mitt hjerte ❤ mitt liv Skrevet 5. februar 2010 #1 Skrevet 5. februar 2010 Når man bestiller noe på nettet fra utlandet over 200 kr, er det 25% av kjøpesummen man må betale ekstra?
MK73 Skrevet 6. februar 2010 #3 Skrevet 6. februar 2010 Du må betale 25% i moms, så må du betale fortolling i tillegg til det.
Herkules Skrevet 6. februar 2010 #4 Skrevet 6. februar 2010 Ja du må betale norsk mva på 25% om du handler for over 200 kr. Jeg mener du må betale det av fraktomkostningene også , og så må du ut med fortollingsgebyr som jeg tror er på rundt 200 kr
Nenya^juni2010 Skrevet 6. februar 2010 #5 Skrevet 6. februar 2010 2% moms hvis summen er over 200 kr.. Enkelt fortollingsgebyr fra Posten er som regel rundt 100 kr. Husk at det også er toll på noe. Feks barneklær er det 10% mener jeg å huske.
mitt hjerte ❤ mitt liv Skrevet 7. februar 2010 Forfatter #6 Skrevet 7. februar 2010 Takk for svar Regner litt på om det lønner seg å bestille parfyme fra utlandet!
Rose -3. troll i 2012 Skrevet 7. februar 2010 #7 Skrevet 7. februar 2010 Dersom varens verdi overstiger kr 200,00 må du betale mva (moms) for varens verdi + frakt + evt toll. Dersom varens verdi er under kr 200,00 spiller det ikke noen rolle hvor mye frakten er, du trenger ikke betale mva uansett. Vet ikke om "varekategorien" er det som avgjør om det er toll eller ikke, trodde det var opprinnelseslandet. (Litt usikker på dette også, men tror det stemmer) Men hvis du er så uheldig at du havner inn under tollen, kan du høre med avsender om de kan merke pakken som gave, for da er det tollfritt under 5000. Så kommer det ann på om Norge har tegnet frihandelavtale med opprinnelseslandet eller ikke... Mye tollregler, men det meste står beskrevet på www.toll.no; e-handel Lykke til, mye å spare på å handle i utlandet
mitt hjerte ❤ mitt liv Skrevet 8. februar 2010 Forfatter #8 Skrevet 8. februar 2010 Det er litt på dette med gave jeg lurer på skjønner du. Skal bestille fra strawberrynet.com, og der kan man krysse av at varen er en gave, men jeg lurer på om dt må være gave fra privatperson til privatperson for at den regelen skal gjelde... det er så drit, for det er så mange ting som kommer littegrann over 200 kr som jeg har lyst å bestille!
SusyQ Skrevet 8. februar 2010 #9 Skrevet 8. februar 2010 Hjelper ikke å krysse av for gave, nei. Så lenge pakka kommer fra en bedrift og inneholder en faktura som viser at du har kjøpt for over 200 kr blir det toll. Skikkelig anakronistisk dusteregel..
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå