Anonym bruker Skrevet 11. juli 2009 #1 Skrevet 11. juli 2009 Jeg fødte for 4 uker siden, og var da så uheldig å revne og fikk en sfinkterruptur grad 3b... Etter fødsel ble jeg derfor rushet opp til operasjonsstuen og sydd, og var borte ca. 2 timer. Etter operasjonen fikk jeg litt informasjon om hva de hadde gjort, og hvilke konsekvenser dette kunne ha, men da var jeg såpass sliten og omtåket at jeg ikke tenkte på å stille de rette spørsmålene. Jeg forsøkte å få informasjon og svar på spørsmål fra jordmødre/sykepleiere på barsel/pasienthotellet i etterkant, men ble avspist med at jeg ville få informasjon om dette ved utskriving. Informasjonen ved utskriving viste seg da å bestå av en halv A4-side med en kort beskrivelse av skaden jeg hadde fått og informasjon om innkalling til etterkontroll, altså ingen svar på mine spørsmål. Jeg har prøvd å finne informasjon om dette på nettet, men finner lite - det er kanskje sett på som litt "tabubelagt" og nevnes derfor ikke? Jeg har i mellomtiden vært hos fysioterapeut og fått øvelser jeg skal gjøre daglig. På neste time hos fysioterapeut skal styrken i musklene måles. Jeg skal til legekontroll om 3 1/2 uke, og håper å få svar på noen spørsmål da (håper fastlegen min har noen svar), men inntil da er det mye jeg er usikker på. Det jeg lurer på er om det er andre her som har fått samme skade, og hvordan det har gått med dere i etterkant? Jeg er utrolig redd for å ende opp med å få lekkasje og at ting ikke skal bli helt i orden "der nede"... Jeg sliter litt med å holde igjen luft og løs avføring (skjedd en gang), og må forte meg veldig når jeg først kjenner jeg må på do - er det noen som vet om dette er vanlig etter kun 4 uker, eller er det tegn på at ting kanskje ikke er helt i orden? På sykehuset fikk jeg beskjed om å kun skylle underlivet etter å ha vært på do - vet noen hvor lenge jeg må gjøre dette, og når jeg kan begynne å vaske meg ordentlig med klut og såpe? Jeg har ikke turt å se på meg selv "der nede", så vet ikke om ting har grodd eller ikke... Hvor lenge er det vanlig at stingene sitter etter en slik operasjon? Beklager å bli så konkret, men de som ikke orker å lese slikt, burde vel kanskje ikke gå inn på en tråd med dette som topic... ;-) Hilsen Anonyma (er feig og er anonym på dette innlegget, håper på forståelse for det... ).
Anonym bruker Skrevet 11. juli 2009 #2 Skrevet 11. juli 2009 Hei, jeg håper du får flere svar på denne. Men av det jeg har lest så er det ganske mange som blir helt fine igjen. Men det tar gjerne litt mere tid. 6-12 md kanskje. Tenkte bare si at du må være LITT forsiktig med skyllingen. Jeg fikk helt feil miljø i skjeden fordi jeg skylte med vann i noen månder etter fødselen. Skjeden tørker nemlig ut av for mye vann. Nå bruker jeg intimolje. Du kan i alle fall tenke på det etter hvert. Og 4 uker er veldig kort tid. Du er antagelig helt herpa i bekkenbunnsmuskulaturen, og det tar flere månder å bygge opp den igjen. Bra du går til fysioterapeut da!
Anonym bruker Skrevet 11. juli 2009 #3 Skrevet 11. juli 2009 Hei. Vil bare si at du er "heldig" for at du "bare" revnet grad 3b. Jeg skjønner at du ikke føler deg heldig, men jeg fikk en totalruptur og da er prognosene mye verre. Jeg har en venninne som revnet grad 3b og hun har blitt helt fin igjen og skal til og med føde vaginalt igjen snart. Jeg har blitt mye bedre, jeg har trent knipeøvelser daglig og det tok meg over ett år før jeg følte at ting begynte å bli bra. Det går helt fint for meg å leve et normalt liv. Jeg kan ikke holde avføring i en halv dag slik jeg kunne gjøre før, men lenge nok til å ikke måtte haste på do lengre. Hos min venninne med grad 3b tok det bare 3 måneder før hun ble helt bra. Så det er veldig individuelt. Det er helt normalt at du har det sånn bare 4 uker etter fødsel. Kniping er virkelig viktig. Det tar i hvertfall 6 uker med kniping før man merker resultater og ellers kan det ta mellom 3-12 måneder før ting har blitt bra. Hos meg satt stingene i ganske lenge, kanskje 8-10 uker. Jeg hadde noen sting som stakk ut og irriterte, de ble klippet av av gyn etter 8 uker. Ellers forsvinner stingene gradvis av seg selv. Jeg har etter lang tid turt å se meg selv der nede med et speil. Det ser overraskende normalt ut. Arret (etter 1 år) er nesten usynlig, det ser bare litt rødt ut, men det er helt glatt. 2 ganger har en gyn kommentert at det så så pent ut. Desverre har jeg mistet litt mellomkjøtt, men det er visst blitt sydd litt for lite med vilje fordi arrvev ikke er like tøylig som vanlig hud, slik at det må være mulig å ha sex osgå, har jeg blitt forklart av gyn. Ellers hadde vi sex etter 8 uker (etter gynkontroll) og det var litt ømt men det gikk helt fint etter 3. gangen. Så her ingen problemer på det området. Du har veldig gode sjanser for å bli helt fin igjen, kniping er virkelig det viktigste. Har til og med hørt om noen som ble helt bra etter et år, uten kniping, men det tar jeg ikke sjansen på! Jeg kniper fortsatt hver dag. Fordelen er at vi som er flinke til å knipe har mye mindre sjans å utvikle urininkontinens senere i livet, siden vi vet hvor viktig det er med kniping. Mitt råd er ikke å fortvile enda. De fleste blir helt bra og du har i hvertfall ikke revnet totalt, slik som jeg gjorde. Dette tar tid, vær tålmodig, og knip hver dag!
Anonym bruker Skrevet 14. juli 2009 #4 Skrevet 14. juli 2009 Hei, og takk for svar - det er betryggende å høre om andre med verre skade enn meg selv som har blitt bra igjen. Godt å høre at du føler deg bra igjen nå, selv om det tok lang tid! Jeg har også funnet noen gamle innlegg med andre som har hatt gode erfaringer etter ruptur, og blitt beroliget av det, og satser på at det vil gå greit med meg også. Jeg gjør knipeøvelser hver dag, fikk beskjed av fysioterapeuten om å ikke ta så mange i starten, så kun en gang daglig nå. Er fast bestemt på å følge opplegget fra fysio slavisk, så skal fortsette med øvelser hver dag - tar ingen sjanser her! Jeg er fortsatt ganske trist for at jeg ble sittende igjen med dette, selv om jeg skjønner at det kunne vært enda verre. Selv om man i starten er mest hjemme med babyen, hadde det vært hyggelig med mulighet for å ta en frikveld ute i ny og ne og bare "være seg selv" - det føler jeg ikke at jeg kan slik dagens situasjon er. I tillegg er det vanskelig å forklare hvorfor man ikke kan være mye utenfor huset overfor venner, familie osv. - det er ikke alle jeg har lyst til å dele detaljer om skaden min med... Men jeg håper dette blir bedre om noen uker, føler faktisk at ting har blitt litt bedre de siste dagene - får håpe det er knipeøvelsene som har begynt å gi resultater. Anonyma.
Anonym bruker Skrevet 14. juli 2009 #5 Skrevet 14. juli 2009 Hei, takk for tips ang. skylling. Jeg tenker det er viktig å fortsette med skyllingen til renselsen er borte (ca. 6 uker), etter det kan jeg jo spørre fastlegen min hvordan jeg skal forholde med til pleie av sårene. Forhåpentligvis har ting grodd fint innen jeg skal til legen så jeg kan begynne med såpe og forholde meg til underlivet som normalt igjen mtp. hygiene... Anonyma.
ღ Juksemaker pipelort +spire ღ Skrevet 15. juli 2009 #6 Skrevet 15. juli 2009 Hei! Jeg fødte for ca 11 uker siden, ble klippet og fikk en grad 3c i tillegg. Jeg sliter også med å holde på luft og løs avføring i perioder, og må også forte meg på do... Veldig kjedelig, og man blir lite sosial ja... Men du er heldig som har fysio, det fikk ikke jeg noe tilbud om... Men jeg kniper nå hver dag, og håper det hjelper. Godt å se at andre har blitt helt bra med tanke på å holde på ting.. Jeg har i tillegg slitt med at klippet ikke er grodd ordentlig fordi et par sting løsna for tidlig, så jeg går fortsatt med et åpent sår i underlivet som må gro av seg selv... Pga dette har jeg ikke klart å sitte før den siste uka, og har derfor vært avhengi av sofaen for å få ammet lillegutt... Blir mindre sosial av det også... Så vi øver på å amme sittende, men lillegutt er ikke konfortabel med dette siden han er vant til at vi ligger... Håper det går seg til.. Med tanke på skylling: Kjøp deg medisinsk grønnsåpe fra Barnenegens på apoteket, og sitt litt i det. Man føler seg litt friskere etter det. Jeg kan fortsatt ikke tørke meg eller vaske meg på vanlig måte pga såret.. Jeg er ganske åpen med personene rundt meg ifht skaden jeg fikk. Synes det er så dumt at sånt er tabubelagt... Blir folk støtt/beklemt når jeg forteller så er det deres problem tenker jeg, det er min kropp som har problemet.. Iallefall når det er de som spør... Jeg skal til en endetarmsspesialist 6 mnd etter fødsel pga rupturen. Vil bare si at ved vedvarende problemer kan det fikses ved operasjon. Spesialisten jeg skal til er en av Norges beste, og heter Ylva Salin. Du kan jo nevne det for fastlegen, så finner h*n sikkert ut hvor hun holder til. (vil ikke skrive det her pga min "anonymitet") Her er en link til en side jeg fant som jeg fikk mye ut av iallefall. http://www.pasienthandboka.no/default.asp?mode=document&documentid=14687 Lykke til, vi må nok bare smøre oss med tålmodighet. Send meg pm hvis du vil
Anonym bruker Skrevet 18. juli 2009 #7 Skrevet 18. juli 2009 Hei, og takk for svar, Blomsterpiken. Så trist å høre at du fortsatt sliter med smerter pga. sting som gikk opp - jeg skjønner jeg er heldig som har minimalt med smerter nå etter 5 uker. Takk for tips ang. grønnsåpe - jeg har det faktisk allerede, det er bare så vanskelig å få tatt seg tid til sånt når man har en baby i huset. Men jeg skal bli flinkere til å ta meg tid når samboer er hjemme fra jobb - er jo viktig å ta vare på seg selv også... Når det gjelder fysioterapi, sa fysioterapeuten min at jeg var heldig som fødte på Ullevål, for de var de eneste som henviste til fysioterapi ved grad 3 - alle andre kun ved grad 4. Vet ikke om det gjaldt hele landet, da, eller kun Østlandet. Uansett synes jeg det er dårlig at ikke alle gjør det, det er jo utrolig viktig at man trener opp etter en slik skade. Håper det går bra med deg, og at smertene forsvinner snart! Selv føler jeg meg bedre for hver uke som går, men jeg har fortsatt endel igjen før jeg har helt kontroll på musklene mine - får håpe daglige knipeøvelser gir effekt! Anonyma.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå