WF og ♀jentene♀ 06&08 Skrevet 24. november 2008 #1 Skrevet 24. november 2008 Vi er ganske slitne nå etter en drøy måned hvor 2 1/2-åringen våkner opptil 4-5 ganger i timen, i opptil 5 timer hver natt.... Det "er" ingenting, hun bare plutselig setter i gang å surve/ule, og hva vi gjør eller ikke gjør ser ikke ut til å hjelpe nevneverdig på survetoktene hennes. Jeg fikk tips om å lese litt om nattskrekk, og det er sannsynlig at det er det hun opplever. Hun er enkel å legge om kvelden, sovner uten problemer og syns senga er et koselig sted (heldigvis!) så det er ikke der problemet ligger. Men jeg må ærlig innrømme at jeg blir ganske motløs. Ikke noe hjelper og nattskrekk "pleier å gå over av seg selv i 7-10 års alder" (!!!!) Skal vi virkelig ikke få tilbake nattesøvnen før om 4-7 ÅR?!?! Herrejemini, da tror jeg vi er som spøkelser å regne lenge før det er over. Noen som har noen trøstende ord? Evt. råd og tips? Eller bare har barn som har nattskrekk?
Anonym bruker Skrevet 24. november 2008 #2 Skrevet 24. november 2008 Har hun fått 2 års jekslene?Min datter holder det gående på nettene nå og det er tydelig at det er jekslene som er på vei.Da kan man jo spørre seg korfor det bare er på natta det er vondt.Men på dagen er dei så opptatt med lek og andre ting at man glemmer at man har litt vondt.Når man er ferdig med den tyngste søvnern(fra 19-24)våkner man lettere og får kanskje ikkje sove igjenn.
WF og ♀jentene♀ 06&08 Skrevet 24. november 2008 Forfatter #3 Skrevet 24. november 2008 Fikk de for et år siden..
Anonym bruker Skrevet 24. november 2008 #4 Skrevet 24. november 2008 Sønnen min på 4år slet med natteskrekk i litt over et år, så det kan jo gå over før 7års alderen heldigvis =) Det er helt utrolig slitsomt når det står på. Har dere prøvd natt-lys, evt litt lav barnemusikk? Vi fikk tips om at en av de voksne skulle ligge på madrass på gulvet, og flytte seg lenger og lenger unna barnet etter som kveldene gikk.Så tilslutt forlate rommet helt. Det er evt verdt et forsøk da, lykke til =)
Gjest Skrevet 24. november 2008 #5 Skrevet 24. november 2008 Sønnen min har nettopp hatt sin første (og forhåpentligvis siste) periode med natteskrekk. Det varte i 10 dager. Han våknet og gråt utrøstelig. Han virket ikke våken og vi fikk ikke kontakt med han. Han bare gråt og skrek. Holdt på i ca. 15 min. la seg ned og sovnet, også våknet han igjen etter en liten stund. Men, når det hadde gått noen timer, så sov han godt resten av natta. Tror ikke han husket noe dagen etter. Første gangen det skjedde, ble jeg litt sinna på han (stakkars liten). Jeg trodde han gjorde seg til siden det kun var 45 min siden han la seg. Jeg ba han om å snakke ordentlig fordi jeg ikke kunne skjønne hva som var galt om han ikke snakket. Derfor ble jeg sinna, når han ikke ville si noe men bare satt og skreik og gråt. Dagen etter begynte jeg å skjønne at det måtte være noe mer, det var da jeg la merke til at han ikke virket tilstedeværende. Han satt med øynene igjen, reagerte ikke på tilsnakk i det hele tatt. Slo det opp på nettet og fant ut at det stemte veldig med natteskrekk.
<3 Jentemafian <3 Skrevet 24. november 2008 #6 Skrevet 24. november 2008 Datteren min på 2 år og 2 mnd har hatt natteskrekk nå i over 2 mnd, dro til homeopat og fikk medisin for det og nå sover hun hele natten gjennom, jekslene har hun fått så det er ikke derfor. Natteskrekk er ikke farlig det er kun opplevelser de har i hverdagens om fordøyes på natta. MEN det er utrolig slitsomt når det først står på. Har også hørt kjerringrådet m å ha en hvitløks båt under hodeputen og skrekken skal forsvinne men det hadde ingen virkning på min datter, men har hørt at det virkert på noen andre. Har det skjedd noen forandringer i hjemmet eller i rutiner i det siste???? Barn reagerer bare på de miste forandringene og dette kan også gi natteskrekk. Håper noe av dette kan hjelpe deg Lykke til
WF og ♀jentene♀ 06&08 Skrevet 24. november 2008 Forfatter #7 Skrevet 24. november 2008 Ja, hun ble storesøster for straks et halvt år siden, og byttet bhg i oktober. Så jo mer jeg leser om nattskrekk, og jo mer jeg tenker over forandringene i miljø både hjemme og ute, så skjønner jeg jo at dette henger sammen. Godt å høre at man ikke er alene, og ikke minst at det ikke er noe farlig for henne. Vi skal prøve i natt (etter samtale med HS) å IKKE trøste/ta i/roe henne, men trøste og legge henne på plass når hun har roet seg selv. Om man "går inn i" anfallet så forlenger man det visst bare.
Anonym bruker Skrevet 25. november 2008 #8 Skrevet 25. november 2008 Vi har hatt mange perioder med nattskrekk, særlig ved omveltninger i livet som ved flytting, å få søsken, begynne på stor avdeling i barnehagen osv. Hos oss har ikke nattskrekkanfallene vart like lenge som hos dere, det har vært et anfall som har begynt på samme klokkeslett hver natt og som har vart fra 15 til 45 minutter. Vi holdt ut og følte at vi prøvde alt, uten å lykkes med noe. Vi lot henne være i fred, vi skrudde på alt lys for at hun skulle våkne og masse annet, men ingenting virket. Nå har vi hatt en fase med mareritt på et fast tidspunkt hver natt. Hun blir sint og hysterisk, men kommuniserer med oss og er ikke redd oss sånn som jeg føler hun er ved nattskrekk, men anfallene varer minst 15 minutter. Denne gangen har jeg forsøkt noe nytt: Jeg vekker henne forsiktig en halvtime før anfallet starter, ikke mer enn at jeg får litt respons og får henne til å sette seg opp og drikke litt vann før hun legger seg ned og sover videre. Nå har vi gjort det i 3 dager, og vi har ikke hatt mareritt noen av disse nettene, og hun har sovet forbi klokkeslettet anfallet har pleid å starte. Jeg kommer nok til å gjøre det en dag eller to til før jeg prøver å ikke vekke henne, men så langt virker det veldig lovende!
WF og ♀jentene♀ 06&08 Skrevet 25. november 2008 Forfatter #9 Skrevet 25. november 2008 Jeg har prøvd å se om det er noen systematikk i når hun våkner, men så langt er det i tide og utide. Men skal fortsette å holde litt koll på det, takk for tips.
WF og ♀jentene♀ 06&08 Skrevet 27. november 2008 Forfatter #10 Skrevet 27. november 2008 Etter et par netter til ser det ut til at det ER systematikk i våkningene hennes allikvel. kl 01 har hun et raid... Skal jeg prøve å vekke 00.30 da? Eller 00.45? Er det noen spesiell grunn til at du vekker så lenge som en halvtime før? Har veldig lyst til å få bukt med dette på en grei måte, jenta mi kan jo ikke være uthvilt etter sånne netter i snart 2 mnd...!
Anonym bruker Skrevet 27. november 2008 #11 Skrevet 27. november 2008 Jeg har valgt en halvtime før for å være helt sikker på at jeg "rekker det" før marerittene begynner, og fordi jeg vil ha henne sovende igjen før jeg selv vil legge meg. Jeg leste om dette i "Sove hele natten" av Nina Misvær, da handlet det ikke spesielt om barn med nattskrekk, men det var der jeg fikk ideen fra. Der var det anbefalt å først prøve å vekke et kvarter før, og så prøve en halvtime før hvis det ikke virket. Min tanke har bare vært å få henne over i en annen søvnfase før hun kommer til tiden for anfallet, og jeg tenkte bare å prøve meg litt frem, og en halvtime fungerte fint både for henne og meg.
WF og ♀jentene♀ 06&08 Skrevet 27. november 2008 Forfatter #12 Skrevet 27. november 2008 Ok. Jeg har funnet ut at mellom 21 og 21.30 kommer den en runde, og ca kl 01. Rakk ikke i dag å komme før "anfallet", men det var veldig fort over. Skal sette vekkerklokka på 00.30 i natt, og prøve å vekke henne da. Se om det har noen effekt. Takk for svaret ditt NN (siste gang 21:42). Rådet ditt skal prøves ut )
Anonym bruker Skrevet 29. november 2008 #13 Skrevet 29. november 2008 Jeg håper det hjelper for dere, det ser ut som om marerittvåkningene forrige uke er over her hos oss med denne vekke-kuren ihvertfall. Lykke til! Hilsen Anonym 21:42
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå