Lektor Doppler med tillegg Skrevet 13. februar 2010 #1 Skrevet 13. februar 2010 Så lenge det er holdningen deres kan dere vel ikke forvente at ungene skal være mer åpne? Jeg har en venninne hvis 5 år gamle gutt stadig går i kjole. Han ønsker dette, og ingen dømmer han for det. Herregud, hvorfor skulle de, han er 5. Unger aksepterer det meste i motsetning til voksne. Og at dere samtidig synes det er OK at jenta mi går som ridder, sier vel noe om deres kjønnsrollemønster? (og til dere som mener at det er greit, innlegget var ikke til dere)
Full house Skrevet 13. februar 2010 #2 Skrevet 13. februar 2010 Oi, skal si du er opphengt i dette! :-) Hver og en må jo få gjøre som de vil?
Emma&Adrian Skrevet 13. februar 2010 #3 Skrevet 13. februar 2010 Jeg vet ikke helt hva tanker jeg hadde hatt om å kle Adrian i en prinsessekjole på karneval,men jeg er en mor,og jeg vil gjøre ungen min glad,så da tenker jeg: hvorfor ikke? For min del så kan han gå i det om han ønsker,men vet faren hadde tilta,ja,han er en av de som tror alt som ikke er blått på sønnen er feminint. Men som sagt,det er ikke jeg som velger den dagen Adrian skal kle seg ut i karneval i barnehagen,Emma fikk velge det hun ville ha,og da skal søren meg Adrian og få lov til det.
FletteMette&DenLangeMelkeveien Skrevet 13. februar 2010 #4 Skrevet 13. februar 2010 Det blir for dumt å si at hver og en må få gjøre som de vil. De kjipe og snevre holdningene dere overfører til barna deres går ut over friheten til alle barn.
ormeynglet Skrevet 13. februar 2010 #5 Skrevet 13. februar 2010 Kjenner jeg er veldig glad for at min barnehage har fargefest i stedet for karneval. Makan til problemer et karneval kan forårsake liksom...
Gjest Skrevet 13. februar 2010 #6 Skrevet 13. februar 2010 Min datter skal få kle seg som hun vil, og inntil hun er i stand til å mene noe, skal hun få være kjønnsnøytrale figurer som Ole Brumm og Nasse Nøff.
Lektor Doppler med tillegg Skrevet 13. februar 2010 Forfatter #7 Skrevet 13. februar 2010 Brumm og Nøff er gutter. Akkurat som tigergutt, tussi og kengubarnet. Kun Kengu som er dame i hundremeterskogen faktisk.
prekæs Skrevet 13. februar 2010 #8 Skrevet 13. februar 2010 Det er mulig det og det er egentlig greit. Nå har jeg brukt 4 år på å gi han "manneholdninger" og har ingen plan om at han skal få feminine sider, I hvertfall ikke i klesveien.
Den heldige eier av ett barn Skrevet 13. februar 2010 #9 Skrevet 13. februar 2010 I vår barnehage har de kostymer, og kler ut barna der. Så vi foreldre får kun bilder, og evnt. ansiktsmalingen med hjem:) Synes det er helt greit egentlig;)
Gjest Skrevet 14. februar 2010 #10 Skrevet 14. februar 2010 Ja, det har jeg fått med meg, men jeg synes likevel dyr generelt er kjønnsnøytrale kostymer:-)
Vålerenga12 m/ 3 små Skrevet 14. februar 2010 #11 Skrevet 14. februar 2010 Jeg faller vel heeelt utenfor kategorien, siden jeg ikke engang vil at en evt egen jente skal kle seg ut som prinsesse? Prinsesse og prins er noe av det dummeste jeg ser og hører. Så det så.
zadine Skrevet 14. februar 2010 #12 Skrevet 14. februar 2010 Jo kanskje det er vår egen skyld. Jeg sier ikke at gutter ikke kan gå som prinsesser, et karneval handler jo om å kle seg ut. Og da kle seg ut med og til det man vil. Men jeg har sett hvor nådeløse barn kan være med hverandre. Og i vår bhg er det spesiellt et par barn, (jenter på snart 5 og 6 år) som skremmer meg fra at sønnen vår fikk ha prinsessekjole. Han er så liten at han vet ikke helt hva han vil selv. Den dagen han sier at "jeg vil være prinsesse", ja da skal han få lov. Nå er han vel bare betatt av prinsesser.....og opptatt av dem. Klart han skal få lov hvis han sier han vil.
Gjest Skrevet 14. februar 2010 #14 Skrevet 14. februar 2010 Selvsagt er jeg selv skyld i at min sønn ikke kunne gått kledd som prinsesse på et karneval. Han hadde ikke fått lov.
Gjest Skrevet 14. februar 2010 #15 Skrevet 14. februar 2010 Når er det da ikke greit lenger at gutter kler seg i kjoler. Det er greit når de er fem, men er det også greit når de er åtte? Ti? Voksne? Når vil omgivelsene tenke at han er litt vel feminin? Er det brudd på likestilling å mene at gutter skal være gutter og ikke kle seg som jenter? Jeg synes det er rart at foreldre synes barna skal bestemme slikt helt selv når de er så små. Dere bestemmer jo alt annet.
aomeg Skrevet 14. februar 2010 #16 Skrevet 14. februar 2010 Ser ikke problemet med at gutter kler seg ut som prinsesse, det er jo karneval?? Da kler man seg jo ut!! Når eldstemann var 3 år var han utkledd som prinsesse med kjole og røde roser i kinnene.Det er jo helt naturlig og viser at de er blitt obs på kjønnet sitt. Nå når han er 5 år er det batman og spiderman som er pop =)
Nummer 3 kom i november :) Skrevet 14. februar 2010 #17 Skrevet 14. februar 2010 Hehehehe, jeg hadde faktisk prøvd alt i min makt for å få giuttungen til å ha på seg alt annet enn kjoler. Slik er det bare
solstråle69 Skrevet 14. februar 2010 #18 Skrevet 14. februar 2010 Totalt enig med Teline og Knøttene! :-)
solstråle69 Skrevet 14. februar 2010 #19 Skrevet 14. februar 2010 mockis - det er ikke karneval det er snakk om her, egentlig. Noen mener at barn skal få gjøre akkurat som de vil - og noen vil også helst viske vekk forskjellen mellom gutter og jenter. Lurer på om disse også er for kjønnsoperasjoner, som helst skal betales av staten?
prekæs Skrevet 14. februar 2010 #20 Skrevet 14. februar 2010 Hehe. Ikke sant. Ikke mye barbie og blonder her i huset.
prekæs Skrevet 14. februar 2010 #21 Skrevet 14. februar 2010 Og jeg lurer på om barnas fedre har noe som helst de skulle ha sagt? Og igjen. Jeg forstår svært godt at barnehager oppfordrer menn til å søke jobber i barnehager, og er svært glad for vår barnehage har menn, både som gode omsorgspersoner og nettopp menn.
Expat Skrevet 14. februar 2010 #22 Skrevet 14. februar 2010 Blir skikkelig høydare den dagen han kommer ut da...
*Little Miss Sunshine* Skrevet 14. februar 2010 #23 Skrevet 14. februar 2010 Jeg synes det er helt i orden om han på 4 vil være prinsesse (i år til karneval tok han først på seg fe-vinger og kjole, men ombestemte seg og var pirat istedet). Samtidig synes jeg noen blir for opptatt av at jentene ikke skal få gå i rosa prinsessekjole til karneval selv om det er det de synes er finest, hun på 2 ville ha på fin kjole og vinger og fikk det (Til vanlig når jeg bestemmer har hun veldig lite rosa kler siden jeg ikke er så glad i det og begge har mye rødt) Forresten har han på 4 mødt opp i barnehagen med sin søsters skjørt engang fordi han vill være fin og pyntet likesom henne, og ingen har ertet han der for det.
prekæs Skrevet 14. februar 2010 #24 Skrevet 14. februar 2010 Jepp. Tipper han blir svigermors drøm. Siden har er velsignet med en far som definitivt ikke bør tvinges til å ta ansvar for hus og hjem og er ett prakteksemplar på hjemmebane, både når det gjelder husarbeid og nattevåk. Akkurat som hans far før han. Derfor trenger han ikke kjole for å få fram sine feminine sider.
LOTP i Barneparadis<3<3<3 Skrevet 14. februar 2010 #25 Skrevet 14. februar 2010 Nå drar man vel debatten litt langt...... men selvfølgelig skal staten betale for kjønnsoperasjoner hvis det er medisinske årsaker til det. På lik linje med bukplastikk, puppeoperasjoner o.l. Barn skal selvfølgelig ikke få gjøre akkurat slik man vil, men dette baserer man jo bl.a. på konsekvenser av barnas valg. Jeg synes det er viktig å la barn få velge og deretter stå for sine valg. Selvtillit er alfa og omega. Det er trist at voksne mennesker synes det er greit at barn mobber barn uansett.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå