K ♥ tærten Skrevet 10. februar 2010 #1 Skrevet 10. februar 2010 Jeg har gått til utredning hos gyn for å bli gravid og var derfor til ultralyd der når jeg var 6+4, og siden forsteret var en anelse lite var jeg på en ny ultralyd 8+4. Uka etter opplevde jeg blødninger og ble sendt til ultralyd på sykehuset, var da 9+4. Jeg har egentlig en siste kontroll hos gyn når jeg er 12+4, men er usikker på om jeg bør si at jeg ikke ønsker denne ultralyden. Har lyst til å få sjekket at alt er i orden etter blødningene og gyn har nok i tankene å avslutte oppfølgingen jeg har hatt. Men er det farlig med mange ultralyder i svangerskapet? Spesielt når de er så tidlige? Vil ikke gjøre noe som ikke er bra for babyen heller... Vil ikke ta en ultralyd som kommer til å føre til at jeg engster meg mer enn den betrygger.
Maddemor-1 gutt+1 jente:) Skrevet 10. februar 2010 #2 Skrevet 10. februar 2010 uff, det var ikke meningen å skremme deg i den andre tråden din kjære deg:) Det jeg mente var at mange UL OG angelsound gjorde at jeg ble i tvil..... Men for å si det sånn; Jeghar tatt UL månedlig siden aug-08 pga pergotime og sånn. Og så har ejg vært gravid 4 ganger siden da og naturlig nok hatt en del UL i den forbindelse. Nå hadde jeg UL når jeg var 5,6 og 10 uker og skal ha igjen når jeg er 12 uker. Dette for å føle meg trygg og ingen leger ville gjort det hvis det var farlig. Når jeg gikk med førstemann hadde jeg UL hver uke fra uke 7-12 og 4 ganger til. Hadde tilsammen 9 UL i det svangersklapet og det gikk helt fint:) Siden du har hatt blødninger, ville jeg ha takket ja til den siste kontrollen 12+4 bare for å være heeeelt sikker på at alt er i orden:) Klemme på deg:)
K ♥ tærten Skrevet 10. februar 2010 Forfatter #3 Skrevet 10. februar 2010 Nei, men tenker jo litt på om det kan være skadelig for den lille. På den annen side så hadde vel ikke gyn tatt så mange sjekker hadde det vært farlig? Det er derfor jeg er litt usikker på den siste kontrollen for føler egentlig ikke den er medisink nødvendig, men mer at gyn ser på den som en beroligelse for meg og at han skal avslutte oppfølgingen jeg har hatt. Skal til fastlegen min to dager senere og da vet jeg at hun skal lytte etter hjertelyden, og siden jeg allerede har funnet den hjemme er jeg ganske rolig på at alt er i orden med den lille. Blir det litt dobbelt opp å ta ultralyd og så høre hjertelyd 2 dager senere?
bringebærsnipp Skrevet 10. februar 2010 #4 Skrevet 10. februar 2010 Syns du skal gjøre som du føler for jeg. Ingen har funnet noe som helst bivirkning av UL , og dette er jo brukt i flere 10 år allerede. Så skal være helt ufarlig. Har hørt fra en lege at fosteret kan bli litt sliten, men om det er noe i det hun sa vet jeg ikke. Hun sa det iallefall etter et spørsmål om 3D UL at ho personlig ikke ville ta dette hvis ikke ho ville sjekke noe spesielt fordi forsteret kan bli litt sliten av vanlig ul og 3 UL var så nytt og hun var redd fosteret ville bli enda mer sliten av dette. Men påpeker at dette var en privat samtale og at det ikke finnes noe som skulle tilsi at det er farlig med ul.
2 boys & now pink Skrevet 10. februar 2010 #5 Skrevet 10. februar 2010 Det forskningen på det området sa... for 8 år siden... var at 2 % av barna kunne bli kjevhendte... Aner ikke hvilken sammenheng... men det var den eneste "feilen" de fant...
Monique8 Skrevet 10. februar 2010 #6 Skrevet 10. februar 2010 Jeg lurte veldig på dette med fare ifm UL selv da jeg gikk med tvillinger, for da måtte jeg jo inn til ganske mange UL'er. Jeg liker ikke tanken på UL uten at det virkelig er nødvendig, siden ingen vet noe helt sikkert. Fant en artikkel om dette hvor en lege som er bruker av UL i jobben, men som og er forsker uttaler seg. Jeg har litt mer sansen for uttalelser som kommer fra folk som har et ben i begge leire. Jeg ville ikke ta uttalelser fra de som har økonomisk vinning av at gravide så gjerne vil se fosteret på UL like seriøst. http://nrk.no/programmer/tv/puls/1.3620011 http://no.wikipedia.org/wiki/Ultralyd Om UL har noen påvirkning på fostere vil jo være en nesten umulig ting å kunne påvise, selv over tid. Men det betyr jo ikke at det ikke kan være tilfelle.
Mamma_til_isabella Skrevet 10. februar 2010 #7 Skrevet 10. februar 2010 Nei:) Er ikke farlig.... I mitt forrige svangerskap hadde jeg sikkert 15 ultralyder og alt gikk fint. Var da hos norges fremste som har jobbet med det i mange år og han sa det er helt ufarlig.Like farlig som å snakke i mobil:)
K ♥ tærten Skrevet 10. februar 2010 Forfatter #8 Skrevet 10. februar 2010 Jeg er fortsatt veldig usikker på hva jeg skal gjøre. Man kan jo engste seg for ALT som gravid og det som har fått meg til å engste meg litt er at jeg har hatt så mange så tidlig i svangerskapet når alt lages og dannes. Men men, tror jeg bare må bestemme meg for at jeg ikke kan engste meg for slikt for ellers kommer det til å bli en laaaaangt svangerskap. Angelsounden er hvertfall pakket bort hehe Ringte gyn for å høre hva han syntes og han sa han verken kan si at det er helt ufarlig eller at det er noe farlig i det hele tatt. De forsker rett og slett ikke på oss mennesker, men de har heller ikke bevist at noen har fått noen skader av ultralyd. Han sa at en undersøkelse på et par minutter ikke skulle være farlig, men hadde han holdt på i over 30 min så skulle man være litt mer betenkelig. Når jeg tenker tilbake så har ikke mine sjekker vart mange minuttene. Tror nok jeg bestemmer meg for å gjennomføre siste sjekk og få avsluttet oppfølgingen, be han ta en kjapp kjekk. Men har nok også tenkt å fortelle legen min at jeg har vært til ultralyd og at hun ikke trenger å lete etter hjertelyd med doppler 2 dager etter ultralyden. Ingen vits med dobbelt når jeg evt. vet at alt er i orden.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå