Anonym bruker Skrevet 28. desember 2009 #1 Skrevet 28. desember 2009 Det er jo antageligvis "bare" psykisk, men gud så slitsomt det er. Den første dagen uten røyk begynner alltid bra, og jeg blir kjempeglad fordi jeg tror at nå skal jeg klare det. Men etter hvert som timene går, blir jeg mer og mer lei meg og rar og ubalansert, og så begynner tårene bare å trille. Renner og renner, rett og slett. Får depressive tanker, og tenker at ingen liker meg, og at det kan være det samme med hele røykeslutten, hvem bryr seg vel om at jeg lukter sur røyk når ingen gidder å lukte på meg uansett etc. Det er så dumme tanker, men det er vanskelig å stoppe dem. (Jeg "vet" at jeg egentlig er ganske søt, men jeg klarer ikke å tro på det selv.) Har klart å slutte en gang før uten å bli depressiv, så jeg vet det går, men det virker som om det må noe til. Dette var da jeg fødte barnet mitt. Klarte ikke slutte helt når jeg var gravid, men da babyen var ute, var det bom stopp. Klarte meg i ni mnd, helt til det ble slutt med kjæresten og jeg rømte til "trøsten" igjen, hadde så forferdelig kjærlighetssorg, det var et stygt brudd, og jeg syntes det var fælt å være alene med et barn. Angrer virkelig så sykt på at jeg begynte å røyke igjen. Alle de andre tusen gangene jeg har sluttet, har jeg sprukket etter et sted mellom fire timer og 13 dager, rett og slett fordi jeg ikke har orket å gråte mer. Det er dritslitsomt å bli så deppa. Det sykeste er at hvis jeg hadde tent meg en røyk nå, så hadde jeg følt meg heeelt fin igjen med en gang. Så jeg vet jo at det bare sitter i huet. Men - hvordan skal jeg få det bort? Jeg nekter å begynne igjen nå, jeg vil vinne over det tullet her. (NB, jeg har ingen som støtter meg, så jeg må klare det alene, og vil derfor helst ikke ha tips av typen "ring en god venn" osv.)
Gjest Skrevet 28. desember 2009 #2 Skrevet 28. desember 2009 Det er skikkelig fælt med det går over. Husk hva som var målet og grunnene til at du slutta. Skriv en laaang liste over grunner til å ikke røyke og forestill deg hvor fint det blir når dette går over og du er røykfri helt uten å lide. Det er også lov å bruke nikotinerstatning.
Anonym bruker Skrevet 28. desember 2009 #3 Skrevet 28. desember 2009 Gå til legen og få resept på Champix. Det tar bort alle nikotinabstinenser. Det fungerte som bare det for meg og MANGE andre jeg kjenner!
Anonym bruker Skrevet 28. desember 2009 #4 Skrevet 28. desember 2009 Det er nikotinet som snakker og gjør deg deprimert... Alt kroppen din ønsker å er få en ny "dose". Det går sakte, men sikkert over. For meg hjalp det å tenke " jeg merker at du (nikotinbehovet) her, men du er ikke velkommen lenger" I starten kjente jeg nok denne minst 50 ganger om dagen, men for hver dag som gikk så ble det litt bedre. Du bør nok regne med at det tar ca. 2-2,5 mnd. før denne plagingen gir seg. Men som sagt, så blir det mindre og mindre for hver dag og plutselig så tenker du at "oi, nå er det lenge siden jeg har tenkt på røyk". Lykke til!
Anonym bruker Skrevet 28. desember 2009 #5 Skrevet 28. desember 2009 Kjøp boken "Endelig ikke-røyker" - den koster 100 kr i paperback, og er helt fantastisk! Lykke til! Hilsen tidligere storrøyker
Anonym bruker Skrevet 28. desember 2009 #6 Skrevet 28. desember 2009 Dette med depresjonen har blitt nikotinens redningsbøye.. Avhengighet bruker det det kan vet du.. og du lar deg lure... Det høres brutalt ut, men jeg er en eksrøyker som reagerte på ganske nøyaktig samme måte... Jeg prøve å slutte mange ganger, og følte nærmest at jeg _måtte_ begynne igjen for å komme meg ut av det altoppslukende sorte hullet... Inntil jeg skjønte at jeg selv måtte ta kontroll!
Anonym bruker Skrevet 28. desember 2009 #7 Skrevet 28. desember 2009 Tusen takk for svar, alle sammen Jeg har forresten lest den boken som ble nevnt to ganger, første gang sluttet jeg kjempelett, men begynte igjen "fordi det var så lett å slutte", og andre gangen virket den ikke i det hele tatt. Har også gått på det Allen Carr-kurset i Sandvika, og har prøvd hypnose m.m., men ingenting virket i lengden. Tror det jeg ikke helt har skjønt tidligere er at det er abstinensene som gjør alt så ille. Folk har liksom overbevist meg om at abstinenser, nei, dem merker man ikke engang, så jeg begynte nesten å tro at jeg hadde en psykisk defekt eller noe, som reagerte så voldsomt :-/ Men - dere som "har tatt kontroll" - hvordan gjorde dere det? Hva gjorde dere da dere merket abstinensene komme? Hvor lang tid tok det før dere "fungerte" normalt? Jeg blir så utrolig ustabil, kjenner ikke meg selv igjen. Slitsomt for meg, slitsomt for folk jeg omgås. Vet jo at det må gå over etter hvert, men vil gjerne ha et slags estimat, så jeg kan innstille meg på hvor lenge jeg må holde ut. -hi
Anonym bruker Skrevet 28. desember 2009 #8 Skrevet 28. desember 2009 Jeg er veldig veldig veldig anti røyk egentlig, men om du har det sånn må du slutte å røyke da? Om det å røyke for er det beste så hvorfor må du slutte da?
Anonym bruker Skrevet 28. desember 2009 #9 Skrevet 28. desember 2009 Men har du prøvd å trappe ned først da, og slutte helt etter hvert? forberede kroppen litt på en måte. At du setter deg et mål med max 3 røyk om dagen, også da det går helt fint, så to og så en før 0? ikke vet jeg. lykke til hvertfall=)
Anonym bruker Skrevet 28. desember 2009 #10 Skrevet 28. desember 2009 Man har så lett for å tillegge disse depressive følelsene mer enn nødvendig. Husk at du blir lurt av din egen hjerne. Det er bare kjemi! Hjernen din har mistet noe av evnen til å produsere serotonin (røyken har tatt over den jobben), og dette tar det en stund før den klarer det igjen. Inntil da må du slite, så bare hold ut. Gjør du dette vil produksjonen ta seg opp, og plutselig glemmer du røyken. Ikke tro at det er en stor utfordring å slutte, alle følelsene du beskriver er det nettopp serotoninen som kan motvirke. Sammenlign det med å knekke en fot og gå med gips. En stund kan du ikke tråkke ned med foten, og du må trene den opp gradvis. Det betyr ikke at foten er ødelagt for alltid. Hjernen din er en brukket fot nå. Ikke la deg lure til å tro at den er ødelagt. Husk at for hver dag som går blir den bedre og bedre :-) Du kan fremskynde prosessen med fysisk aktivitet.
Anonym bruker Skrevet 28. desember 2009 #11 Skrevet 28. desember 2009 Jeg er tidligere storrøyker og anså meg selv som den "veldig avhengige typen". Mine tips for å slutte er: *Hvis du skal slutte å røyke, MÅ du tenke at den siste røyken du tar, virkelig ER den siste røyken. Hvis ikke er bare plager du deg selv med å slutte. Jeg har prøvd å slutte mange ganger, men bare den siste gangen klarte jeg å innse at det faktisk var den siste. Det blir litt som en sorgprosess faktisk. Man må la røyken "gå". *Sett deg en dato litt frem i tid, slik at du får forberedt deg en stund på forhånd. Motiver deg selv, tenk positivt om det å slutte. Legg merke til de negative sidene. Søk opp på internett hva som skjer med kroppen din når du slutter å røyke. *Når du motiverer deg selv: Tenk på alt du tjener. Regn ut hvor mange penger du har tjent pr. dag, pr. uke osv. Tenk på hvor godt du lukter, og slipper den sure røyklukta. Legg merke til hvor godt andre ting lukter og smaker.Andre ting? Kondis? Glade foreldre? *Ikke undervurder det å tvinge seg selv til å tenke positivt. Feks fra første sluttedag så tenk på hvor heldig du er som slipper å røyke. Hvor flink du er og hvor godt det er å slutte å røyke. Det høres kanskje helt fjernt og teit ut, men det er jo litt godt selv helst innerst inne i abstinessjela, at du faktisk har tatt en besluttning om å slutte for godt??!! Hvis du virkelig har godtatt at du har tatt din siste røyk??! *Ha alltid en flaske vann i nærheten, gjerne kaldt godt vann stående i kjøleskapet. Kanskje litt oppkuttet frukt eller gulerøtter. Gjerne tyggis. (-jeg tror på vanslig tyggis i stedet for nikotintyggis,- fordi da blir du fortere ferdig med hele slutteprosesesen) Når du kjenner abstinensene kommer så tenk at det er bra de er der, for det betyr bare at "all dritten" er på vei ut av kroppen og t av systemet ditt. Tre uker tar det før de fysiske abstinensene avtar og forsvinner som regel nesten helt. TRE UKER er jo ingenting i forhold til resten av ditt liv. Når jeg sluttet så sluttet jeg forresten også rett etter jeg var ferdig med menstrasjon. Forskning antyder at vi jenter er minst avhengig av ting da, i forhold til andre dager i syklusen- og at det faktisk kan være av betydning for om man klarer å slutte eller ikke. Men regner med at du muligens er gravid siden du er inne på dette forumet jah...... Jeg hadde forresten også vært på fest og røyket ca 40 sigs dagen før jeg sluttet, hehe. Så jeg var vel ganske så lei. Røykte 20+ om dagen i ca 10 år og sluttet på dagen. Er litt Allan Carr inspirert, og syns den boka er bra i forhold til å omstille seg psykisk. Lykke til, håper noe kan hjelpe deg litt???? !! Klem fra happy ikkerøyker!
Anonym bruker Skrevet 28. desember 2009 #12 Skrevet 28. desember 2009 Det å slutte å røyke er absolutt ikke noe vanskelig! les boken "endelig ikkerøyker" av alan carr eller hva det nå var han het.. fikk tak i lydboken en gang i tiden jeg, så satt jeg og røyka og hekla mens jeg lyttet til boka ett par tre ganger.. anbefaler den på det høyeste!!
Giovanna Skrevet 28. desember 2017 #13 Skrevet 28. desember 2017 Jeg anbefaler IKKE Champis hvis du har lett for depresjoner. Min lege nektet meg på grunn av tidligere historikk. Det kan faktisk være veldig farlig. Den beste måten jeg har prøvd, er å slutte tvert. Ta de helvetesdagene som følger..normalt ca 1 til 2 uker. Jernvilje! HVIS du sprekker så blir det veldig tøft minst en uke til. Men stå på...ikke la de helvetes tobakkskompaniene vinne over deg. Bl.a. med å selge deg avvennings nikotin som gjør at du røyker dobbelt som mye som før hbis du sprekker. Tro på deg selv.. det er bare i hodet det meste sitter..ikke tro det er SÅÅÅÅ vanskelig. 😁
Anonym bruker Skrevet 28. desember 2017 #14 Skrevet 28. desember 2017 2 minutter siden, Giovanna skrev: Jeg anbefaler IKKE Champis hvis du har lett for depresjoner. Min lege nektet meg på grunn av tidligere historikk. Det kan faktisk være veldig farlig. Den beste måten jeg har prøvd, er å slutte tvert. Ta de helvetesdagene som følger..normalt ca 1 til 2 uker. Jernvilje! HVIS du sprekker så blir det veldig tøft minst en uke til. Men stå på...ikke la de helvetes tobakkskompaniene vinne over deg. Bl.a. med å selge deg avvennings nikotin som gjør at du røyker dobbelt som mye som før hbis du sprekker. Tro på deg selv.. det er bare i hodet det meste sitter..ikke tro det er SÅÅÅÅ vanskelig. 😁 Det er åtte år siden... Anonymkode: 237d1...986
Anonym bruker Skrevet 28. desember 2017 #15 Skrevet 28. desember 2017 55 minutter siden, Anonym bruker skrev: Det er åtte år siden... Anonymkode: 237d1...986 Gammel tråd, men det var jo likevel viktig informasjon til de det gjelder om at medikamentet ikke bør brukes om man lett får depresjoner. Anonymkode: 28370...bb6
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå