Gå til innhold

Drømmer om barn og vurderer å dra til Danmark!!


Anbefalte innlegg

Skrevet

Hei alle sammen. Jeg er ei singel kvinne på 39 som har gått lenge og ventet på at drømmemannen skulle dukke opp så jeg kunne få et fint familieliv med barn og alt som følger med. Nå har jeg sluttet å tro på drømmemannen, men ønsker meg fortsatt barn og vurderer å dra til Danmark for å få hjelp til det. Er en kjempestor avgjørelse å ta, men jeg har folk rundt meg som støtter meg hvis jeg tar det valget.

Jeg har vært her inne og leste ei stund og har lært en god del, men vil gjerne høre mer fra dere med eraringer.

Siden jeg har PCOS og er 39 år så lurer jeg på hvilke råd dere her inne vil gi meg på hvilke klinikker jeg burde velge og evt teknikker? Hvordan burde jeg gå fram videre? Og gjerne en forklaring på alle forkortelser dere bruker her inne. Skjønner ikke helt hva det står for som f.eks MA ol.

 

Send meg gjerne et svar her i tråden eller som PM. Takknemlig for alle råd, tips og deling av erfaringer.

Videoannonse
Annonse
Skrevet

 

Hei

 

Kopierte disse forkortelsene fra 1. trimester forumet.

 

*Forkortelsene vi bruker på Bim *

------------------------------------------------

 

IH - artificial insemination husband. Inseminering. Sædcellene føres opp i livmor/eggleder via skjeden,.gjennom et rør

 

AID - artificial insemination donor- Samme som AIH, men med donor istedetfor ektemann. Det er ikke forbudt i Norge for kvinner som er gift med en mann. Enslige og lesbiske må imidlertid utenlands for å få kunstig inseminasjon med donorsæd.

 

BO - blighted ovum, tom fostersekk uten fosteranlegg inni

 

BPD - biparietal diameter. Den største diameteren rundt babyens hode, målt ca rett over ørene

 

BT – blodtrykk

 

CB – Clearblue graviditetstest

CD - cycle day. Dag i menstruasjonssyklusen

CP - ClearPlan eggløsningstest

CRL – crown to rump length. Fosteres lengde fra issen til rumpen

 

CTG – cardiotokografi. Elektronisk overvåkning av fosterlyden, altså fosterets puls

 

DPO – days past ovulation. Dager etter eggløsningen

EL – eggløsning

FAM – fertility awareness method. Når du planlegger samleie ved å sjekk alt mulig for å finne eggløsning og sannsynlighet for å bli gravid, temperatur, skjedesekret osv.

 

Fl./min - hjerteslag i minuttet

 

FSH - follikkelstimulerende hormon. Folikler er posene hvor eggene ligger

FTD - forventet test dato når du er under fertilitetsbehandling

GU – gynekologisk undersøkelse

 

HATCHING - er et inngrep med laser eller kniv som legen gør på egget for at det skal "klekke", innen det blir satt tillbake i livmoren, det lages ett lite snitt i eggskalet, da endel egg er så harde at de ikke klekker. Dette er ikke lov i Norge (Info fra Maria, prøver sen 8 år)

 

HB – hemoglobin. Som regel fulgt av en verdi, som er angivelse på blodprosent som altså er hemoglobinnivået i blodet

 

hCG - human chorionic gonadotropin. Eggløsningssprøyte, også kalt Profasi, som er en sprøyte med eggløsningsfremmende hormon /

 

HCG finnes i gravide kvinners urin

- et hormon som normalt bare dannes i placenta, Det er et glukoprotein sammensatt av 2 subenheter (a og ß) som ved graviditet øker raskt - eksponensielt - fra ca 3 uker etter siste menstruasjons første dag. Maksimale verdier omkring 60 000 U/L nås normalt mot slutten av første trimester med gradvis fall mot halvert verdi ved slutten av svangerskapet.

Foruten ved graviditet kan hCG påvises ved enkelte tumorformer, chorion, epiteliom/blæremola, og enkelte testistumores.

 

H/F – hodeleie/festet – hodet til babyen har festet seg i fødeposisjon i bekkenet

 

HI - hovedinnlegger - den som starter et innlegg

 

HSG – hysterosalpingograf. Røntgenundersøkelse av egglederne

 

ICSI - intracytoplasmic sperm injectio. Mikroinjeksjon der en enkelt sædcelle injiseres i et egg

JM - jordmor

IKM – ikke kommende menstruasjon, den dagen du normalt ville fått mensen, som du håper ikke skal komme fordi du prøver å bli gravid

 

Insu.res. – insulinresistens

 

IVF – invitro fertilisering. Prøverørsbefruktning der egget befruktes utenfor kroppen, for deretter å føres inn i livmoren

KS – keisersnitt

L – leukocytter. Hvite blodlegemer.

Lap – Laproskopi. Såkalt kikkhullskirurgi, der instrumentene førs inn gjennom et lite hull, gjerne i navlen, for å se på livmor, eggstokker, eggledere osv.

 

LH - luteiniserende hormon. Hormon som stimulerer eggløsning

MA – missed abortion. Fosteret dør, men må fjernes med en utskrapning – se også SA

MAD – middelabdominal diameter. Diameteren rundt babyens mage, målt rett over navlen

MM – morsmelk

MME - morsmelkerstatning

MR - magnetisk resonans. En type røntgenundersøkelse. Dessuten bruker man ikke røntgenstråler som kan være skadelig for fosteret. Alikevel blir den sjelden brukt på gravide, for det brukes et veldig sterkt magnetfelt og radiobølger, og man vet ikke helt om det kan være skadelig for fosteret......

NG - New Generation (graviditetstest)

NTD – Ny testdato

OS – overgangsstønad

PCO - polycystiske ovarier

PCOS - polycystisk ovariesyndrom

PCT - post-coital test. Undersøkelse av livmorhalsslimet etter samleie

Pergo - pergotime. Et preparat som brukes for å stimulere eggproduksjon

PP – prøveperiode. Brukes i forbindelse med fertilitetsbehandling og angir hvor mange ganger du har forsøkt, f.eks 2. PP

QP -- Quick Respons (graviditetstest)

SA – spontan abort. Fosteret dør og kommer ut av seg selv – se også MA

Spotting - brun utflod man gjerne får før mensen

TK – trygdekontoret

TR – tante rød. Menstruasjonen

UL – ultralyd

UVI - urinveisinfeksjon

XU – ekstrauterin graviditet. Altså at fosteret vokser utenfor livmoren

 

Skrevet

Heisann!

 

Som du sikkert har fått med deg, er hovedforskjellen på legeklinikker og jordmorklinikker at sistnevnte tilbyr såkalt åpne donorer. Om anonym donor er noe du kan leve med, så tenker vel jeg at kombinasjonen PCOS og relativt høy alder utgjør en viss sannsynlighet for at du må over på noe annet enn inseminasjonsbehandling etter hvert. Dermed tror jeg at jeg hadde endt opp med en legeklinikk først som sist, men prøvd et par-tre inseminasjonsrunder (innsprøyting av sæd) før jeg eventuelt gikk over på IVF (prøverørsbehandling - egg hentes ut, befruktes og settes inn igjen, dyrere og mer av en prosess). Da har du f.eks Nordica i København og Ciconia eller Maigaard i Århus.

 

I første omgang vil du uansett skaffe deg en henvisning til gynekolog, og få tatt blodprøver for HIV, hepatitt B + C og antistoffer mot rubella (røde hunder).

Skrevet

Takk skal du ha. Det var en veldig informativ oversikt :0)

Skrevet

Takk for innspill. Jeg har tenkt i de samme baner selv og jeg hadde egentlig tenkt anonym donor uansett så. Jeg bor på Hedmarken og nærmeste flyplass er Gardermoen. Vil det da være greiest å dra til København eller Århus?? Har lest litt på hjemmesiden til Nordica og det virker jo greit der. Men de andre har jeg ikke fått med meg enda. Så jeg får vel ta en titt der også.

 

Må man til Gynokolog for å ta alle de prøvene eller kan fastlegen ta dem? Jeg var til Gynokolog i fjor for en undersøkelse og hvor det ble sett spesielt på det med eggstokker/livmor i forhold til min PCOS og det såg veldig bra ut da. Jeg har vært veldig overvektig, men gått ned mange kilo de siste 3 årene og derfor var de litt interessert i å se hvilken effekt dette hadde hatt på PCOS min. Både livmor og eggstokker så normale ute hos meg og jeg har siden vektnedgangen blitt kvitt min insulinresistens og fått kontroll over blodsukkeret som kan være til hinder for de med PCOS i forhold til det å få barn. Jeg har nå også rimelig regelmessig mens med ca 35-36 dager i hver syklus. Litt lengre enn det "normale", men for ei som i yngre år hadde lange mellomrom så er det jo veldig bra.

 

Jeg går nå på en "kur" importert fra USA som skal hjelpe på min hormonelle balanse og skal gå på den i 2-3 mnd framover ihvertfall så jeg håper at syklus, hormoner ol. da er i mer balanse og at det vil hjelpe meg med å bli gravid.

Skrevet

Hej!

Nordica är dessutom specialister på PCO vad jag har läst. De samarbetar med PCO-föreningen i Danmark.

Och jag säger än en gång att man kan använda anonym säd från Nordisk CryoBank (=www.europeanspermbank.com) och därmed ge sitt barn väldigt mycket information om donorn ändå.

Nordica köper sperma från Cryos i vanliga fall men man kan köpa själv och frakta dit innan IVF.

 

mvh Asta

Skrevet

Hei igjen,

 

København er nok enklest for deg. Var i hvert fall det vi fant ut, som bor i Oslo.

 

Nordica forlanger at du har blitt sjekket for HIV, hepatitt B + C - dette er blodprøver du greit kan få tatt hos fastlegen (vel, de forlanger det i hvert fall for IVF, vil tro det gjelder inseminasjonsbehandling også).

 

Du må strengt tatt ikke til en gynekolog, men jeg hadde nok bedt om henvisning dit for å få sjekket at alt er i orden siden du har PCOS, og for å slippe lang ventetid på første time dersom du må i gang med annen behandling enn inseminasjon.

 

Vi skal ta IVF hos Nordica om et par uker, så jeg har ikke vært der foreløbig - men ut fra telefon- og mailkontakten vi har hatt virker de effektive, profesjonelle og hyggelige. De driver på ingen måte med over-informering, men svarer kjapt og greit når vi lurer på ting.

Skrevet

Takk for informasjonen. Veldig greit å få innspill fra noen som har vært i kontakt med dem og som har prøvd før og vet hva det er snakk om.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...