NurseShark Skrevet 6. januar 2010 #1 Skrevet 6. januar 2010 Vi skal ha navnfest og vet det ikke er noen "fadderordning" da, men er det vanlig å vlge noen likevel? Noen erfaringer? Hvordan har dere i så fall gjort det?
Anonym bruker Skrevet 7. januar 2010 #2 Skrevet 7. januar 2010 Hei Ja, dette er det samme som det jeg tenker. For meg er det veldig viktig å ha faddere, så jeg kommer til å prate med de som skal ha navnefesten og lage til en spesiel ordning til fadderne. Faddere er jo først og fremst en avtale mellom mennesker, det er ikke noe bindene, tenker jeg.
hønny-bunny Skrevet 21. januar 2010 #3 Skrevet 21. januar 2010 Har hatt 2 navnfester,begge ungene har 4 faddere,de står på den "navnfestplakaten" du får,sammen med navnet til barnet,far og mor,veldig fin,henger i stua:-) Du må oppgi faddere akkurat som ved dåp,når du melder opp til navnfest Lykke til,det er kjempekoslig med navnfest
anaina Skrevet 21. januar 2010 #4 Skrevet 21. januar 2010 Hæ? Hvor har du hatt navnefest da, hønny-bunny?? På Human-etisk sine nettsider står det i faq'en: "Kan man ha faddere? - Nei, det er ingen fadderfunksjon. Faddere brukes i dåp og er en kristen forpliktelse. I Humanistisk navnefest hadde man tidligere en ordning med "vitner". Dette var en slags forsøksordning uten noe klart formål og er avsluttet. Hvis foreldre ønsker noe liknende, kan man ordne dette privat ved å spørre om noen kan være en nær kontakt av barnet i oppveksten. Human-Etisk Forbund har ingen organisering av dette."
anaina Skrevet 21. januar 2010 #5 Skrevet 21. januar 2010 Jeg har vært med på navnefest hvor foreldrene i saqmværet etterpå har holdt en liten tale og bl.a. fortalt hvem som er fadder(e) og hvorfor, og så har fadderne holdt hver sin korte tale til foreldre/barn. Fint.
hønny-bunny Skrevet 28. januar 2010 #6 Skrevet 28. januar 2010 da må det ha vært under prøvetiden da,hadde navnfest med vitner/faddere i 2004 0g 2005,det var human- etisk forbund som arg. det:-) 2 fine tavler på veggen hjemme:-)
AinaW Skrevet 4. februar 2010 #7 Skrevet 4. februar 2010 Begge de eldste her i huset har hatt humanetisk navnfest, og hadde oppnevnte faddere som var med frem under sermonien og alt......
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå