Bæ bæ lille lam:)™ Skrevet 14. februar 2010 #26 Skrevet 14. februar 2010 Skyt meg den som vil,men hadde jeg hatt gutt ville ikke jeg latt han gå i kjole.
Gjest Skrevet 14. februar 2010 #27 Skrevet 14. februar 2010 Kjenner du til voksne mennesker som synes det er greit at barn mobber andre barn? Jeg har enda til gode å møte en person som gir uttykk for at det er greit.
Litt for mye Skrevet 14. februar 2010 #28 Skrevet 14. februar 2010 Enig med Hi,det er vi voksne som lager disse normene og reglene. Man blir ikke homo pga at man går i kjole som liten. Heller ikke om man har langt hår,går med hårbøyle rosa klær osv. La barna få utfolde seg litt i kles veien,går de i kjoler som små så går det stort sett over når de blir litt eldre.
LOTP i Barneparadis<3<3<3 Skrevet 14. februar 2010 #29 Skrevet 14. februar 2010 ok ble litt feil, men det er helt sikkert opptil flere. Men det som er litt gjenganger i debatten her er at disse guttene skal beskyttes mot seg selv slik at andre barn ikke får grunnlag til å mobbe dem. Selv ped.leder mente det var viktig å avverge en slik konflikt. Ergo synes vi voksne mennesker det er visse ting som er "greit og forståelige årsaker" til ertingen. Navndebatten er et annet strålende eksempel. "Takk deg selv liksom hvis ungen din blir mobbet med DET navnet." Rasisme skal vi vel helst ikke snakke om for det er jo ikke slik at voksne sine holdninger smitter over på barna.
solstråle69 Skrevet 14. februar 2010 #30 Skrevet 14. februar 2010 Jeg snakker selvfølgelig ikke kjønnsoperasjon pga medisinske årsaker - heller på linje med silikonbryster. Man kan vel ikke akkurat forvente, og heller ikke pålegge barn under 5 år å ta valg som de må ta konsekvensene av. Det synes jeg er direkte omsorgssvikt! Jeg synes ikke det er greit at barn mobber barn - ser ikke sammenhengen.
Gjest Skrevet 14. februar 2010 #31 Skrevet 14. februar 2010 For min del kan jeg si at jeg aldri har vært så dum i hodet at jeg tror gutter blir homo fordi de går i kjole. Hallo liksom.. Ingen jeg kjenner har noe problem med at gutter leker med dukker, kler seg ut som damer eller triller på dukkevogner. Likevel er det nå en gang slik at i de fire barnehagene jeg har erfaring fra oppdager de i 3-4 årsalderen kjønnsrollene. BarneTV promoterer kjønnsroller, lekene promoterer kjønnsroller, barnebøker gjør det samme. Det gjør at selv små barn veldig ofte har en formening av hva som er for jenter og hva som er for gutter. Min gutt skal ikke være et verktøy i min protest mot kjønnsroller og stereotyper. Jeg velger å skåne han for andre barn sårende bemerkninger, rett og slett fordi jeg har sittet og trøstet hulkende gutter som utkledd som prinsesse eller fe. Jeg unner ikke mitt barn det samme. Siden barnehagepersonale ikke er synske og kan sensurere barn før ordene er uttalt blir det opp til meg å ta avgjørelser som er tild et beste for gutten min. Det beste for han er å være noe annet enn noe typisk kvinnelig på karneval.
handygirl Skrevet 14. februar 2010 #32 Skrevet 14. februar 2010 Jeg hadde aldri kledd sønnen min som prinsesse på karneval. Han må minst vente til han blir stor nok til å fikse karnevalsbekledning selv iallfall. At menn kler seg ut som damer på krneval, hadde jeg ikke reagert på da.....
LOTP i Barneparadis<3<3<3 Skrevet 14. februar 2010 #33 Skrevet 14. februar 2010 Omsorgsvikt? For meg handler det om oppdragelse og veiledning. F.eks kan man si til sønnen sin at greit du kan gå som prinsesse, men noen vil kanskje synes du er rar. Hva vil du si hvis noen erter deg fordi du har på deg en jentekjole.....? istedetfor; nei du kan ikke gå som prinsesse for da vil noen synes du er rar.... og dermed føye seg inn i den rekken. Barn må få lov til å ta noen valg samt argumentere for dem hvis ikke blir de jo aldri selvstendige individer. Så må vi voksne vurdre konsekvensene og er de for farlige, vansklige etc enn et barn forstår rekkevidden av, så setter man grensen. Et annet eks er at bhg vår ble lei av å diskutere det å ha på votter med minste her. Hun fikk lov til å slippe..... og merket jo fort konsekvensen av det. Hun nekter aldri lenger å ha på seg votter. Det er ikke alltid barn skjønner konsekvensen av ting bare fordi vi vi voksne sier at det er slik.... på samme måte som vi voksne ikke alltid hører på andre.
husmus &2 Skrevet 14. februar 2010 #34 Skrevet 14. februar 2010 For en dust diskusjon. Prompen hadde en rosa favorittsmokk da han var spedbarn.
Miss Foster Skrevet 14. februar 2010 #35 Skrevet 14. februar 2010 Så fordi jeg lar min gutt gå som prinsesse på karnevalet i barnehagen så er det fordi han er et verktøy i min protest mot kjønnsroller og stereotyper? Det er uten tvil det TEITESTE jeg har hørt på denne siden av året. Det handler om at han skal få gå kledd i akkurat det kostymet HAN vil, og ikke jeg - det er ikke jeg som skal på karneval. Likeså kommer min datter til å få gå som pirat hvis hun en dag ønsker det. Hvis disse barna som i følge mange av dere her stikker seg ut blir mobbet på barnehagen så er det pga. at de har mødre og fedre som dere hjemme som gir de disse holdningene. Det var ei her som lurte på hvor fedrene var når kostymene skulle bestemmes. Mine barns far er en typisk macholatiner og mener og tror at gutter som går i kjole blir homo som voksne.... daaah... men til og med HAN har innsett at små barn ikke har grenser og stereotyper, og faktisk kun ønsker å gå i noe de selv vil, ikke for å glede andre, men for å ha det fint selv på et karneval. Så han har kapitulert og sett at sønnen faktisk ELSKER å kle seg ut i prinsessekjoler og at han ikke har noen problemer med det. Jeg er så utrolig glad for at INGEN av dere som er negative til at små gutter kan kle seg i akkurat det de vil ikke er en del av min omgangskrets - gudskjelov!!!!
Gjest Skrevet 14. februar 2010 #36 Skrevet 14. februar 2010 Hvis du velger å tolke det slik er du hjertelig velkommen til det. Jeg konstaterer at du ikke kjenner meg, ikke vet noe særlig om mine holdninger og verdier og at det fremkommer tydelig i det svaret du gir
nati, knotten & lille karamell Skrevet 14. februar 2010 #37 Skrevet 14. februar 2010 Er det slik at dere ønsker et kjønn? Jeg syns det skal være forskjell på menn og kvinner, gutter o jenter. FAEN....denne likestillingen har gått for langt i enkelte tilfeller!
(S)TinkerBelle <3 Skrevet 14. februar 2010 #38 Skrevet 14. februar 2010 hahahahhahaha! jeg er så glad jeg er av typen som hadde latt sønnen min gå på karneval i kjole jeg!!! tenk så mye mer moro vi har det a?!! firkanta-aldri-tenke-utenfor-boksen-folk er det kjipeste som finnes!!! tenk når sønnene deres blir fjortiser, henger på spor 19 på oslo s og har sort øyneskygge, emohår og blondeskjørt.. dere kommer til å dåne!!! jeg gleder meg!!!! Eller når vestkantsgutta deres bruker lenger tid på badet enn dere med rettetang, rosa hårbånd og foundation i hele trynet!!!! mohahahahahah!!
solstråle69 Skrevet 14. februar 2010 #39 Skrevet 14. februar 2010 Jeg er så glad jeg ikke tilhører "firkanta-aldri-tenke-utenfor-boksen-folk" - selv om jeg ikke ville kledd på en gutt prinsessekjole! :-))) Ikke har jeg gutt heller, så problemet er egentlig ikke tilstede her i huset. ;-) Og heldigvis går ikke mannen min i kjoler - selv om han sitter og tisser på do... Men det er jo godt å se at det tydeligvis er flere enn meg som synes Espen Esther Pirelli Benestad er kul - selv om det ikke er "min type" mann. :-)))
Lillepromp blir storesøster Skrevet 14. februar 2010 #40 Skrevet 14. februar 2010 Ingen som snakker om jenter som vil gå som typiske "gutteroller". (Kaptein Sabeltann, Spider Man, Supermann osv.) Jeg hadde ikke hatt problemer med å sende gutten min i kjole, akkurat som jenta kunne gått som Sabeltann. Vet om en jente som har visst siden hun var ca fem at hun egentlig er gutt, så hun blir kalt med guttenavnet som hun selv har valgt, er kledt som gutt og har guttesveis. Det går bra med henne/ham også
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå