Anonym bruker Skrevet 9. november 2009 #1 Skrevet 9. november 2009 har bestemt meg for å sy en kjole til datteren min på 5 år til jul:) aldri sydd et plagg før i mitt liv, så det kan bli spennende;) men hva må jeg huske på? noen stoff som er bedre enn andre? noen internett sider jeg kan besøke med stoff og gjerne mønster?? noen gode råd på veien min?? takk for svar:)
Anonym bruker Skrevet 9. november 2009 #2 Skrevet 9. november 2009 Det høres ut som et stort prosjekt hvis du aldri har sydd før... Men; kjøp mønster, husk å ta med 1 cm ekstra til søm når du klipper ut mønsteret. Ellers følg oppskriften på mønsteret som du kjøper. Bruk et stoff som ikke glir så lett når du legger det mot hverandre og som ikke er for tynt.
Anonym bruker Skrevet 9. november 2009 #3 Skrevet 9. november 2009 takk for svar:) ja det er sikkert et litt for stort prosjekt egentli, men har så lyst å prøve:)
prekæs Skrevet 9. november 2009 #4 Skrevet 9. november 2009 Det går ikke fortere uten tråkling og dessuten blir det som regel mye dårligere arbeid. Strykejernet bør også brukes, spesielt når man legger opp. Man sikksakker alltid kanter som kan frynse seg selv om det er inni plagget. Til sist. Man legger opp kjoler usynlig for hånd
Anonym bruker Skrevet 9. november 2009 #5 Skrevet 9. november 2009 Stoff og stil er en butikk med en del utvalg i stoff og mønstre. De har ikke så god nettbutikk(www.stoffogstil.no) så det beste er å bestille katalogen deres. Her finner du også noe stoff: http://www.altomhaandarbeide.no/Stoff.2214.aspx Stoff jeg ikke vil anbefale deg å starte med er velour/fløyel, dette er realtivt vanskelige stoff å sy med. Cordfløyel og bomullstoffer derimot er relativt enkelt å sy med.
Tired mama Skrevet 9. november 2009 #6 Skrevet 9. november 2009 Det var en tråd her inne på fredag angående det å sy sine egne kjoler. Legger ved linken. Der får du masse gode tips!! Sjekk ut kjolen til sirkeline som la ut linken. Hun har visst aldri vært borti en symaskin før og mener det er enkelt!! Så vi var et par stykker som ble litt bitt av basillen og skal prøve dette selv... :-) http://www.dinbaby.com/forum/thread/140934401
mor fra Averøy Skrevet 9. november 2009 #7 Skrevet 9. november 2009 Hei ! Jeg har sydd kjempe mye til jenta mi,- og det er lett hvis du følger oppskriften nøye. Husk å klippe hakk der stoffstykkene skal legges sammen, og vær nøyaktig når du syr, så sømmemonnet er like stort hele tiden. Hvis du ikke har sydd så mye, kan du prøve å sy Ida-forkle og vestkjoler uten ermer først.......det er lettere til å begynne med, og veldig fin til små jenter. Hvis du vil ha krage og ermer er det viktig med trådrettning og rette sømmer slik at ermen er like gjevn rundt hele kanten...ikke så kjekt for jenta hvis ermene strammer skeivt. Jeg har sydd med stoff fra innvandrerbutikker,- de er ofte billigere, og da kan en jo koste på seg en halvmeter ekstra...dessuten liker jeg kvaliteten på mye av det de har,- fin bomull og tung silke. Lykke til!
Anonym bruker Skrevet 9. november 2009 #8 Skrevet 9. november 2009 å tusen takk for mange gode råd og tips og svar:)) skriver ned her hehe:) hadde jo vært stas med hjemmelaga kjole til jul da!!!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå