Gå til innhold

Har 80 % fast jobb, øker til 100 % fast 3,5 uke før permisjonen starter.


Anbefalte innlegg

Skrevet

Hvis mine utregninger ang termin stemmer, vil jeg rekke å jobbe 3,5 uke med 100 % jobb før jeg går ut i permisjon. Hva vil jeg ha krav av fødselspenger?

Skrevet

Tror NAV-reglene er slik at dersom inntekten din ansees som VARIG forandret (og det er den vel for deg iom at du går over i full stilling) skal brergninger av utbetalinger gjøres ut fra den nye inntekten din.

Ikke alltid så enkelt å forholde seg til NAV, gitt...

Skrevet

husk at du går ut i perm 3 uker før termin.

 

Men reglene i nav er om det er en varig endring så er det det som gjelder.

Skrevet

Åh, håper dere har rett ang varig endring av inntekt og utregning av fødselspenger! Dreier seg jo om noen tusen...

Har prøvd å finne noen lover eller paragrafer på nav.no ang dette, men finner det ikke. Noen som vet hvor det står?

 

Jeg har husket på at jeg går ut i permisjon 3 uker før terminenen, ja :-)

 

Takk for svar. Hovedinnlegger.

Skrevet

§ 14-7. Beregning av foreldrepenger

 

Foreldrepenger til hver av foreldrene beregnes på grunnlag av vedkommendes inntekt etter de samme reglene som for sykepenger fra trygden, se kapittel 8. (922)

 

 

Hvis vi ser på kap 8 står det følgende:

 

§ 8-28. Sykepengegrunnlaget i arbeidsgiverperioden

 

Sykepengegrunnlaget som nevnt i § 8-10 fastsettes i arbeidsgiverperioden etter en beregnet aktuell ukeinntekt, se § 8-29. (552)

 

Den aktuelle ukeinntekten skal beregnes etter den gjennomsnittlige arbeidsinntekten pr. uke som arbeidstakeren har hatt i arbeidsforholdet i en nærmere bestemt periode før han eller hun ble arbeidsufør (beregningsperioden). Lovlig fravær uten lønn skal holdes utenfor beregningsperioden.

 

Beregningsperioden fastsettes slik:

 

a) I et arbeidsforhold med fast arbeidstid og timelønn skal de siste fire ukene legges til grunn.

 

B) I et arbeidsforhold med fast arbeidstid og månedslønn skal den siste måneden legges til grunn.

 

c) I et arbeidsforhold som har vart mindre enn fire uker, skal dette kortere tidsrommet legges til grunn.

 

d) I et arbeidsforhold der arbeidstakeren har fått varig lønnsendring i løpet av de siste fire ukene, skal tidsrommet etter lønnsendringen legges til grunn.

 

e) I et arbeidsforhold med skiftende arbeidsperioder eller inntekter skal et lengre og mer representativt tidsrom enn fire uker legges til grunn.

 

For timelønnede arbeidstakere med skiftende arbeidsperioder omgjøres den aktuelle ukeinntekten til et sykepengegrunnlag pr. dag i arbeidsgiverperioden ved at inntekten fordeles på det gjennomsnittlige antall arbeidsdager pr. uke i beregningsperioden.

 

Skrevet

Tusen takk! Da er det punkt d) som "redder" meg, ikke sant?

 

HI

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...