Gjest Skrevet 2. november 2009 #1 Skrevet 2. november 2009 Noen som har noen å dele? Må være mulig å lage med kjøttdeig og ikke løk, evt lite løk, da jeg ammer en liten baby.
Gjest irismor Skrevet 2. november 2009 #2 Skrevet 2. november 2009 Ikke vanskelig det da :-) Finn ut hva du vil ha i gryteretten. F.eks kjøttdeig, mais, ris/pasta, (løk), hvitløk, sopp osv... mange muligheter. Stek kjøttdeigen ha den i en gryte og tilsett litt kraft og kok opp (vann og buljongterninger fungerer like bra). La væsken koke litt inn og ha opp i det du måtte ønske av indigrenser. Stek de indigrensene som trenger det før du putter de oppi. Er bare fantasien som stopper deg om hva du kan putte oppi. Ha i tomatpure etter ønske ca 1 liten boks, eller bruk hakkede tomater (gjerne med basilikum/hvitløk/oregano) men hold da litt igjen på mengden av kraft. Så det ikke blir suppe istedenfor gryterett. Krydre etter smak. Med kjøttbiter så stek kjøttet kok det opp i en kjele med kraft. ha i andre ønskede indigrenser. La det koke en stund og tilsett meljevning og litt fløte/rømme. Og en dæsj med sukkerkulør. Krydre etter smak.
Gjest Skrevet 2. november 2009 #3 Skrevet 2. november 2009 Er vanskelig når man aldri har fått det til før ;-) Klarer ikke helt dette med å bare mikse jeg. føler jeg ikke får skikkelig smak på det med bare tomater/tomatpurre og litt krydder, altså blir for mye tomatsmak selv med litt sukker i. Får kanskje gi det et forsøk til likevel, takk for tips! :-)
Gjest irismor Skrevet 2. november 2009 #4 Skrevet 2. november 2009 Hold igjen på tomatfronten og slå deg løs på krydderet. Bruk aromat krydder, natvigs krydderblanding og en god kraft (gjerne vann og toro flytende oksebuljong.) Nå er løk utelukket for deg men tilsett ting du er glad i og kan spise. Maiskorn, sopp, bønner, erter (kanskje ikke) f.eks Se hva du finner av grønnsaker eller annet i hermetikkhylla. Krydre også kjøttdeigen når du steker den hva med tacokrydder ;-)
GuttemammaX3 Skrevet 2. november 2009 #5 Skrevet 2. november 2009 Jeg lager en asiatisk-inspirert gryterett som serveres med ris: Steker kjøttdeig i små boller, eller svine- /kyllingfileter i terninger, sammen med litt champignon og løk (det du har lyst på) Kutter gulrøtter, paprika, andre grønnsaker, det jeg har i kjøleskapet, i små terninger... Blander alt sammen i en gryte, tilsetter en boks kokosmelk, en buljongterning og ca en kokosmelkboks med vann:) Krydrer med salt, pepper, paprikakrydder, chili, ingefær, koriander, og det ellers har lyst til å ha oppi.... Kokes ti minutter og er klart:)
Gjest Skrevet 2. november 2009 #6 Skrevet 2. november 2009 Tusen takk for tips begge to. Da prøver jeg meg å dette til middag i dag, så får jeg se hva jeg får til :-)
erteposen + 4 Skrevet 2. november 2009 #7 Skrevet 2. november 2009 Vil ikke du ha løk Alva? Skylde på babyen og amming:) Våre barn, og nabobarna, liker en mild chili con carne. Den blir bare bedre om den står, og kan gjerne fryses. 1 pk karbonadedeig stekes sammen med løk (kan kuttes ut, eller bruke bare 1 sjarlottløk evnt. løkkrydder) og hvitløk (det skal ikke gi barnet luft i magen, heller motsatt effekt). TIlsett krydder: 2 ts paprika, 1 ts spisskummin, 0,5 ts oregano og bittelitt kanel og sukker. Tåler barna chilli tilsett det. Putt i 2 ss tomatpure evnt. Heinz chilliketchup og/eller litt soltørka tomat. TIlsett 2 raspa gulerøtter og 1-2 paprika i små biter. Ha i 2 bokser med hakka tomat, 1 laubærblad og la det småkoke 30 min. På sluten av koketiden tilsetter jeg oftes en boks kikerter eller grytebønner, av og til rester av ris om den bare serveres med brød, og om den er litt vel rennende strør jeg maizenna over. Ofte blir mat laget av tomatpure og hermetisk tomat sur og produsenten og kokker tilsetter sukker i maten. Har jeg "nye" barn på besøk kan jeg ta litt ketchup i for en kjent smak evnt. runde den av med litt fløte. Hos oss serveres den med ris eller brød, litt salat kanskje, og rømme eller guacomole om vi har. Mange av barna kaller det tacogryte:)
Gjest Skrevet 2. november 2009 #8 Skrevet 2. november 2009 Tacogryte høres jo deilig ut da ;-) Er det chilli-pulver eller ren chilli du har i? Hvordan er det med bønner og amming da? Vesla her få lett luft i magen, men hun skriker nesten aldri pga det mer okker seg og vrir på seg og finner ikke helt roen), så jeg vet liksom ikke helt hva jeg skal tro ang luft og slikt. Jeg spiser faktisk løk og liker smaken, bare ikke konsistensen, så jeg finmoser den i kjøkkenmaskin dersom jeg skal ha det i mat ;-)
erteposen + 4 Skrevet 2. november 2009 #9 Skrevet 2. november 2009 Jeg bruker chillipulver eller kayenne når jeg lager den til barna. I voksen chilli bruker jeg en kombinasjon - en brenner fremme og en bak i munnen:) Nabobarna våre liker ikke løk, så jeg moser den alltid. Bønner og kikerter går fint her hos meg, men nå spiser jeg mye linser, bønner og erter til vanlig også siden mannen min spiser nesten bare vegetarmat og fisk pga. ulcerøs kolitt. Det greie med gryten er jo at en kan bruke rester i pitabrød, i lefser, gratiener og på pizza osv. Litt som en bolognese:)
Gjest Skrevet 2. november 2009 #10 Skrevet 2. november 2009 Funker det uten spisskummin? Fikk ikke tak i det på butikken ser du...
erteposen + 4 Skrevet 2. november 2009 #11 Skrevet 2. november 2009 Ja, det gjør den sikkert. Spisskummin er det som lager "taco" smaken i vanlig taco krydderblanding. Det fungerer sikkert fint med en poste krydderblanding også
Gjest Skrevet 2. november 2009 #12 Skrevet 2. november 2009 Tacokrydder? Jeg har noe som heter dette, men har aldri brukt det. ikke i pose, men på glass, som krydder liksom. Bruke det i stede for spisskummin da kanksje?
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå