anjaslilje Skrevet 10. februar 2010 #1 Skrevet 10. februar 2010 Kom over en artikkel som viser dette.. Gir dere barna fluor?
Den heldige eier av ett barn Skrevet 10. februar 2010 #2 Skrevet 10. februar 2010 Fluor er gift. Vi gir ikke den lille fluor.
Libido- Skrevet 10. februar 2010 #3 Skrevet 10. februar 2010 Ja fluor er giftig. Nei gir ikke tabletter eller munnskyll. Men er fluor i tannkremen vi bruker. Finner ikke tankrem uten såpestoff (tåler det ikke) og fluor på det norske markedet =/
lengter daler ned i skjul... Skrevet 10. februar 2010 #5 Skrevet 10. februar 2010 visste ikke at det er giftig. Er vel anbefalt av tannleger?! Ja vi gir begge barna på 2,5 år og 17 mnd fluortabletter.
Libido- Skrevet 10. februar 2010 #6 Skrevet 10. februar 2010 Anbefalt av norske tannleger. Så i en artikkel på p4 at det nesten ikke er å oppdrive fluortannkrem i Danmark og sverige. De er vel mer obs på det der.
Den heldige eier av ett barn Skrevet 10. februar 2010 #7 Skrevet 10. februar 2010 Anbefalt av tannleger, men ikke leger (våre leger anbafaler i alle fall å la være, hvor mange andre som tør er usikkert). Sier seg selv hvorfor.
ano`num *17.03.10* Skrevet 10. februar 2010 #8 Skrevet 10. februar 2010 Jepp, i for store mengder! Det står også på fluorpakken! Fluor skilles ut av kroppen og må fornyes hvert døgn. Derfor en tabl i riktig mengde hver kveld. Det er også derfor det er anbefalt å gi småbarn tannkrem _uten_ fluor, fordi de ikke klarer å spytte ut og risikerer å få for store mengder med fluor. Bytter en fluorholdig tannkrem ut med tabletten risikerer en for lite. Munnskyll med fluor er ikke anbefalt da fluor må komme i blodet for å virke på tennene. Skulle tro at vår generasjon var klar over hvor positivt fluor faktisk er? Men dette overrasker meg ikke akkurat ;( Husker jeg fikk sjokk første året over ei som var overrasket over at voksne også måtte ta fluor. Hun trodde det bare var for barn :/
Sara Rompompei Skrevet 10. februar 2010 #9 Skrevet 10. februar 2010 Fluor er giftig i store mengder, men utrolig bra for tennene i små Grunnen til at man ikke bruker fluortabletter i like stor grad i f.eks Sverige er fordi der er vannet tilsatt fluor. De skal derfor kun bruke fluor om de får beskjed av tannlegen. Barn i Sverige skal overhodet ikke ta fluortabletter. Jeg har valgt å gi barna mine fluor, men siden jeg også er redd for at de skal få i seg for mye har jeg valgt å gi dem den laveste dosen.
Libido- Skrevet 10. februar 2010 #10 Skrevet 10. februar 2010 Drikkevannet i norge er også tilsatt fluor.
Lektor Doppler med tillegg Skrevet 10. februar 2010 #11 Skrevet 10. februar 2010 Ikke her i alle fall.
Lektor Doppler med tillegg Skrevet 10. februar 2010 #12 Skrevet 10. februar 2010 http://www.dinside.no/351300/%D8nsker-mer-fluor I denne artikkelen står det at det ikke er lov å ha fluor i drikkevann i Norge, og et googlesøk støtter artikkelen.
Sara Rompompei Skrevet 10. februar 2010 #13 Skrevet 10. februar 2010 Det er ikke vanlig å tilsette fluor i vannet i Norge. Det forekommer i såfall i såpass liten grad at det nok ikke gjelder flesteparten av norges befolkning. Dosen som har vært brukt her tillands har også vært såpass mye lavere enn Sverige's så den har ingen innvirkning på bruk av fluortabletter/tannkrem i tillegg.
Libido- Skrevet 10. februar 2010 #14 Skrevet 10. februar 2010 Synes dette er et interresant innlegg http://8858.vgb.no/2007/08/23/hjernevaskede-nordmenn/
blomstre Skrevet 10. februar 2010 #15 Skrevet 10. februar 2010 Hm, norske myndigheter er som vanlig ikke så flinke til å formidle sine annbefalinger ut til foket... Myndighetene anbefaler ikke bruk av fluortabletter i tillegg til fluortannkrem annet enn til spesielle risikogrupper. Råd om fluortabletter ble endret i 1996, og selv om myndighetene nå ikke generelt anbefaler bruk av fluortabletter, er det sannsynlig at mange barn regelmessig får fluortabletter i tillegg til fluortannkrem. Ikke så rart, foreldre i dag er jo selve fluorgenerasjonen... Og til de som måtte bli engstelige av at fluor er giftig. Man må få i seg over 25 mg for å få fluorforgiftning.... altså over 100 stk av 0,25 mg som er for barn fra 6 mnd - 3 år.
Ranveig R Skrevet 10. februar 2010 #16 Skrevet 10. februar 2010 Ja visst er fluor giftig... Det betyr ikkje at det ikkje er bra for oss i bittesmå dosar. Det er utruleg mykje som er giftig, men som og er bra for oss i ulike situasjonar. Salt f.eks. er livsfarleg i store dosar. Men vi kan ikkje leve utan *litt* salt. Så å seie ALT av legemiddel er giftig, men i riktige dosar gjer det meir nytte enn skade. Ja, ungane våre får fluortablett, i anbefalt dose.
Huldretussa ' en av hver sort' Skrevet 10. februar 2010 #17 Skrevet 10. februar 2010 Fluor er giftig, men ikke skadelig før man får det i større mengder. Som en annen sier er det mye som vi trenger i små mengder, men som er skadelig om man får i seg for mye. Her i huset bruker vi fluortannkrem og jeg bruker fluprskylling. Fluor er bra for tennene og ikke magen, så synes det er medre å skylle å spytte ut enn å svelge de tablettene. 2åringen får ikke fluortabletter, men blir nok å oppfordre ham til å skylle når han blir større
kokosyklus Skrevet 11. februar 2010 #18 Skrevet 11. februar 2010 Det er jo ikke skadelig i små mengder. Bare følg anvisningen på tannkremtuben, så gå det bra. Har hørt om noen som pusser tennene til barna med bare vann. Jeg skjønner ikke, det var jo en revolusjon i tannlegeverdenen nå fluoren ble oppdaget. Fluor har gjort MYE for vår tannhelse. Er man usikker er det jo bare å lese litt historie. Synes man det er ekkelt å pusse med fluro kan man kanskje redusere tannkrembruken til bare kveld og pusse med vann på dagen? Her pusses det med tannkem iallefall.
Heldig mamma til ♥to gutter♥ Skrevet 11. februar 2010 #19 Skrevet 11. februar 2010 Svært mange av sporstoffene vi trenger i små mengder er giftige i større mengder. Jern er også giftig i større mengder og jerntabletter kan gi alvorlige forgiftninger hos barn. Så lenge man gir fluor i den mengden som er anbefalt er det ikke giftig.
lille sprelle Skrevet 11. februar 2010 #20 Skrevet 11. februar 2010 Det med at fluor er giftig kommer opp innimellom fra noen fanatikere. Det er faktisk en del fluor i drikkevannet en del steder. Man oppdaget i "gamle dager" at folk som bodde steder med mye fluor i drikkevannet ikke fikk hull i tennene! Det er svært mange ting som er giftig om det blir for mye av det, men som gammelsmurfen sier "for mye av det gode er nå en gang for mye av det gode" Tannkrem på størrelse med den lilles lillefingernegl til tannpuss hver morgen og kveld og fluortablett hver kveld (etterhvert også hver morgen, jfr anbefalingene) gjør tennene bra. Når det gjelder såpefri tannkrem, så tror jeg at zendium er uten.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå