Anonym bruker Skrevet 27. februar 2010 #1 Skrevet 27. februar 2010 Sønnen min på 9 år har overnattet borte fra i går til i dag, han har så og si vært hos de hele dagen, kom ikke hjem før etter barnetv i kveld. Så sier han til meg nå nettop at han hadde gjort/lest noe el.l mens kompisen(på samme alder og broren til kompisen(1-2 år yngre) sov på dagtid, for de måtte sove fordi de ikke hadde vært ute å lekt lenge nok. Det var en straff. Må legge til at de er av våre nye landsmenn, er opprinnelig fra Afrika(tror jeg) men har bodd i Norge ihvertfall i 6 år, kanskje mer. De har disse 2 guttene på 8-10 år og en liten på ca 1-2 år. Nå har jeg overhodet ikke noe imot disse folka, kjenner de ikke selv, men de virker som oppegående forelde. Er det noen som vet om dette er vanlig i disse landene? Sønnen min sier at foeldrene er ganske streng.
Anonym bruker Skrevet 27. februar 2010 #2 Skrevet 27. februar 2010 reagerte vel mest på at du lar sønnen din overnatte hos noen du ikke kjenner jeg da...og da ble det andre litt borte!
Anonym bruker Skrevet 27. februar 2010 #3 Skrevet 27. februar 2010 Hvorfor i alle dager lar du sønnen din overnatte hos mennesker du ikke kjenner? Har det rablet for deg?
Anonym bruker Skrevet 27. februar 2010 #4 Skrevet 27. februar 2010 Han går i samme klasse som gutten, de er kompiser, vi bor i en relativt liten by, og jeg ser ikke problemet. Gidder ikke forsvare meg. HI
Anonym bruker Skrevet 27. februar 2010 #5 Skrevet 27. februar 2010 Jeg vil tro, og håpe, at det er ganske uvanlig å sende barna sine på overnatting hos folk man ikke vet noe om. Du tror de er fra Afrika, eller noe sånn. Akkurat som Afrika er ett land? Også vet du ikke engang hvor gamle barna dems er? Merkelig!
Anonym bruker Skrevet 27. februar 2010 #6 Skrevet 27. februar 2010 Jo, jeg vet hvor gammel barna er, eldste blir 10 år i år(like gammel som min sønn) nr 2 er 1 eller 2 år yngre. Kan ikke få med meg alt. Minste er over 1 år, tror det nærmer seg 2 år nå. Nei, jeg vet ikke hvor i Afrika de er fra, er det så rart? Guttungen har fortalt hvor de kommer fra, men det husker jeg ikke. Jeg er ikke hverken på samme alder som eller har samme interesser som disse foreldrene, hvorfor skal jeg da bli kjennt med dem? Jeg har vært inne hos dem, har hjulpet de å sette opp en reiseseng da minste var bitteliten(husker bare ikke hvor lenge siden det er) Jeg hilser på de når jeg treffer de på gata, vet hvor de jobber og selvfølgelig hvor de bor. Mener dere jeg skal si nei når guttungen spør om han kan overnatte hos kompisen sin? Tro om noen kan svare på spørsmålet mitt? HI
Anonym bruker Skrevet 27. februar 2010 #7 Skrevet 27. februar 2010 Jeg mener du skal si nei når du ikke kjenner foreldrene. Og jeg aner ikke om det er vanlig på kontinentet Afrika å straffe store barn med søvn på dagtid.
Anonym bruker Skrevet 27. februar 2010 #9 Skrevet 27. februar 2010 Rolig nå folkens. Enig med hi tror det går helt greit at du lar gutten din overnatte der. Man må ikke omgåes foreldrene privat for å la ungene sover over hos hverandre. Høres ut som du vet nok. At noen unger må sove en time eller to om dagen er jo ikke helt norsk. Men jeg hadde ikke lagt meg oppi det hvis det ikke kom fram noe verre enn det. Tror ikke du skal bry deg.
Anonym bruker Skrevet 27. februar 2010 #10 Skrevet 27. februar 2010 Nå er det vel godt over 40 land i Afrika, så kulturen og skikker varierer vel alt etter hvor de kommer fra..... Men ja; merkelig at de må sove på dagtid når de er så gamle. Personlig hadde jeg aldri latt 8-åringen min sove hos noen jeg ikke kjenner.
Anonym bruker Skrevet 27. februar 2010 #11 Skrevet 27. februar 2010 Gutten har vært hos disse folkene såpass mye at han kjenner de godt, har overnattet der mange ganger. Jeg tror ikke disse guttene har altfor mange venner, kanskje pga slike foreldre som ikke lar ungene gå der fordi de ikke kjenner foreldrene, eller tror det er noe galt med de fordi de ikke er etnisk norske. Det er derfor viktig for meg å vise de at jeg ikke har noe imot de, og å behandle de som jeg ville gjort med hvem som helst andre som guttungen går hos. Har forøvrig hatt barn på overnatting her også som jeg ikke kan si at jeg kjenner foreldrene til, eller de kjenner meg. Tror dette er ukomplisert for de fleste i "min" by ihvertfall.
Anonym bruker Skrevet 27. februar 2010 #12 Skrevet 27. februar 2010 Det vet jeg ikke. Spurte ikke så mye om det. Virket ikke som det var så veldig lenge, men han hadde vært litt ute først, og litt inne, kan jo ha vært en times tid da?
Anonym bruker Skrevet 27. februar 2010 #13 Skrevet 27. februar 2010 Jeg kjenner ingen som synes det er greit å sende barna på overnatting til folk de ikke kjenner.
Anonym bruker Skrevet 27. februar 2010 #14 Skrevet 27. februar 2010 Lar dere ikke ungene ligge over hos en klassekamerat som dere har møtt foreldrene til. Kjenner en del til dem, men omgåes dem ikke? Hi høres jo ut som hun vet en hel del. Får barna deres bare sove hos omgangsvenner? Gutten min får sove hos klassekamerater som jeg har møtt foreldrene og vært hjemme hos sånn som Hi. Men jeg omgåes dem ikke. Jeg synes dere er hysteriske.
Anonym bruker Skrevet 27. februar 2010 #15 Skrevet 27. februar 2010 Synes du får veldig rare svar her... er vel ikke merkelig at du ikke er bestevenn med foreldrene til kompisen til sønnen din! Hjelpes... Ville bare si det først og fremst. Når det gjelder spørsmålet ditt.. -Hvis- de er fra Afrika, så er jo det et helt kontinent så det går jo ikke an å svare på det du lurer på... Generelt sett vil jeg si at det én familie gjør i oppdragelsen ikke nødvendigvis er representativt for andre som kommer fra samme sted. Hvorfor tenker vi alltid at det er det, hver gang noen fra en annen plass gjør noe vi synes er rart? Har selv bodd i utlandet og sett hvordan folk stadig vekk tolker alt jeg mener og gjør som typisk for nordmenn/europeere... mildt sagt frustrerende. Kan jo være sønnen din har misforstått noe også.
Anonym bruker Skrevet 27. februar 2010 #16 Skrevet 27. februar 2010 Hver sitt syn. Jeg synes det er greit å kjenne de som har ansvar for barna mine.
Anonym bruker Skrevet 27. februar 2010 #17 Skrevet 27. februar 2010 Det er da helt vanlig at unger i skolealder overnatter hos venner. Skal alle foreldre kjenne hverandre kjempegodt for det da??? Nei, bra at du lar gutten din overnatte hos kompiser!! :-)
Anonym bruker Skrevet 27. februar 2010 #18 Skrevet 27. februar 2010 Neida, mente ikke at alle fra afrika gjør det likt. Tenkte kanskje noen vet om det er typisk sånn... Jo, han kan jo ha misforstått. Jeg sa til han også, at jeg syntes han burde kommet hjem når de måtte sove.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå