Gå til innhold

Kort livmorhals :0(


Anbefalte innlegg

Skrevet

Har nyrlig ligget inne på sykehuset tel observasjon da jeg en kveld begynte å kjenne harde tak i magen.Fikk nesten ikke såve den natten.

Blei innlagt pga av at jeg var i uke 31.De oppdaget at jeg har en livmorhals som blei målt til 8 mm etter innvendig ultralyd.

Blei satt på riehemmende drypp og fikk lungemodningssprøyte.

Hatt tak gjennom hele uken.Men roet seg litt ned på fredag,så dem tok nødvendige us. Og jeg fikk reise hjem da jeg ikke bor så langt unna sykehuset.

Men har fått beskjed om å holde meg rolig og at det er stor fare for prematur fødsel.

 

Eneste jeg er så usikker på nu når jeg er hjemme er når jeg nå har kynnere eller om det er rier.For har noen harde tak tel tider,men det e ikke regelmessig.

 

Første barnet så er usikker på mye.

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Hold deg i ro hele tiden! Ikke gjør noe husarbeid, bare ligg på sofaen og kos deg. Jeg hadde det akkurat som deg. Fikk kynnere rundt uke 26 tror jeg det var. De ble sterkere og mer regelmessig hele tiden, og jeg var inn og ut fra sykehuset da jeg trodde det var rier. Kynnerene fikk livmorhalsen til å forkorte seg, men ikke så mye som din. Fikk også beskjed om å ta det med ro, men jeg tok det ikke nok med ro. De to siste ukene ble kynnerene kraftige, og de kom regelmessig, siste uken kom de med to min mellomrom hele dagen uansett om jeg var i ro eller ei, måtte stoppe opp når de kom osv.

En natt da jeg ikke fikk sove da kynnerene gjode ekstra vondt, gikk vannet. Da var det nok rier. Fødte den formiddagen i uke 33+2. Var også førstegangs, og det var en tøff opplevelse siden jeg ikke visste noen ting. Hadde heller ikke noen å snakke med. Det gikk veldig bra med babyen min, og det gjør det nok med din og siden du er så pass langt på vei. Om det er rier du har er vanskelig å si, men jeg vil tro at du vil kjenne det om det er det. De er mye vondere enn vanlige kynnere. Om du kjenner at de er annerledes eller bare litt vondere enn det du er vant til, ville jeg ha kommet meg til sykehuset.

Jeg tenker ofte på at hvis jeg bare hadde holdt meg i ro, om da babyen min ville ha holdt seg der inne en liten stund til. Så hold deg i ro :) Ikke gå på butikken o.l. Send meg gjerne PM om du lurer på noe eller vil snakke :)

Skrevet

Hold deg i ro hele tiden! Ikke gjør noe som helst. Få kjærsten (om du har) famile og venner til og hjelpe til.

 

Jeg hadde sterke kynnere fra uke 27. De ble bare sterkere og sterkere. I uke 30 gikk blodproppen. Og havnet på sykehus med rier. Fikk stoppet det med riehemmende drypp og fikk 2 lungemodningssprøyte.

Fikk komme hjem etter ei uke.

Men gikk jevlig på kontroller pga vekstavvik og da følgte de med på livmorhalsen. Husker ikke hvor kort den var.

Fikk også beskjed om å ta det med ro, noe jeg gjorde. Lå bare på sofaen/senga hele dagen. Var veldig kjedelig men gikk på et vis.

 

Vannet mitt gikk i uke 33+1. Alt har gått bra med hun, ikke vært noe problemer så langt.

 

Her står det fint om rier og kynnere.

http://www.nettdoktor.no/graviditet_foedsel/artikler/foedsel/kynnere.php

 

Du har fått lungemodningssprøyte så om den kommer nå så går nok det bra. Hold deg i ro så kommer du nok litt lengere.

 

Lykke til.

Skrevet

Jeg var også inne til obs da jeg gikk me junior,i uke 29 hadde jeg 3 cm livmorhals,dette var en fredag..fikk hjem på perm i helga,kom tilbake på søndag og skulle ligge på obs til gutten kom,men livmorhalsen var gått ned til 6 mm til mandag..hadde ikke akkurat vært rolig gjennom helga.. så jeg fikk og lungemodningssprøyte,2 stk. og drypp,men de klarte ikke stoppe fødselen. Så gutten kom i uke 30+4. Så hold deg i ro og ta kontakt med sykehuset igjen om du er usikker på om d er rier el kynnere.. vanskelig å vite som førstegangsføende.

Skrevet

Tusen hjertelig takk for svar som gjør meg klokere.

Ja prøver å holde meg rolig,men e som sagt kjedelig og klarer ikke sitte i ro hele tiden pga bekkenløsning.

Har hatt noen turer innom sykehuset da jeg har vært smådårlig og uiskker.

Men dem på sykehuset vil at jeg skal ta kontakt da uansett siden jeg har så kort livmorhals.

 

Har nu hvertfall fått gjort klar bæggen tel den dagen æ skal føde.Og fått gjort det meste klart hjemme.Så er nu sånn paselig klar hvis han nu skulle melde sin ankomst før tiden.

 

Klem

Skrevet

Bra du får komme innom sykehuset når du vil:) Viktig og føle seg trygg i en sånn situasjon:)

Lykke til med fødselen når den måtte komme,du er vel godt på vei nå:)

Skrevet

Ja i dag er jeg 33+2.Så er jo kommet et bra stykke fra jeg var inne på sykehuset 1 gang.

Det er veldig godt å vite at man bare kan stikke innom for en sjekk.

Men de er jo flinke å følge opp slik da.Syns hvertfall jeg,siden dette er min første.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...