Fikkennydeliggutt08 Skrevet 9. juli 2009 #1 Skrevet 9. juli 2009 Jeg lurer veldig om hvordan andres rutine ser ut...jeg sliter nemlig veldig med dette. Gutten min er 9 måneder og til tross for mange forsøk har jeg ennå ikke klart å få han i rutine med spising, soving etc. Jeg har prøvd å vekke han til fast tide på morgenen, bade han til fast tide på kveldene men det hjelper ikke. (Det var tips jeg fikk av helsesøsteren) Jeg får ikke lagt han før 9-10 på kvelden og han er lys våken mellom kl 6-7 på morgenen. Han sover vanligvis en time eller to på dagen. Men det kan være når som helst. Samme med spising. Han bare nekter hvis han ikke vil ha så jeg føler at det blir umulig å innføre mat-rutine der... Gutten min er veldig blid og fornøyd, og veldig aktivt. Vi gjøre veldig mye med han, leker med han og triller han ute minst en gang om dagen. Det eneste måte jeg kan få han til å sove på er å legge meg ved siden av han og gi han pupp. De gangene vi har prøvd å lære han å sove uten pupp ble han så hysterisk at han kastet opp. Han er veldig viljesterk! Det er godt mulig at jeg gjør noe galt her. Men jeg er nødt å få litt hjelp. Jeg og mannen min har ikke gjort noe sammen alene siden han var født. Det hadde vært så deilig å ha en kveld hvor han la seg kl 8 eller tidligere. Da kunne jeg ha slappet av med en god bok, eller hatt besøk eller gjort noe annet alene. Det er kanskje greit å si at han hadde kolikk i fire måneder, og siden han ble født er det bare meg som har fått trøste han. Det er kanskje litt egoistisk av meg å ønske en rutine for han, men jeg tenker på alt jeg kunne ha fått gjort hvis jeg visste sånn ca når han skulle sove/våkne etc. Hjelp.
MoccaMocca Skrevet 9. juli 2009 #2 Skrevet 9. juli 2009 Min gutt er også 9 måneder, og jeg har jobba ganske hardt for å få til gode rutiner. Han sov natta over fra 2 måneder. Her er vår dag: Våkner ca 7 og da får han 200 ml NAN i senga (nekta pupp da han ble 7 måneder). Deretter står vi opp og tar morgenstell. Han sitter ved frokostbordet sammen med meg og får noen biter med brød etter morgenstellet. Så sitter han for seg selv på gummimatte og leker og ruller og kravler litt. Kl. 9 er han trøtt som ei strømpe og han legges i senga, sover ca 1,5 timer. Da slapper jeg av eller dusjer og gjør husarbeid. Våkner rundt 10.30 og da er det grøt og vann evt. saft. Etter grøt er vi enten hjemme, kjører en tur, stikker på byen, barseltreff, besøk til bestemor etc. Rundt 12 får han fruktbeger. Triller som regel tur rundt 13 og da sovner han og sover rundt en time (varierer litt). Det hender han tar denne luren i senga også. 14.30 er det middag, han er ikke glad i middag så vi er ennå på et halvt glass, får frukt i tillegg. Så leker vi eller drar på besøk, får som regel Småtrolls mellommåltid rundt 17. Når klokken nærmer seg 18 er han trøtt og lei, så da bruker vi å kle ham naken sånn at han får sprelle rundt på gummimatta si, dette eeeeelsker han! Han bader 18.30 hver kveld. Deretter er det grøt på kjøkkenet og vi avslutter med NAN i fanget og litt kos. Legger seg mellom 19 og 19.30 hver kveld, da er han stuptrøtt. Han er så trøtt at han helst vil være alene på soverommet (har prøvd å legge sammen klær et par ganger, men nesten blitt jaga ut, hehe), sovner ganske fort. Sover som regel til 7 om morgenen, men jeg må putte inn smokken et par ganger og bre over ham dyna som han har sparka av. Jeg har prøvd meg fram både i forhold til sovetider og måltid, men det er dette som fungerer for ham nå. Viktig for oss er at han ikke får sove etter 16 og at han bader hver kveld sånn at han vet at "nå er det kveld". Jeg synes det er viktig å være "streng" men rutiner, for da blir det lettere for både oss og barnet. Men jeg ser hvor lite som skal til for at det skal bli skipla. Han har nettopp hatt ørebetennelse og det har medført at han har våknet på natta, og da har dagen blitt helt katastrofe. Han er sur og grinete, men vi jobber nå med å komme inn i rutinene igjen. Jeg er iallefall glad for at jeg har kvelden "fri" fra klokken er 19-19.30.
Lykkeli & gla ♥ jentene mine ♥ Skrevet 9. juli 2009 #3 Skrevet 9. juli 2009 Vi har hatt ganske så like dager i noen måneder nå, og de ser omtrent slik ut (pluss minus en halvtime-time). Flisa er 9 mnd om en uke=) 07.00: stå opp 08.00: 1,5 porsjon grøt 10.00: Litt MME 10 - 12: soove 12.30: Middagsglass + vann 14.30: Litt MME 14.30- 15.30: soove 16.30: litt brød + vann eller fruktmos 18.00: 1,5 porsjon grøt 19.30: Litt MME, så sooove
Gjest Skrevet 9. juli 2009 #4 Skrevet 9. juli 2009 Kor mykje sove han på dagen? Hos småen fungerar i allefall utsagnet om at søvn alar søvn. Får eg han til å sove ein del på dagen, så er han myyykje lettare å legge på kvelden. Han legger seg kl. 18 (+/-), skal ha litt mar i 5-halv 6tida, søve litt til og er klar for "dag" i halv 8 tida. Han får først lur litt etter frukost (som regel i 10 tida). Så prøvar eg å få han til å sove i 1 tida og i 3 tida...men det varierar litt på om og kor mykje han søve. Om han søve 3 lurar så er det 0 problem med legginga, då sovnar han nesten før han har fått haudet ned på madrassa:P Han har i grunn alltid vore veldig enkel å ha med å gjere, men det er jo muleg at meir søvn på dagtid kan føre til betdre søvn på natta.
Lillepusen-78 Skrevet 9. juli 2009 #5 Skrevet 9. juli 2009 I motsetning til deg, HI, har vi hatt en gutt som selv la grunnlag for rutiner for mat og søvn veldig tidlig. Han har sovet og spist til faste tider fra han var ca 2 mnd gammel. Jeg har "tilrettelagt" ved å legge ham ut i vognen for å sove til faste tider, og har vært relativt lite på farten. Har selvsagt gått turer, besøkt og hatt besøk, men har stort sett gjort dette uten å klusse til spise- og sovetider. Han er 9,5 mnd nå. Dagene våre ser omtrent slik ut, og har gjort det ganske lenge nå: 06/06.30: Stå opp. Morgenstell. 07.30: Grøt, vann 08.30 - 10.00: Sove ute i vognen 11.00: 2 brødskiver, 1/2 banan, LITT mme, vann 13.00-14/14.30: Sove ute i vognen 15.00: 1 middagsglass, vann ( og noen ganger litt frukt) 17.00: Litt Drikki 17.30: Sitte på fanget med sutten og se på Drømmehagen (er ganske trøtt på dette tidspunktet så gjelder å finne på noe fengende...) 18.00: Grøt, vann, tran. Deretter kveldsstell/bad. ca 18.45: Nattasang og i seng Han våkner ofte kl 05.15. Noen ganger sovner han igjen, andre ganger ikke. Ammet frem til for 1 uke siden, men da gadd han ikke mer. Dessverre er han ikke særlig glad i mme...
Høna08 Skrevet 9. juli 2009 #6 Skrevet 9. juli 2009 Nå er ikke poden ni måneder enda, men det er bare et par uker igjen ;-) Vi har litt rutiner, men det varierer veldig i forhold til når dagen starter. Han har nemlig blitt mer og mer morgenfugl de siste ukene, så nå starter dagen mellom fem og seks. Noen (få) ganger får vi han til å sove videre og da har vi som regel to lurer, men som regel er det morgen klokka fem og da blir det tre. En typisk dag ser vel slik ut (ca) 05 morgen (gjeeeeeeeeeeeesp) 06-tia morgenpupp 07-tia brødskive en gang etter åtte - morgenlur en drøy time 10.30 - pupp + grøt 12 - sove, 30-40 min 14 - middagsglass, fruktmos og pupp (får som regel ikke alt på en gang men litt utover formiddagen) 15 - sove 30 min 16.30 - koser seg med fruktnett fyllt med enten frukt eller kavring før 18.00 - grøt 18.30 kveldstell og tran ammer på soverommet 19.00 zzzznork Og så sover han til fem :-D
Høna08 Skrevet 9. juli 2009 #7 Skrevet 9. juli 2009 Glemte å si at den eneste måten å få han til å sove på er å trille vogna. Kan heldigvis stoppe å trille med engang han har sovnet da. På kvelden sitter jeg inne hos han, og når han har turnet ferdig i senga og begynner å sutre litt så pleier jeg å stryke litt på han og da sovner han som regel ;-)
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå