*Karolina* Skrevet 17. februar 2010 #1 Skrevet 17. februar 2010 Får vel begynne med å si at jeg ikke er gravid, jeg har bare navnedilla(og det har jeg hatt de siste par årene). Jeg er halvt norsk - halvt polsk, så jeg har den regelen at alle jentenavn må slutte på A! Og så har jeg en fascinasjon over polske navn. Syns mange av de er veldig fine, og vil gjerne bruke de i den grad de er internasjonale nok til å kunne brukes i Norge, Polen og ellers i utlandet. For tiden har jeg hengt meg veldig opp i dette navnet: Evelina Angelika. Jeg vet det kan sees på som smør på flesk, men jeg syns de to navnene i kombinasjon gjør begge navnene enda finere! Ellers: Jentenavn: Aleksandra Augustina Valentina Justina Veronika Agatha Katarzyna/Katarina Irmina Isabella/Izabela Lidia Patrycja/Patricia Paulina Regina Guttenavn: Tadeus Mateus Simon Dominik Mikolaj Darius Cyprian Damian Andrzej(herlig navn, i motsetning til Andre) Hvilke fungerer best i Norge? Mange av de er nok for uvanlige til å stå alene tror jeg.
Gjest Siklerotte Skrevet 17. februar 2010 #2 Skrevet 17. februar 2010 Sveinulf i hagen, der hadde du dagens avhandling. Aleksandra - STØGT, takler ikke navnet, har nok mye med assosiasjoner å gjøre - men det fungerer jo selvsagt å bruke navnet på tross av min mening. Augustina - Synes det er ganske så tøft. Valentina - Nei, det synes jeg er horribelt. Møtte en for en liten stund tilbake som fortalte at datteren het det, måtte bare puste dypt en gang for så å smile så søtt jeg kunne. Justina - Det samme som Valentina, bare minus min lange historie om damen/jenta jeg møtte. Veronika - Nei og nei, virkelig misliker navnet. Igjen - assosiasjoner, men blir faktisk nesten kvalm. Agatha - Agathe er nydelig, Agatha er mindre penere, men det går selvsagt. Katarzyna/Katarina - Katarina er jo helt greit det, men ville kanskje droppet den polske skrivemåten hva angår akkurat det navnet. Irmina - Tja, det var også helt greit. Isabella/Izabela - Liker heller ikke dette navnet, synes det er for sukkersøtt og tja, mindre pent bare. Lidia - Tøft nok. Patrycja/Patricia - Assosiasjoner, nok en gang - det bare funker ikke for meg. Ikke direkte kult heller. Paulina - Forbinder for så vidt navnet med en søt (og en stygg), men det søte veier ikke opp for det stygge, så jeg klarer ikke like navnet. Men det er vel ikke livets undergang å navngi barnet akkurat Paulina. Regina - Fint, rett og slett. Guttenavn: Tadeus - Nja, skeptisk. Det er jo ikke direkte stykt, men føler det er en forkjølet rype som forsøker å si Matheus. Mateus - Matheus, helst - og det er ikke annet enn nydelig=). Simon - Nja, fungerer vel. Dominik - Åh, de assosiasjonene. Kjenner en jente som heter det, sliter med det som guttenavn og synes ikke det er pent, nei. Mikolaj - Nei, det var da sært. Stygt er det ikke, men heller ikke pent. Blir nok mange misforståelser. Darius - Ser for meg en dinosaur når jeg hører navnet, og det vil jeg påstå at ikke er heldig. Cyprian - Joda, hvis du skal finne den neste rollefiguren i en eller annen serie hvor folk kan fly, er halvt rotte og halvt sebra og sloss i muslingdrakter. Damian - Horribelt, ikke så veldig mye annet. Andrzej(herlig navn, i motsetning til Andre) - Nei, herlig er ikke ordet.
Sanna28 Skrevet 18. februar 2010 #3 Skrevet 18. februar 2010 Jeg liker Valentina (Vaja), Justina, Agatha, Lidia (Lydia), Paulina
Miranda C Skrevet 18. februar 2010 #5 Skrevet 18. februar 2010 Evelina Angelica var pent Jeg elsker Evenlina, Angelica er også fint .. Litt langt sammen, men det går ... Ellers: Jentenavn: Aleksandra - Liker Alexandra helt klart best! Kjempefint navn:) Augustina - Valentina - Søtt, datteren til Adriana Lima heter det:-) Men ikke noe jeg kunne valgt selv, litt for jålete. Justina - Veronika Vicotoria er veldig fint! Agatha - Liker ikke.. Katarzyna/Katarin a - Katarzyna heter en som var med på top model cycle 10 (det går repriser nå hver dag på tv3, hehe:p), og hun er kjempepen Så har bare gode assosiasjoner, tøft navn:) Katarina er også pent! tøft! Irmina - Liker ikke Isabella/Izabela - Ville skrevet Isabella, men begge er fine Elsker det navnet! Lidia - Likeri kke..Olivia er nydelig! Patrycja/Patricia - liker det ikke Paulina - helt greit. Regina - penere på engelsk.. Serena/Serina er ögså pent! Guttenavn: Tade us - liker ikke Mateus - Simon- kjempefint! =) Kunne brukt det selv Dominik - litt fint egentlig Mikolaj - Nikolai er mye finere! Mikael? Darius - Liker ikke Cyprian - Liker ikke Damian - Helt ok.. Litt fint Andrzej( - passer dårlig i norge, liker ikke navnet uanset.. noen er veldig fine, andre liker jeg ikke i det hele tatt.. og vi er flere som har navnedilla, haha
Cornelianelia Skrevet 18. februar 2010 #6 Skrevet 18. februar 2010 Mange av navnene er for lange og pompøse til at jeg selv ville valgt dem, men vi har jo forskjellig smak. De fleste egner seg jo helt fint i Norge, og er navn jeg ikke ville stusset over i barnehagen. Aleksandra - ser best ut med skrivemåten Alexandra. Ikke min favoritt, men helt brukbart. Augustina - litt for langt. Hva med Augusta?? Valentina - blir for unorsk for meg. Tenker bare på valentines day. Justina - ville ikke brukt. Veronika - tenker på Veronika Orderud, dømt for trippeldrap. Agatha - helt fint. Katarzyna/Katarina - den polske skrivemåten blir for vanskelig i Norge, men Katarina er fint. Irmina - kjempefint!!! Det ville jeg gått for hvis jeg skulle velge fra denne lista. Irmelin er også et flott navn. Isabella/Izabela - for rosa og dillete for meg, men Isabella/Isabell fungerer fint i Norge. Lidia - Ville skrevet Lydia som er mer vanlig. Fungerer i Norge. Patrycja/Patricia - Stryk den polske skrivemåten, blir for vanskelig. Patricia er jo internasjonalt. Jeg lurer litt på hvordan man sier det i Norge - Pa-tri-si-a, eller Patrishia? Paulina - Kjempefint!!! Regina - Fint. Jeg ville helt klart gått for Irmina eller Paulina! Guttenavn: Tadeus - fungerer i Norge, men jeg liker det ikke. Mateus - synes det blir så bibelsk. Og så tenker jeg på rosévinen med samme navn. Simon - fungerer veldig bra. Dominik - ikke så greit på norsk. Blir lett dummenikken - kan bli mobbenavn. Mikolaj - ville skrevet Nikolai/Nicolai/Nikolay etc. Darius - for unorsk for meg. Cyprian - hørtes litt rart ut. Høres ut som en som kommer fra Kypros. Cypros på engelsk. Damian - ikke min greie. Andrzej(herlig navn, i motsetning til Andre) - kronglete skrivemåte i Norge.
Dearest Skrevet 18. februar 2010 #7 Skrevet 18. februar 2010 Evelina Angelika er kjempefint! Jentenavn: Aleksandra - Er fint, men har personleg aldri likt det Augustina - NYDELIG! Valentina - Og veldig veldig fint! Justina - Har Justine på mi liste, men Justina er og vakkert Veronika - Er eit flott namn, men har igjen aldri likt det personleg Agatha - Ein av mine favorittar! Muligens det beste på lista! Katarzyna/Katarin a - Kjenner ei Katarina som er heilt herlig! Flott namn, men den polske skrivemåten passar berre som 2. fornamn Irmina - Flott namn som eg ikkje har sett før no, går rett på lista mi! Isabella/Izabela - Her liker eg den polske skrivemåten best... Lidia - Lydia er mest vanleg i Noreg, men Lidia er kjempefint det og! Patrycja/Patricia - Endå eit flott namn, men den polske skrivemåten passar igjen best som 2. fornamn Paulina - Blir litt kjedelig i forhold til dei andre på lista, men er og eit fint namn Regina - Er vakkert!! Eg kan ikkje fatta og begripa kvifor folk liker Regine men Regina forblir ubrukt! Mine favorittar: Regina, Agatha, Augustina, Justina Fleire forslag: Franziska - Tøft namn! Elizangela - Veldig fascinerande! Grazina - Merkbart polsk, men flott på norsk! Jozefa - Har alltid likt namn som dette!! Fantastisk! Luiza - nydelig! Zuzana/Zuzanna - veldig kult igjen!! Guttenavn: Tade us - Litt uvant, men ekstremt kult!! Mateus - Mindre uvant men og veldig flott! Simon - Litt kjedelig i forhold til dei andre, men eit ok namn likevel Dominik - Er litt bekymra for dummenikk som andre, men ellers eit flott namn! Mikolaj - Vil nok vera ekstra rart for folk fordi det er så likt Nikolai. Liker eigentleg Mikolaj betre, men det kan bli ein byrde som 1. fornamn. Darius - Litt kult, men likar eigenteg ikkje lyden så godt. Likar heller ikkje Marius og ein del andre liknande namn, så det er vel nokså personleg.. Litt same problem som Mikolaj, men ikkje så merkbart Cyprian - Veldig flott namn, men fungerer ikkje så veldig godt i Noreg... Ville brukt det som 2. fornamn Damian - Liker, men ikkje i Noreg. 2. fornamn? Andrzej(herlig navn, i motsetning til Andre) - er veeeldig usikker på korleis eg skal uttala det, derfor vil eg sei meg veldig skeptisk til det som 1. fornamn Mine favorittar: Tadeus, Mateus, Cyprian (som 2. fornamn) Fleire forslag: Casimir - Eit av mine favorittnamn!! Flott og eksotisk! Ignacy - Betyr 'ild'. Veldig kult namn! Janusz - Nyyydeleg namn! Xander - Endå eit flott namn! Zachariasz - berre veldig kult! Denne lista får meg faktisk til å ønska at eg var halvt polsk slik at eg kunne koma unna med å bruka desse namna! Veldig artig liste med mange flotte namn!
Gjest Skrevet 18. februar 2010 #8 Skrevet 18. februar 2010 Masse vakkert her:) Liker spesielt Aleksandra og Dominik. Min søster heter Agatha, har bare gode tanker om det navnet:)
Lova80 Skrevet 18. februar 2010 #9 Skrevet 18. februar 2010 Mange flote navn her, Karolina!!! Har også lagt min elsk på polske, etc navn.... :-) Og du har absolutt rett i at Andrzej er et hærlig navn! Kjenner en supersexy som bærer det navnet... ;-) Andre fine er Bartoszh, Luka, Dragan, Roman, Krystijan!!
Gjest Skrevet 18. februar 2010 #10 Skrevet 18. februar 2010 Så mange grufulle og ikke minst harry, i Norge spesielt, navn. Agathe og Lydia, skrevet og uttalt sånn, fungerer. Matheus er skjønt, men nå vet jeg om verdens fineste gutt som heter det også, da;-D
Sannellerslik? Skrevet 18. februar 2010 #11 Skrevet 18. februar 2010 Aleksandra, Veronika, isabella og Paulina var fine jentenavn=) Mateus og Simon var fine guttenavn=) jeg liker forresten også best jentenavn som slutter på A:) Jenta mi heter Thea, og viss jeg får en jente til skal hun hete Maria=)
(Oktober) Skrevet 19. februar 2010 #12 Skrevet 19. februar 2010 Catharina og Isabella var finest av jentenavnene. Simon og Matheus liker jeg godt. Dominic er fint i USA, men i Norge mister det sjarmen, synes jeg. Ellers siden jeg ikke har annet å ta meg til, gikk jeg inn på navneguiden og fant disse navnene jeg liker bedre: Alina Zuzanna (Susanna) Dennis Jakub (Jakob) Julius (KULT!) Kasper Ludwig Lucasz Alle disse fungerer like bra i Norge som i USA og Polen:)
Jensine Skrevet 19. februar 2010 #13 Skrevet 19. februar 2010 Liker at du vil bruke et navn som passer til din norsk-polske bakgrunn Evelina, Angelica og Isabella er nydelige De nevnte guttenavnene var veldig spesielle bortsett fra mateus og simon (som jeg dessverre ikke er så veldig glad i). Siden du bor i Norge, tror jeg at jeg ville holdt meg til norsk skrivemåte, eventuelt polsk skrivemåte i mellomnavnet. Ellers kan det lett bli travelt å måtte stave navne hele tiden. Etter litt tilvenning likte jeg Darius, Cyprian og Damian best, men da helst som mellomnavn
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå