endelig mamma:) Skrevet 22. juli 2009 #1 Skrevet 22. juli 2009 Kom nettopp hjem fra sykehuset, har en liten jente som er flink til å suge, men som er veldig slapp og gir seg fort med å ta til seg mat. Lekker melk som bare det nå, og har vondt i begge brystene. Noen gode tips? og skal jeg bruke ullinnlegg eller annet innlegg?
Månefeen ♥ Skrevet 22. juli 2009 #2 Skrevet 22. juli 2009 Første. gratulerer med jenta Jeg bruker innlegg i merinoull (apoteket) i str L så de dekker litt over hele brystet, med vanlige innlegg under som da samler opp melken. Bruker de spesiellt om natten. Varme kluter hjelper veldig, eller en varm dusj. Eller ta en halvlitersflaske å fyll med varmt vann å hold inntill. Jordmor sa til meg at det skal være akkurat litt for varmt Melken strømmer mye lettere derso du får myket opp med varme, så det hjelper sikkert for lille jenta. Du kan kanskje få ut litt melk før hun blir lagt til, så det ikke kommer så mye og fort på en gang. Husk at magesekken er så liten, hun skal ikke ha så mye mat om gangen, men heller lite og ofte
Squirrel79 Skrevet 22. juli 2009 #3 Skrevet 22. juli 2009 Høres ut som det kan lønne seg å pumpe ut litt melk å fryse, hvis du har for mye i forhold til hvor mye jenta di spiser. Ellers er det veldig greit å bruke både ullinnlegg og vanlige innlegg for å samle opp melken. Er det veldig mye kan du jo evt legge en flanellsklut på utsiden av ullinnlegget. Lykke til! Trøst deg med at melken regulerer seg etter hvert, og sprengen vil sakte men sikkert gå vekk.
Lykkeli & gla ♥ jentene mine ♥ Skrevet 22. juli 2009 #4 Skrevet 22. juli 2009 Kjempelurt å pumpe ut litt ekstra mm for å lagre i frysern til seinere bruk- det er genialt å ha et lite mm-lager som man kan ta fra hvis man vil forlate heimen et par timer med barnevakt f.eks seinere en gang=) Sjekk ellers ut denne; http://www.ammehjelpen.no/asp/default.asp?ID=293#1
Lykkeli & gla ♥ jentene mine ♥ Skrevet 22. juli 2009 #5 Skrevet 22. juli 2009 og selvsagt; grattis så mye med jenta di=)=)
endelig mamma:) Skrevet 23. juli 2009 Forfatter #6 Skrevet 23. juli 2009 Tusen takk for svar. Ble noen ganske våte t-skjorter i natt. Hun er heldigvis på bedringens vei og suger litt mer nå, men merker sprenger er der, og suger hun på det ene brystet, lekker den andre. Så skal prøve å sette meg inn i den manuelle pumpen. Men hvordan vil det være når en pumper i forhold til at melkemengden reduserer seg i forhold til hennes behov? Og hvor lenge kan morsmelk fryses ned? og hva fryser en det ned i? Mange spørsmål her, men kan ikke noe om dette.
Lykkeli & gla ♥ jentene mine ♥ Skrevet 23. juli 2009 #7 Skrevet 23. juli 2009 Nei, man er jo ganske grønn sånn helt i starten, mye nytt å sette seg inn i;) Når det gjelder pumpe, kan den manuelle være litt vanskelig å få til skikkelig, mange som opplever at det er både lettere og bedre med elektrisk. Du finner nok svar på det meste du lurer på her http://www.ammehjelpen.no/
Månefeen ♥ Skrevet 23. juli 2009 #8 Skrevet 23. juli 2009 Ammehjelpen er en veldig bra side, de er også flinke å svare hvis du skriver en mail eller ringer Jeg prøver likevel å svare på spørsmålene dine:) Hvis du vil beholde melkemengden til hun spiser mer (det har jeg gjort) så pumper du deg. Du kan pumpe deg på det brystet du ikke ammer på, så får du ut et lite lager du kan ha i frysen. Hvis ikke, så kan du holde ut sprengen så det regulerer seg til mindre melk. Det kommer uansett tilbake mer melk tilbake når hun trenger mer. Selv pumpet jeg meg litt annenhver dag så jeg fikk litt i frysen. Det holder seg 5t i romtemp, 3dager i kjøleskap og 6mnd i frysen. Du kan fryse ned i isbitposer så det blir terninger, eller bare legge det i bokser. Jeg elsker Avent sine frysebeger, veldig greie porsjoner! Hvor ofte spiser jenta di? Hun klarer vel ikke tømme hele brystet tenker jeg, men hvis du pumper litt først så får hun mer av den næringsrike melken som kommer på slutten, og ikke bare den tørsteslukkende melken som kommer først.
endelig mamma:) Skrevet 23. juli 2009 Forfatter #9 Skrevet 23. juli 2009 Tusen takk for svar! Har kjøpt en sånn avent håndpumpe, men fikk ikke den til. Det går ikke ned i flasken. Får prøve igjen i dag, men tror jeg gjør noe gale.. varier veldig hvor ofte hun spiser. Noen ganger hver halvtime, eller time. Mens så kan det gå flere timer før hun vil ha mat. Spesielt om natten/morgenen er hun treg. Og hun vil ofte ha mat, men ligger ved brystet, uten å suge til seg så mye.. Kan en se forskjell på den tørsteslukkende melken som kommer først og den næringsrike eller?
Månefeen ♥ Skrevet 23. juli 2009 #10 Skrevet 23. juli 2009 Jeg har avent sin elektriske, var et styr å få den til første gang. Viste seg at det var et lite hull et sted så den ikke fikk sugd. Men gikk fint når jeg fant ut hvor den ikke satt skikkelig. Pumper kun når det sprenger, eller når hun spiser av det andre brystet. Så vet ikke hvordan du får igang utdrivningen uten at det går av seg selv. Det er jo et hormon som sender signal til hjernen å setter det igang (derfor i begge brystene samtidig). Merker at jenta mi suger iverig i starten, så jobber hun iherdig mot slutten. Da kan hun drikke litt og ta seg lange pauser, til slutt kan hun sove fordi hun jobbet sånn med den tykke melken. Den klarer jeg ikke få ut med pumpe. Her er det også variasjon på spisingen, men lar det ikke gå mer enn 3t. Etter 1t er melken tilbake 50%, 2t 75% og 3t 100%, så det sprenger skikkelig hvis det går mer enn 3t
endelig mamma:) Skrevet 24. juli 2009 Forfatter #11 Skrevet 24. juli 2009 Tusen takk for at du orker å svare meg:) Og er ikke problem med utdrivningen, er bare det at melken ikke renner ned i flasken under, ligger liksom bare på toppen...Skjønner meg ikke på den.. Hadde en veldig bra natt i dag, hun våknet av seg selv hver 3.time og ville ha mat, før hun sovnet igjen. Veldig glad for det:) Skal å veie henne på helsestasjonen nå, håper vekten er gått opp.Var gått ned siden vi kom hjem når vi målte sist... Slapp forresten så og si unna lekkasje i så stor grad i går, så hun hadde nok fått i seg mer da. Eneste dumme er at hun bare orker å suge på et bryst, så det andre sprenger ofte på, lekker når hun suger på det ene, så må ha klut under for å fange opp. og er mye som lekker ut..
Squirrel79 Skrevet 24. juli 2009 #12 Skrevet 24. juli 2009 Jeg hadde også store problemer med at det andre brystet enn det jeg mata på var lekk. Jeg endte opp med å kjøpe sånne oppsamlingskopper fra avent. Du får de på apoteket og i enkelte barnebutikker. Det var helt geniale, for da kunne melka bare renne, og så helte jeg den over på flaske etterpå. Noen ganger kunne det være nærmere 50 ml i koppen når jeg var ferdig å mate, så det kom ganske mye ut. Da går ikke melka til spille heller. Tror de heter brystskjell. Fant en link: http://www.consumer.philips.com/consumer/no/no/consumer/cc/_productid_SCF157_02_NO_CONSUMER/Sett-med-komfortable-brystskjell+SCF157-02
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå