #9 Skrevet 28. februar 2010 Det er greit å ikke vente for lenge med å introdusere smokk, da er det større sannsynlighet for at babyen ikke vil ha den. Bare hvis det blir kluss med ammingen og sugeforvirring man bør avvente introduksjonen. I begynnelsen skiftet vi bleie midt i måltidet. Han ville ha mat med en gang han våknet, bæsjet ofte når han fikk mat og sovnet ofte midt i måltidet. Da var bleieskift en fin 'oppvåkner'. Etter noen uker når han var litt mer våken gikk vi over til å skifte etter måltidet da det ofte kommer noe i løpet av matingen. Libero lekker ved beina ja, vi bruker Pampers. Det er mange babyer som sutrer litt før de sovner. Min er erfaring fra den tiden var at Knerten av og til kunne sutre litt rett før han sovnet, men hvis jeg tok han opp våknet han til og måtte 'begynne på nytt' ift innsovning. Så tror jeg tok han opp mer for min egen del enn hans del, og sluttet snart med det... I begynnelsen var alt litt kaos og han styrte showet som han ville. Men Knerten er en 'vanebaby' og ved 2 mnd alder så alle dagene mer eller mindre like ut allikevel. Han begynte også å bli trøtt og sutrete på kvelden og vi begynte derfor med tidligere leggetid ved dette tidspunktet, noe som funket veldig bra. Vi er vel ikke så nøye med å vaske balja ofte, men skurer den med en grov klut av og til, det tar det meste. Gir bare flaske, pumper ikke.
Romeren Skrevet 28. februar 2010 #10 Skrevet 28. februar 2010 - Introduser smokk etter at ammingen er godt etablert. (Vi startet etter 2 uker. Måtte jobbe litt for det. Han tok smokken om han lå på brystet til pappaen og begynte å "søke" etter mat. Det vil si at vi "lurte" han litt ) - Etter mat er nok lurest. Tror ikke rispapir vil hjelpe dere, for det suger ikke til seg fuktighet. Dette er noe tøybleiebrukere bruker først når avføringen begynner å bli litt fastere i fisken. (Å tro meg, jeg vet. Bruker tøybleier selv, og det tok meg en hel rull før jeg skjønte at det ikke er noe vits i å bruke det til morsmelkbæsj.) - Vi tok han opp med en gang, men dette er vår første og vi skjønte nok ikke helt at det ofte er sånn at de lager litt lyd når de skal til å sove. Han lager de samme lydene nå (3 måneder), men nå vet jeg at det ikke er noe vits i å ta han opp - da ville jeg bare ha forstyrret ham i hans innsovningsprossess. - Leggetid, hva er det? Hehe... De første ukene la han seg når vi la oss, om vi var heldige. Tror faktisk ikke han sovne før rundt halv 2-2 de første ukene. Nå sovner han klokka 19.30, så det går seg til! Spiste gjorde han stort sett hele tida. - Vasker ikke balja jeg... Hehe, nå kom jeg på at det kanskje er en lur ting å gjøre. - Jeg skylte den i kaldt vann rett etter bruk. (Ikke varmt, for da stivner melkeproteinene.) Kokte den når jeg fikk tid, men alltid mellom hver pumping, ja. (Med mindre det bare var et par timer mellom hver gang jeg skulle pumpe meg.)
fjellgeita♀09 ♂10baby14 Skrevet 28. februar 2010 #11 Skrevet 28. februar 2010 Vi prøvde å putte den i munnen og holde den der. Vi prøvde flere typer smokker. EN sjelden gang tok hun tak, men spyttet den fort ut. Vi prøvde iherdig leeenge. Nå er hun straks 5 mnd, og er fortsatt ikke interessert i smokken. Det var litt hipp som happ når vi skiftet bleie. Men gjerne etter et måltid. Så fikk hun en påtår etter bleieskift før hun skulle sove. Så lenge hun ikke hylgråter, så tror jeg gjerne hun kan sutre litt. Det er helt normalt. Men vær tilstedet, og vis at du er der .) Jeg tror ikke man bør stresse med leggetid ennå. Ikke "påtving" en så liten baby rutiner. Vår baby sovnet som regel ikke skikkelig før i 3-tiden på natten de første ukene. etterhvert kom det gradvis tidligere. Når babyen vår ble 4 mnd begynte hun å legge seg i 20-tiden. Og dette har skjedd automatisk, uten at vi har gjort noe for å få det til. Alle rutiner har stort sett kommet av seg selv. Kanskje har du en baby som lett tilpasser seg rutinene du ønsker. Men dette er veldig forskjellig fra baby til baby. Min mening er at man ihvertfall ikke trenger å stresse med leggerutiner. Men hvis dere sliter med overtrøtt baby som ikke vil sove, prøv å rugg h'n i vogna over dørstokk. Det går an å vaske balja med en blanding av vann med litt eddik i. Jeg tørker av olja med fuktet papir. At det er litt rester, tenker jeg gjør ikke så mye. Jeg pumpet ikke så ofte, så jeg steriliserte etter pumpa hver gang jeg haddepumpet. lagret melka i kjøleskap hvis det skulle brukes innen de neste par døgnene. Ellers har vi lagret i fryseren. Lykke til og kos deg
mitt hjerte ❤ mitt liv Skrevet 28. februar 2010 Forfatter #12 Skrevet 28. februar 2010 Mange, mange tusen takk for gode svar! Trodde faktisk jeg var supergodt forberedt, men så feil kan man ta! Dukker vel opp mange spørsmål underveis Da er det greit at det alltid er noen her inne som har vært der før
mammas skatter <3 Skrevet 28. februar 2010 #13 Skrevet 28. februar 2010 svarer på pumpe spørsmålet........! pumper daglig 5 gang for dagen. etter hver pumping vasker e godt av med varmvatten fra springen.bruker fingern for å få bort fettet. en gang for dag vasker e me salo antibakteriell. og koker alle delene når e føle for d/noen ganger i uka. bruker en slik liten flaskekost som følgte med dr browns flaska inni den midterste delen der melka går ned igjennom. står vist i bruksanvisninga at en skal skylle med såpete vann alle deler som e i kontakt me bryste og melka og lufttørke.
MammanTilEmma❤ Skrevet 1. mars 2010 #14 Skrevet 1. mars 2010 -vi ga jenta smokk når vi kom hjem fra sykehuset, men ikke ofte nok så hun vil ikke ha den mere( hun er 6 mnd nå) så begynn med engang du:-) -når hun var mindre skiftet jeg før mat, men fant for ut at det var lurest å vente til etterpå siden de somregel bæsjer når de spiser. hadde det samme probleme med bleiene selv, så vi brukte pampers de første mnd men måtte skifte oftere siden de er mer tynnere. nå bruker vi libero å har ingen problemer. -så lenge hun bare suttrer litt så er de ikke så falig, så lenge hun ikke ligger sånn i mange mange minutter:) men skriker hun kan hun ligge 2-3 min før du går å tar henne opp. -leggetiden hadde vi somregel samtidig som vi la oss selv den første tiden, da stellet vi henne,ammet henne å la henne i senga for å sove. men etter noen mnd så kan du begynne å legge henne litt tidligere en deg selv, så blir det tidligere å tildligere.. i huset her er det sengetid 20.30 nå, å da sover hun til 6. -nå bruker ikke vi olje siden jenta får utslett av det, men brukte en periode, da tok vi bare en klut med vann å litt babysåpe å tørket over å over med en tørr klut etterpå. -jeg pumpet flere ganger om dagen den første mnd da vasket jeg pumpen vær kveld, å på dagtid etter bruk vakset jeg den bare med kaldt vann for å få bort det værste.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå