Madamina Skrevet 20. november 2008 #1 Skrevet 20. november 2008 Nå venter jeg spent på lommeslyngen babasling.Har også en babybjørn som skal brukes ute med varmepose på flyreiser og korte byturer når barnet er større. Orker ikke å pakke inn kroppen i lag på lag med knyttesjal eller å ha to meter stoff hengende rundt fra en ringslynge. Derfor babasling. Kommer ikke til å bære døgnet rundt,da barnet også har godt av å ligge strekk ut gjerne på magen for å utvikle egen muskulatur. Skjønner forresten ikke hvorfor meitai er bedre enn babybjørn. De sitter jo på rumpa i den og med beina pressa enda mer fra hverandre.
2 gutter og 1 jente Skrevet 20. november 2008 #2 Skrevet 20. november 2008 barnet har ikke vondt av å ha beina fra hverandre da. og mei tai er bedre fordi at knærne er høyere oppe enn rumpa, så di henger ikke rett ned som de gjør i babybjørn. belastningen blir på et helt annet punkt! også er det mye mer behagelig for den som bærer også
Paulita Skrevet 20. november 2008 #3 Skrevet 20. november 2008 Hei! Jeg har enda ikke begynt å bære (bebin er fortsatt i magen), men jeg tenkte jeg kunne svare deg ang bærestilling. Sånn generelt så er det ikke bra for en baby å ha bena hengende rett ned. Hvis du har sett hvordan afrikanske damer bærer barna sine, så er det ofte den mest korrekte måten, og der er gjerne bena ut til hver sin side. De som blir båret på den måten har mye mindre sjanse for å få problemer med hoftene... en tilstand som er vanlig i norge men nesten ikke eksisterer i afrika.. er det hofte dyspraksi jeg tenker på? eller er jeg helt på jordet nå? Gleder meg til å bære, håper jeg får det til! Og lykke til med nytt bæretøy for din del! Håper du blir fornøyd. Håper på å høre litt tilbakemeldinger her etterhvert på hva folk er fornøyde med, slik at det blir lettere å avgjøre hva jeg velger å prøve meg på =)
Madamina Skrevet 20. november 2008 Forfatter #4 Skrevet 20. november 2008 Men man skal vel bære mye i BabyBjørn før de er risikabelt? 1 time per dag er vel ok? Trodde man ble født med hoftedysplasi. Min mann hadde det, og man sjekkes jo for det rett etter fødselen. Utrolig mye delte meninger om denne babybjørnen, men jeg regner med det er forskjell på de som bærer på vei til et fly og butikken, enn de som bærer 24 timer i døgnet. Hvor mange timer bærer dere premium bærere? Ligger barnet aldri alene i våken tilstand?
2 gutter og 1 jente Skrevet 20. november 2008 #5 Skrevet 20. november 2008 man bør ikke bruke babybjørn før barnet er 3 måneder, og da helst ikke mere enn 20-30 minutter i gangen i begynnelsen(om jeg husker riktig). Men det er jo ikke mange som tar skade av det da, men det er jo greit å være obs på det. selv er jeg kjempeglad jeg oppdaget meitai. Jeg er ikke en sånn bære-hele-tiden dame. Jeg bruker den om morgenen når det er mye stress med 2 små, og når vi skal ut. barna mine må finne seg i å ligge mye på gulvet også.
Bergene Skrevet 20. november 2008 #6 Skrevet 20. november 2008 Når jeg var gravid var jeg litt skeptisk til at bena stod så rett ut til siden på babyer som satt i meitai/sjal osv. Likevel kjøpte vi et elastisk sjal, i tillegg fikk vi en babybjørn active i gave. Men fort skjønte jeg hvorfor sjalet var bedre, både for oss å bære med og for henne. For når jeg fikk prøvd selv så jeg jo at hun satt mye bedre i sjalet enn i bb, hvor hun hang og dinglet etter undelivet. I tillegg har jeg lest en del. Og jeg har skjønt at slik babyer har bena i sjal/meitai osv. er veldig gunstig for hoftene. Stillingen gir gode hofter og er ganske lik ben stillingen babyer med hoftedyplasi har i freika pute, så ergonomisk riktig bæretøy kan derfor hjelpe mot og hindre hoftedyplasi. I kulturer hvor det er vanlig å bære slik finnes det ikke hoftedyplasi. Jeg har også lest og lært at bæring er en veldig naturlig ting. At menneskebabyer både forventer og burde bli båret mye, hvordan dette er svært gundtig for barnets utvikling, både mentalt og fysisk. Og at det slett ikke er skadelig! Bæring styrker dessuten MYE mer muskelaturen til babyen enn hva å ligge flatt gjør! Bærer man trenger man faktisk ikke å la babyen ligge på magen for å trene nakken, dette skjer av seg selv i bæretøyet. Har også lest at det at babyer bør ligge mest mulig flatt ikke er riktig, babyer ligger med krummet rygg og har bena spredt (sånn som de har i sjal) i mors mage. Og at det å plutselig skulle ligge flatt på ryggen med bena rett frem store deler av døgnet blir en for brå overgang for den lille. Variasjon er nok lurt! Om du ønsker å lese selv kan du lese her: http://www.solveig-spedbarn.com/tapt.htm http://www.barnvedhjertet.no/forum/showthread.php?t=3544 http://www.barnvedhjertet.no/forum/showthread.php?t=3552 http://www.tettinntil.no/Artikler.htm http://toogto.com/index.php?option=com_content&task=view&id=16&Itemid=46 http://www.babyslynga.no/fordelarbaering.htm http://www.ringblomst.no/ringblomst/br_ditt_barn.html http://www.ringblomst.no/ringblomst/2007/05/min_historie_va.html Har flere linker også, men dette holder gjerne i massevis, hehe
Bergene Skrevet 20. november 2008 #7 Skrevet 20. november 2008 Gro Nylander skriver dessuten noen sider om bæring i sin bok "mamma for første gang". Hun sier at hun er ikke i tvil om at bæring ikke er skadelig (da snakker hun om sjal). Hun var fysoterrapaut før hun ble lege ;-)
Bergene Skrevet 20. november 2008 #8 Skrevet 20. november 2008 Glemte denne, skal du lese bare en artikkel bør det være denne: http://www.barnvedhjertet.no/forum/showthread.php?t=3573
Madamina Skrevet 20. november 2008 Forfatter #9 Skrevet 20. november 2008 Hei Fru Lykkelig Takk for mye god viten. Jeg får se hvordan denne babasling er. HAr lyst til å ha knøttet mer inntil meg uten å måtte sitte i sofaen eller få stive skuldre. Er en aktiv mamma med mange jern i ilden. Men å bære døgnet rundt blir det nok ikke. Babybjørnen får hvile litt. Brukte den på storebror i korte perioder og har kjøpt så mye ektstrautstyr til den. Men ulempen er at barnet ved 12 mnd sparker mannen i ballene i en babybjørn. Blir man ikke varm med 5m sjal rundt seg? Mei Tai ser fint ut. Kan man amme i den?
Bergene Skrevet 20. november 2008 #10 Skrevet 20. november 2008 Nei bære hele døgnet trenger du jo selvsagt ikke! Selvom noen bærer mye (jeg bar mye når jenten vår var liten bebis, men nå som hun er 1,5 år blir det lite bæring, behovet er ikke der), så er det vel ingen som bærer hele tiden ;-) Og de fleste bruker jo også mye vogn og lar babyen ligge mye på gulvet. Bra med litt variasjon =) Babaslingen din blir nok god å ha til kortidsbæring, sånn kjapp inn på butikken osv. Den er jo så rask å få på seg! Men til langtidsbæring er den nok ikke noe særlig, hvertfall ikke når babyen er over nyfødtstadiet og begynner å veie noen kg, for vekten blir jo bare på ene skulderen din. Sjal kan være litt varmt ja, men man kan knyte det på forskjellige måter så man kan bruke "luftige" knytemetoder når det er varmt. Uansett velger jeg noe annet enn sjal på varme sommerdager, men alle andre dager er ikke sjal for varmt for meg hvertfall. Ja meitai er fint! Lett og lære seg, raskt å få på seg. Og feks. utendørs eller inne på en butikk er det lettere å ta på seg en meitai enn å begynne med et langt sjal, spesielt for en helt nybegynner. Den kan man amme i ja, da med babyen oppreis (man bare løsner litt så babyen kommer lenger ned), for man kan ikke bære babyen liggende i meitai. Å amme babyen oppreist i bæretøy er foresten genialt for å hindre luftsmerter hos baby, det hjalp veldig på luftproblemer på vår jente! Meitai kan brukes på magen, hoften og ryggen, fra fødsel til 3-4 år om man ønsker. Lykke til med alt!
Madamina Skrevet 24. november 2008 Forfatter #11 Skrevet 24. november 2008 Har da prøvd BABA sling noen dager. Enkel å bruke og blir nok enda lettere når barnet klarer holde hodet selv. Tar nok litt trening å bruke den, men det gjør det vel med sjal og mei tai også. Tror kanskje det kan bli litt vondt i lengden å bære på en skulder. Men småttisen sovner med en gang han legges i hengekøyeposisjon.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå