Anonym bruker Skrevet 19. desember 2008 #1 Skrevet 19. desember 2008 Skal dessverre i en begravelse i dag. Hva er vanlig å gjøre ang. blomster? Ta med en snitt-blomst å legge ned på kisten, ta med blomster til de nærmeste pårørende eller ikke ha med blomst i hele tatt?
Anonym bruker Skrevet 19. desember 2008 #2 Skrevet 19. desember 2008 Her er det vanlig at de som ikke er den dødes nærmeste, har en vanlig potteblomst som båreblomster. Der er kort med en hilsen. Eller en bårebukett med sløyfe, med hilsen. Ellers så er blomster som blir lagt på kisten, noe de aller nærmeste gjør. Men det er litt ulik praksis. blomsterforetninger vet vanligvis hva som er vanlig der en bor. Kondolerer.
Anonym bruker Skrevet 19. desember 2008 #3 Skrevet 19. desember 2008 Kondolerer. Vet du hva de ønsker? Noen familier ønsker ikke blomster, men heller et bidrag til en organisasjon eller fond.Hvis de har bestemte ønsker står dette ofte i dødsannonsen. Hvis ikke ville jeg gitt en blomst slik at de vet at du tenker på dem. Hvis du har et veldig nær forhold til personen (f.eks en bestemor eller en veldig nær venninne) ville jeg kjøpt en bårebukett. Kanskje det er noen andre det er naturlig å spleise med (f.eks bårebukett fra alle barnebarna)? Hvis du ikke har et veldig nært forhold eller det er de pårørende du kjenner best ville jeg sendt blomster (også her kan man gå sammen med noen). Det er dette som er vanligst. Sender man blomster eller bidrar etter familiens/avdødes ønsker så får familien vite om det ved at kort blir tatt vare på. De vet dermed at du tenker på dem. Hvis dere er unge og det er en venninne/venn fra vennegjengen er det ofte vanlig å ha med en blomst som man legger på kisten istedet for å kjøpe en bukett. Hvis du har et personlig forhold til den som gikk bort kan du også legge en blomst på kisten i tillegg til en eventuell buketten. En jeg kjenner døde ung og hadde mange venner. Da satt alle i kirken med en rose hver som de la ned på kisten. Det var veldig vakkert. Du kan bestille blomstene å få dem levert, men bårebukett kan nok være litt vanskelig å få til samme dag. Det kan også være at det ikke er tid til å få¨levert blomster heller om bigravelsen er tidlig på dagen. Da kan du selv ta med en blomst som du gir til kirketjenerern. Husk å skrive på kortet for det er dette de pårørende får i ettertid (de vet ofte ikke hvem som har gitt hvilken blomst)
Anonym bruker Skrevet 19. desember 2008 #4 Skrevet 19. desember 2008 Jeg har aldri vært i begravelse før, så vet ikke hva som er vanlig. Det er en baby som skal begraves. Og foreldrene har ikke gitt noe informasjon om hva de ønsker eller ikke ønsker. Jeg har ikke villet mase på de, for de har det helt sikkert tøft nok fra før. Kan man gi blomst til kirketjeneren altså? Det ville jo vært det greieste kanskje? HI
Anonym bruker Skrevet 19. desember 2008 #5 Skrevet 19. desember 2008 Det var trist Må være ufattelig trist for foreldrene, familien og dere andre rundt. Ingen skulle behøve å dø før de var gammel og mett av dage. Ja, du kan ta med buketten og gi den til kirketjeneren/begravelsebyrået. Det er de som står og tar i mot i døren og deler ut salmebøker etc. Da ville jeg vært der litt tidlig (i alle fall ikke sent) slik at de eventuelt kan pynte med blomstene og i alle fall har tid til å ta seg av dem. Kondolerer så mye igjen
Anonym bruker Skrevet 19. desember 2008 #6 Skrevet 19. desember 2008 Ja, det er forferdelig trist og jeg gruer meg skikkelig! Snakket nettopp med far til far til barnet og han sa de ikke ville ha noen blomster. De ville ikke ha noe, bare oss venner og familie. Man uansett, takk for svar. HI
Anonym bruker Skrevet 19. desember 2008 #7 Skrevet 19. desember 2008 Har jobbet mye med begravelser. Siden du spør om dette regner jeg med at du ikke er nær familie. Ingen legger noe på kisten. Da er det arrangert av nærmeste pårørende, og det er ofte barn eller barnebarn som legger en rose på. Ikke ta med blomster til de nærmeste i begravelsen. Send det hjem eller gi penger til formålet de har ønsket penger til (om de har gjort det) Vanlig skikk å ikke ta med blomster.
Anonym bruker Skrevet 19. desember 2008 #8 Skrevet 19. desember 2008 Ok, jeg har som sagt aldri vært i en bgravelse før, så da er det ikke lett å vite hva som er rett og galt. Men takk for svar. Er ikke nær familie nei, bare venn av foreldrene.
Anonym bruker Skrevet 19. desember 2008 #9 Skrevet 19. desember 2008 Ja, det er mange som ikke ønsker noe. Tenker på dere. Vi kunne ha mistet det ene barnet vårt og vi har et vennepar hvor det stod om minutter eller sekunder. Heldigvis ble begge familiene spart. Kjenner óg andre som ikke var så heldige... Den bunnløse sorgen dere føler kan ingen som ikke har opplev det sette seg inn i. Jeg har følt på redselen og angsten ved å ikke vite om barnet vårt kom til å overleve. Vi prøvde å stålsette oss for det som kunne komme, men det er ikke det samme som å oppleve det - på langt nær. Mine dypeste medfølelse til dere alle og spesielt til foreldrene
Anonym bruker Skrevet 19. desember 2008 #10 Skrevet 19. desember 2008 Uff så grusomt! Det viktigste er nok at dere er der og viser omsorg, ikke hva du har med. Og husk å tenke på dem i etterkant også... Mange som tar litt avstand i sånne situasjoner. Selv om det var en baby tror jeg det er viktig for foreldrene å vite at h*n har satt igjen spor her i verden allikevel. har vært i en babybegravelse én gang. forferdelig å se den lille kisten :-(
Anonym bruker Skrevet 19. desember 2008 #11 Skrevet 19. desember 2008 Ja, vi skal være der for dem i etterkant også. Men akkurat nå har vi ikke villet ta så mye kontakt med de, for jeg tror nok de har nok med sorgen og alt nå. Skal bli godt for de og for oss å få snakket ut litt tror jeg.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå