Anonym bruker Skrevet 16. februar 2010 #1 Skrevet 16. februar 2010 Jeg er gravid i 12. uke og det er planlagt og alt er bra, vi har vært på tidlig ultralyd og sett:) Mitt spørsmål er hvorfor spør hver eneste gynekolog, lege, jordmor om en har vært gravid før og om en har abortert (spontant eller provosert)? Jeg har hatt en abort, men det er ikke noe som alle vet, ikke engang min mann, så da vi var hos gynekolog på tidlig ultralyd måtte jeg lyve å si at jeg ikke hadde vært gravid tidligere pga at min mann var med.... ( Min mann og jeg har en avtale om at fortid er fortid, og vi vil ikke vite om alt fra hverandres fortid... )
Anonym bruker Skrevet 16. februar 2010 #2 Skrevet 16. februar 2010 Det er nok for å gi deg ekstra oppfølging hvis du har hatt komplikasjoner før sikkert.
Anonym bruker Skrevet 16. februar 2010 #3 Skrevet 16. februar 2010 Bl.a pga rhesusproblematikken, gjentagende aborter, komplikasjoner osv
Anonym bruker Skrevet 16. februar 2010 #4 Skrevet 16. februar 2010 Men hvilken nytte ligger i å vite at en Rhesus positiv kvinne hadde en provosert abort i ungdommen? Er ikke HI.
Anonym bruker Skrevet 16. februar 2010 #5 Skrevet 16. februar 2010 ja, jeg skjønner fortsatt ikke helt hvilken nyttig informasjon dette gir:)))
Trollemor75 Skrevet 16. februar 2010 #6 Skrevet 16. februar 2010 Fordi hvis du har vært gravid før og har rhesus inkompatibilitet, kan du ha utviklet antistoffer selv om du aborterte. Det er i hvert fall det min lege forklarte. Vi hadde komplikasjoner i forbindelsen med fødselen knyttet til uforlikelighet i blodtype (rhesus og blodtype), det er noe som er veldig lett å behandle, men kan ha alvorlige følger om det ikke er oppdaget i tide. Din lege har taushetsplikt og kan ikke fortelle mannen din.
Anonym bruker Skrevet 16. februar 2010 #7 Skrevet 16. februar 2010 Den store majoriteten er Rhesus positive. Men generelt sett liker de vel ikke at man prøver å dekke over ting i journalen.
Anonym bruker Skrevet 16. februar 2010 #8 Skrevet 16. februar 2010 Nei, men nå blir jo dette stående på helsekortet da..
Anonym bruker Skrevet 16. februar 2010 #9 Skrevet 16. februar 2010 Ja det blir stående på helsekortet og for hver ny lege/jordmor osv du kommer til spør de deg.Og ikke alle vil fortelle mannen/følget sitt dette.Men de spør deg jo rett ut mens den andre personen er der..ikke lett å svare da..Alle skjønner jo at du har hatt abort om du ber de gå ut før du svarer.. For min del så vet mannen alt,så trenger ikke tenke på det.Men syns det er dumt for andre som ikke har lyst å dele dette med andre.Av mange årsaker,selv om noen syns det er teit og ikke kunne si sånt til mannen sin så er det faktisk mange som ikke tørr pga forskjellige ting eller religioner.Så egentlig så er det teit at de tar det opp når du sitter der med en annen.
Anonym bruker Skrevet 16. februar 2010 #10 Skrevet 16. februar 2010 Bare fortell du føler du har lyst å fortelle. Jeg ser ikke poenget så lenge mine opplysninger IKKE er fortrolige men er så synlige at de står på helsekortet. Jeg var veldig gjerrig med informasjon, nei syns ikke at man må fortelle alt.
Anonym bruker Skrevet 16. februar 2010 #11 Skrevet 16. februar 2010 Helsekortet er privat, ser ikke problemer med at det står der. Opplysninger som er relevante for svangerskap står på kortet. Helsepersonell regner vel med at den du tar med på kontroll står deg så nær at de veit også private ting om deg. Svangerskapskontroll er som vanlige legetimer konfidensielle, men om du tar med deg folk regner legen med at du ikke har noe mot å dele konfidensielle opplysninger. Veit om ei som tok med mannen, selv om hun ikke kunne være åpen overfor han. Dette løste hun ved å snakke med legen i en privat time noen dager før, der han konkluderte med at aborten hun ikke hadde fortalt manen om ikke var relevant i dette tilfellet, og førte opp 0 tidligere svangerskap, slik at det ikke ble spurt på UL (siden opplysningene allerede forelå). Men personlig ville jeg ikke hatt med en mann jeg ikke stolte på, ei heller få barn med en.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå