Audioslave Skrevet 13. januar 2010 #1 Skrevet 13. januar 2010 gutten min på 16 dager vil ha mat ca hver 3 time, nå spiser han ca 100ml ved hvert måltid. Er det mye eller for ofte? Hender av og til at det drøyer 4 timer før han vil ha mat i gjen, men ikke så innmari ofte..Er det passe?
♥ Vinterbarnet ♥ Skrevet 14. januar 2010 #2 Skrevet 14. januar 2010 Slik var sønnen min da han var på samme alder, men han drakk max 80 hvert måltid. Jeg lot han styr alt, når og hvor mye han ville ha:-) Det er nok passe det hvis gitten din er fornøyd.
♥ Vinterbarnet ♥ Skrevet 14. januar 2010 #3 Skrevet 14. januar 2010 - Hvor mye morsmelkerstatning trenger egentlig et barn hver dag? - Barn som flaskemates skal i utgangspunktet få mat når de vil, og så mye de vil. Det står veiledende mengder på pakkene med morsmelkerstatning, men det er viktig å huske på at disse mengdene bare er nettopp veiledende. De fleste barn vil spise mer eller mindre enn det som står på pakken. Dersom man er usikker på om barnet spiser for mye eller for lite, er det lurt å stikke innom helsestasjonen for et par ekstra veiinger og en prat med helsesøster. Noen føler at det er greit å få en bekreftelse på at barnet faktisk legger på seg og følger sin egen kurve. Dersom barnet spiser mer enn 1 liter morsmelkerstatning i døgnet over en lengre periode, er det anbefalt at man tar kontakt med helsestasjonen for å diskutere om det erpå tide å introdusere fast føde.
♥ Vinterbarnet ♥ Skrevet 14. januar 2010 #4 Skrevet 14. januar 2010 - Hva om barnet ikke får i seg så mye, eller om det vil ha mer? - Det hevdes at barn som får morsmelkerstatning ikke skal drikke over 1 liter melk i døgnet. Dersom et lite barn får i seg så mye morsmelkerstatning hvert døgn i en lengre periode kan det være en belastning for nyrene. Om barnet er over 4 måneder kan dette være et tegn på at barnet er klar for å starte med tilleggsføde som velling eller grøt. HÅPER DENNE INFORMASJONEN VIL HJELPE DEG LITT. *LYKKE TIL*
IAdor Skrevet 14. januar 2010 #5 Skrevet 14. januar 2010 Jeg er nettopp begynt med grøt. Jeg mener at jeg ikke har overskredet den 1 liter grensen med mme. Men, hvor mye kan jeg gi av grøt?? Hun er over 5 månder. Hun har kun fått to ganger grøt, men det ser ut som om hun liker det veldig godt. Jeg gav i kveld litt mme i tillegg grøten. Jeg gav kun grøt i går, og stakkars våknet i natt kjempe sulten. Jeg gir nestle sin maisgrøt, hvorfor er den ikke bra?? Mener å lest et innlegg her hvor noen sa at det var ikke bra.
dodo Skrevet 14. januar 2010 #6 Skrevet 14. januar 2010 Kanskje du kan blande litt olje i grøten? F.eks. avocadoolje slik at den metter litt mer?
Anonym bruker Skrevet 14. januar 2010 #7 Skrevet 14. januar 2010 Det kan dessverre være vanskelig å få råd om mengde mme på helsestasjon. Vi opplevde følgende for en uke gammel baby: Vi slet med svært dårlig appetitt og ante ikke om vi fikk i barnet nok mat. Vekten gikk ikke opp. Vi var fortvilte og ba om råd hvorpå helsesøster til slutt antydet 10-15 % av kroppsvekt i døgnet og ba oss om å fortsette matingen. Vi slet døgnet rundt og var glade da vi endelig klarte 10 % i et par dager. Det gikk likevel ikke så bra og noen dager etter ble vi lagt inn på sykehus med dehydrering og sykt barn. En kraftig infeksjon var grunnen til dårlig appetitt. På sykehuset fikk vi veldig god behandling. Barnet ble foruten medisinering satt på 18 % av kroppsvekt i en uke. I følge barnelegene regner man 15 % av kroppsvekt frem til 3 måneder for et friskt barn. Deretter ned mot 10-12%. Dette er kun en rettesnor og det er veldig viktig å vite at barn er forskjellige og kan avvike både oppover og nedover uten at dette er galt. Selvregulering er fortsatt viktig. For vår del kunne denne informasjonen kanskje fått oss på sykehus tidligere og dermed redusert risiko for senskader på barnet. Vi hadde allerede et undervektig barn og lå langt under anbefalt mengde. I ettertid har jeg for øvrig lest i en gammel veiledning i spedbarnsstell hos min mor at babyer i sine første levemåneder skal ha ca 15 % av sin kroppsvekt i døgnet. Altså ingen ny kunnskap dette her...
sjøsamen Skrevet 15. januar 2010 #8 Skrevet 15. januar 2010 min tok ca 75 da han var 16 dager. han er nå 2mnd og tar ca 120 hver 3. - 4, time.
IAdor Skrevet 15. januar 2010 #9 Skrevet 15. januar 2010 Nå har jeg gitt som anvist på pakken, 1 dl. Det er egentlig veldig lite til min store baby. Kan jeg kanskje gi 2 dl??. Avocadoolje, trodde ikke man kunne gi noe sånt. Kanskje jeg spørr dumt, men den får man vel ikke i en vanlig daglig dagsbutikk??
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå