mamma til blå -08 og rosa -11 Skrevet 1. februar 2009 #1 Skrevet 1. februar 2009 Lillegutt har ikke hatt avføring på 5 dager..! Starta med grøt for ca. 3 uker siden, og magen fungerte veldig greit. Nå har den derimot stoppa helt opp. Har ikke turt å gi grøt siden fredag siden det liksom har stoppa opp.. For å løse opp på magen har jeg prøvd å gi maltekstrakt x flere uten at det har funka. Sviskemos vil ikke lillegutt ha, spytter det rett ut igjen.. Har dere noen gode tips til å få fart på magen? Evnt. hvordan dere har klart å lure i de små sviskemos eller andre ting..? Noen andre som har opplevd at de små har gått så lenge eller lenger uten avføring etter at de startet med fast føde? Tror dere jeg kan fortsette å gi grøt..? Tenker å ta en tlf til helsestasjonen imorgen, men tenkte å høre om dere har noen gode tips også..
ergoen Skrevet 1. februar 2009 #2 Skrevet 1. februar 2009 det kommer jo an på hvor mye grøt du har gitt, og hvor tykk den er. De bør jo tilvennes gradvis, fra tynn velling, og bare en teskje til gradvis større porsjoner og tykkelse. Tarmene trenger god tid for intro av hver nye "matrett"! du kan jo prøve med ett termometer inn i endetarmen, "late" som du tar tempen, og se om det setter fart på sakene?
connie79 er 2barnsmor:) Skrevet 1. februar 2009 #3 Skrevet 1. februar 2009 Vi sleit enormt med magen til gutten vår de første 3 mnd. Legen trodde det var kolikk, men i ettertid ser jeg at han nok var fryktelig forstoppet. Tilslutt sa barnelegen at vi skulle sette litt oljeklyster på han. Rett og slett for å løsne proppen. Og det funket. Måtte gjenta det en gang senere. Men dette er jo ikke å anbefale uten å snakke med lege så klart. Folk reagerer litt når jeg forteller det. Han var avhengi av maltekstrakt for å holde magen i gang etterpå. Også enda blir magen raskt hard ved for eksempel bytte av mat. han er 8 mnd. nå. Vi satt klyster da han var 2 mnd.
Noah+Gabriel-mamma Skrevet 1. februar 2009 #4 Skrevet 1. februar 2009 Prøv å massere magen. Hjelper veldig på vår. Du begynner inne ved navlen og masserer utover i sirkler ,mot klokka. Så masserer du lengre og lengre utover og når du er ca 3 cm ut fra navlen masserer du andre veien, altså med klokka. Da følger du tarmens anatomi. Det tar en stund, og du må være tålmodig. Gjerne ta det i flere omganger. Det kan hjelpe å ta tak i beina(knærene) når han ligger på ryggen og "dytte" de opp mot magen. Det finnes også et middel på apoteket som heter Dufolac tror jeg som små barn kan bruke hvis det er helt gale. Sørg for rikelig drikke, hvis han vil ha. Hos oss koker vi sviskejuice, det glir lettere ned:) Lykke til.
Gjest Skrevet 1. februar 2009 #5 Skrevet 1. februar 2009 Vår lille ville ikke ha sviskemos eller saft.Vi blandet det ut i grøten og da gikk det greit. nå elsker hun det.Jeg syns ikke at maltekstrakt hjalp så mye som jeg hadde håpet.
tjommis Skrevet 2. februar 2009 #6 Skrevet 2. februar 2009 Samme problem med lillegutt på 5 måneder (i ca 1,5 måned (etter vi måtte over på mme og grøt etterhvert) Her mener vi ganske bestemt at malt har motsatt virkning på gutten. Har prøvd i flere lange perioder, men da blir det værre. Han spiser over ett halvt glass sviskemos hver dag (men nå har jeg kokt selv, fungerer helt sikkert bedre) uten at det er noen særlig virkning. Masserer mage og "trimmer" hver eneste dag. Bæsjer med ca 5 dagers mellomrom og da jobber han hardt. Når han endelig er i gang skynder vi oss på badet og får av ham klærne så vi kan hjelpe ham:-) Bruker q tips for å "dra" ut det som er hardt, så gjør han resten selv. Men har merket bedring heldigvis. Ps. hipps risgrøt med banan og fersken gjorde ham helt forstoppet, ble mye bedre med maisgrøt (nestle)
mamma til blå -08 og rosa -11 Skrevet 3. februar 2009 Forfatter #7 Skrevet 3. februar 2009 Idag kom det ENDELIG noe, eller masse er vel mer riktig å si, bæsj.. "Pressa" i ham et helt glass sviskemos blandet med bittetlitt grøt i går kveld og det gjorde tydeligvis susen.. Lurer også på om det kan være den hipp-grøten som har gjort lillegutt helt forstoppa her også.. Han fikk ikke treg mage før vi starta med den. Kan være det er tilfeldig, vet ikke.. Men ser det var ei anna her ovenfor som også mente det..
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå