Anonym bruker Skrevet 13. november 2008 #1 Skrevet 13. november 2008 I perioder har går min lille gutt (21 mnd) og surver nærmest konstant. Alt er galt, og ingenting hjelper. Det kan utløses av f.eks at han vil ha kjeks eller saft og får nei. Eller at en leke ikke fungerer slik han har tenkt. Og så baller det på seg! Når disse periodene er lange og eller ofte blir jeg så sliten, også blir jeg oppgitt og samtidig usikker på hvordan jeg skal håndtere det. Jeg prøver å snakke rolig og forklare, men det hjelper jo ikke. Da blir det ofte til at jeg overser han, men får dårlig samvittighet...... Hva håndterer dere slike situasjoner?
❤lille stjerne❤ Skrevet 13. november 2008 #2 Skrevet 13. november 2008 Sutrete, grinete barn er vanskelig å håndtere. Min jente er heldigvis veldig sjelden sutrete, men nå har hun nettopp hatt en periode hvor hun var veldig sutrete, ville bare bæres, kunne ikke holde på med noe på egenhånd og ingenting var bra. Jeg kjente at jeg innimellom ble lei og irritert og lurte på hvorfor hun plutselig hadde blitt sånn. Så kom feberen.... Hun var rett og slett i dårlig form i omtrent 2 uker og så ble hun ordentlig syk med halsbetennelse og høy feber. Jeg tror det er viktig å forsøke å huske på at når de små er vanskelige å ha med å gjøre, sutrer og piper så er det som regel en grunn for det. Det kan være en infeksjon på vei, tenner som klør, voksesmerter eller andre ting som plager dem. Det beste man kan gjøre er å forsøke å forstå dem, bevare roen og ikke lage så mye oppstyr rundt "anfallene". Så går det som regel over igjen....Blir det riktig ille må man vurdere å få noe avlastning så man får hentet seg inn igjen.
Krøllefrøken Skrevet 14. november 2008 #3 Skrevet 14. november 2008 Jeg lurer også på hvordan man skal håndtere sånne situasjoner.... gutten min er helt lik din gutt anonym. Et voldsomt raserianfall kan bli utløst av at han ikke får kjeks om han vil ha det, eller om vi ikke holder han i hånda og blir med akkurat dit han vil gå akkurat når han vil gå dit. Jeg overser også anfallene, lar han skrike ferdig, og gir han oppmerksomhet når han er ferdig. Men lurer på om dette er riktig? Synes det er fælt å la han gråte sånn, uten å trøste han eller løfte han opp.Og jeg tror heller ikke at han skriker sånn fordi han har voksesmerter, tannsmerter osv.. han skriker jo bare når ting ikke går som han vil. Hvis han får viljen sin 24 timer i døgnet er han blid som en sol, og surver aldri.
Aibell Skrevet 15. november 2008 #4 Skrevet 15. november 2008 Her er min måte *Nå ser jeg at du ble lei deg/sur/oppgitt/frustrert, men jeg vil ikke at du skal spise kjeks/noe annet/ nå fordi ....(forklaring følger), kom så skal vi finne leken/en kopp vann/en bit gulerot* De er mye fustrerte i den alderen, mye fordi de mangler språk. Noen ganger hjelper det at de får hjelp med å sette ord på det de føler. Får barnet raserianfall sier jeg at jeg ser at du ble sint fordi... jeg sitter her til du føler deg bedre. Jeg setter meg ned sammen med barnet.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå