Dailis Skrevet 12. november 2008 #26 Skrevet 12. november 2008 Hvorfor ikke et lite snitt? For å slippe en talefeil? Hvem vil ikke la barnet slippe en talefeil om det ikke er nødvendig? Er det fordi du selv ikke klarer å uttale R? Selv om de fleste vet bedre så ser noen på barn med talefeil som....ikke helt "der" enda. Greit at slike er idioter osv, men hvorfor utsette barnet for det om man ikke må? Men selvsagt, om du ønsker at det skal være slik så er det jo ditt valg. Men jeg synes det er sært å ta vare på denne talefeilen. Og ja, R lyden er viktig i språket, og den sier veldig mye om hvem vi er og hvor vi kommer fra. Kanskje mer enn noen andre lyder i språket....
Gjest bissen Skrevet 12. november 2008 #27 Skrevet 12. november 2008 Høres ikke så bra ut kanskje, men det er hundre ganger verre å ta hull i ørene på jenta feks;) Jeg hadde gjort det med mine jenter..selv om det ikke er gøy med inngrep av noe slag.
Norwegian by injection Skrevet 12. november 2008 Forfatter #28 Skrevet 12. november 2008 Ja, det sikkert fordi jeg klarer meg helt fint her i Norge uten at R'n er helt perfekt...men pytt pytt.... men det er derfor jeg spør dere nordmenn som har mere peiling på dette:)) Takk for masse innspill alle sammen.
Dailis Skrevet 12. november 2008 #29 Skrevet 12. november 2008 Håper ikke jeg var ufin over, det var ikke meningen. R er viktig, hos deg hører nok de fleste hvor du er fra pga den. R gir de fleste en god indikasjon på hvor man er fra. Om man har en dårlig uttalt R så forsvinner det og. Jeg synes vel egentlig det er en så liten ting å gjøre for å slippe en del småkrøll. Selvsagt klarer man seg uansett, men man vil jo gjerne lette barna så de slipper selv slike småting som det.
Norwegian by injection Skrevet 12. november 2008 Forfatter #30 Skrevet 12. november 2008 Skjønner poenget ditt veldig godt jeg....og nei du var ikke ufin bare ærlig og det setter jeg pris på :-) Poenget ditt er veldig bra. Jeg må bare si at jenta mi sier til andre: "jeg klarer ikke å si R fordi mammaen min kommer fra Florida" He he synes den er litt søt jeg.
mam <3 Skrevet 12. november 2008 #31 Skrevet 12. november 2008 Hvorfor ikke. Det gjør jo ingen skade? Heller det enn å ikke kunne si r.. Skal sies at lillesøster ikke lærte seg å si r før hun var 12, så det kan jo gå seg til. Men jeg tenker alikevel at hun var heldig som ikke ble mobbet, barn kan være skikkelig stygge (det vet jeg siden jeg ble plaget av de eldre guttene fordi jeg var trønderjente i Nord Norge..) Det skal lite til.
piano♫ Skrevet 12. november 2008 #32 Skrevet 12. november 2008 Jeg synes ikke det er drastisk i det hele tatt. Flott at de tar tak i det. Hvis det er så lite som skal til, ville jeg helt klart gjort det med mitt barn.
mitt-skjønne-trekløver Skrevet 12. november 2008 #33 Skrevet 12. november 2008 Å klippe tungebåndet er en grei affære. Både jeg og alle mine barn har gjort det. Jeg gjorde det i voksen alder, enebarnet som nyfødt, et i 6årsalderen og et i 4årsalderen. Gikk helt greit for oss alle. Er som sagt et enkelt inngrep som gjøres i lett lokalbedøvelse og ingen sying etterpå. Må bare passe på å "tøye" tunga i ettertid så det ikke gror sammen igjen.
Gjest Skrevet 12. november 2008 #34 Skrevet 12. november 2008 kommer an på hvor "ille det er" og hvor sterk hun er til å takjle kommentarer når det er sagt; mannen min var til logoped pga skarring som 6 åring. Han og svigermor kom inn til logopeden, og sv.mor hadde ikke emr enn åpnet kjeften før logoipeden bad dem gå.. han sa men et smil at det ikke var rart gutten skarra når svigermor var fra Rogaland. Trengte trening, men ikke logopedhjelp:-) Så kanskje hun bare tar etter deg??? men dersom dette inngrepet ikke er stort, ville jeg gjort det hvis det vil hjelpe henne...Ikke moro å ikke kunne si r; du har tross alt en "unnskyldning" ved å være fra USA
partyoffive Skrevet 12. november 2008 #35 Skrevet 12. november 2008 Hei du - hvordan er det med deg? Dette med r i norge er litt spesiellt er det ikke. Det blir nesten som med r'en i spansk og den spesielle g lyden på hollandsk osv. alle språk har sine særegne lyder og uttalelser. Antar at du går under radaren fordi alle vet at du er fra USA. Da er det liksom ok og man forventer en 'accent'. Min mann fra Irland får den samme 'exemption' om du vil fra nordmenn. Men datteren din går vel for og være 'helnorsk' om du vil og dermed forventer man liksom at man skal uttale disse lydene riktig. Synes det høres ut som en bagatell jeg da, og 'disclaimeren' om at mamma er fra Florida var jo herlig. Det eneste jeg ville vurdert er hvorvidt det vil ha effect på henne når hun blir enda eldre. Skole, mobbing, kyssing....?, senere jobb...hun kan jo ikke si at mamma er fra Florida hele livet selv om det er herlig nå da...vanskleig den der. Hva sier mannen din? Hmmm...I got your # though. Vanskelig den der. Håper dere finner den løsning. Inngrepet er heldigvis veldig lite. Klem;
miapia Skrevet 12. november 2008 #36 Skrevet 12. november 2008 Min ærlige mening: Jeg synes det blir feil at hun skal ha en talefeil fordi det går fint for en med et annet morsmål å ha den samme talefeilen. Det å kunne snakke morsmålet bra handler om identitet. Ville du ha syntes at det var greit å ha en Amerikansk talefeil i USA hvis den kunne ha vært fjernet da du var barn? Hadde selv en kjæreste som var veldig brydd pga av sitt korte tungebånd når vi kysset... Og helt ærlig så var det litt spesielt og rart å kysse ham, han ville klippe det. Er det et så lite inngrep som mange sier synes jeg det blir sært å ikke gjøre det. Dette er noe som kanskje vil spille en rolle i en ellers sårbar ungdomstid,så jeg ville spart henne for det. Når det er sagt forstår jeg kvalene dine, har selv et barn som kan "se" mer vanlig ut med et kirurgisk inngrep, andre med samme problemstilling vet jeg vil operere, men vi synes inngrepet er for stort til å risikere noe. Så vi velger å la barnet være slik det er blitt. Lykke til med valget
Tre jenter søte små Skrevet 13. november 2008 #37 Skrevet 13. november 2008 Hei! Jeg klippet selv tungebåndet pga språket. Jenta vår gjorde det samme. Jeg var ca 7 år og jenta vår var 1,5 år. Er kjempefornøyd med det
Gjest Skrevet 13. november 2008 #38 Skrevet 13. november 2008 Helt ærlig ... vil du at barnet ditt skal gå med en talefeil som er såpass tydelig som ikke kunne si r, fremfor å la henne få lokalbedøvelse og et pittelite snitt? Det hele er gjort på 1 minutt og hun kommer aldri til å merke noe til inngrepet. Om hun ikke får det gjort kommer hun til å ha talefeil resten av livet. Må si jeg blir provosert når du med vilje laster henne med en talefeil når det er så lite som skal til for at hun kan slippe. Og ja ... om dere bor i Norge og jenta snakker norsk så er r-lyden en av de viktigste i språket, så det er ingen bagatell.
Blue Lady Skrevet 13. november 2008 #39 Skrevet 13. november 2008 Enig! Sønnen min fikk det klippet, legen gjorde det med vanlig legesaks, det tok 0,5 sek og unger gråt i 2 min etterpå. Ikke vondt eller ubehag senere. Broren min fikk det klippet da han var 7 år, han fikk det også gjort utenbedøveøse eller noe. Syne HI får det til å høres ut som at dette er en stor omfattende operasjon, noe det absolutt ikke er. Hadde ALDRI latt mitt barn gå med talefeil resten av livet bare fordi jeg ikke ville klippe tungebåndet hennes. Det er ikke så gøy å skille seg ut, og utrolig kjedelig å ikke kunne si enkelte bokstaver, sepsielt når noe så enkelt kan ordne det.
Joikaboll@ Skrevet 13. november 2008 #40 Skrevet 13. november 2008 Nå har ikke jeg lest alle svarene du har fått, men kan fortelle at tævan klippet tungebandet da han var 6 mnd gammel, dette var gjort på 2 sek uten noen form for bedøvelse. Tassen klippet det når han var 6 uker på samme måte. Da Linus blei født var det første vi sjekket etter fødselen tungebandet. Barenlegen klippet det da Linus var 10 minutter gammel. Han stod utenfor fødestua mens fødselen pågikk :-) Men 9 år, tja... med lokalbedøvelse så er det gjort på 2 sekunder og det gror på få minutter da. Jeg ville gjort det for R-lyden uten tvil.
Norwegian by injection Skrevet 13. november 2008 Forfatter #41 Skrevet 13. november 2008 Ok jenter...tusen tusen takk for så mye info om dette....og ja, for meg så hørtes det helt grusomt ut å klippe (lignet det med omskjæring; he he, dumme meg), hadde aldri hørt om dette før... Men det høres ut som en normalt ting i Norge. Jeg skal snakke med logopeden og evt. legen.
jente08&jente2010<3 Skrevet 13. november 2008 #42 Skrevet 13. november 2008 ikke ofte jeg kommenterer noe her men, jeg er selv født med en talefeil, som er mye mer omfattende enn stramt tungebånd, har hatt 5 store operasjoner jeg pga dette, og vet du, det angrer jeg ikke på i det hele tatt, og glad mine foreldre valgte dette for meg. blitt mobbet i mange år på skolen for ikke klare utale R lyden og endel andre lyder..så jeg ville virkelig anbefalt deg å gjort dette..
partyoffive Skrevet 13. november 2008 #44 Skrevet 13. november 2008 Heisan - her fikk du sannelig mange svar! Spor nordmenn om deres meninger og du får de, det er helt sikkert! Vi er 'greie' sånn, he-he. Identitet og språk er utrolig viktig her i norge ift USA. Håper det ordner seg greit for jenta di. Synes det var litt sjarmerende jeg da. Men er enig i at det kanskje ikke er så kult når hun blir 19 som nå når hun er 9. Håper alt er bra med dere og at du ikke loper ihjel de stakkars knærne dine, he-h. Hurra for Obama!!! Klem;
Norwegian by injection Skrevet 13. november 2008 Forfatter #45 Skrevet 13. november 2008 Hi party How are you? Yeah, I guess I asked and I got...I really had not heard about this type of procedure before...and for me, it sounded so brutal! I guess it is very important for Norwegians to be able to say R...I don't think we have the same thing in the US (so many different dialects) ...oh well I probabley will surcome to "DIB peer pressure".. LOL!! Did you stay up and watch the election? Wasn't that just fantasic? I could not believe it! Finally...we are getting rid of Bush and getting a smart man in the house. Did you go to your Obama party? Yes, I am still running and training my a.. off! I have to if I going to complete the run...I don't think I really know what I've gotten myself into! LOL Hope you're still here:) Klem
partyoffive Skrevet 13. november 2008 #46 Skrevet 13. november 2008 Hey you - still here. Just checking my facebook (feel like a teenager...he-he). Yeah - I think the R unfortunatley is a big part of the norwegian language...Kind of like the R in the spanish language, and the G sound in the dutch etc. It sounds like a small procedure. She probably will thank you for it later....(that is what I tell myself for all these things we do for our kids, in order to stay sain...) We did watch the election. It was not just a win, but a good win! He has his work cut out for him, and he will of course never be able to correct it all and he will get a whole lot of critisism, BUT I beleive in him. The Obama party was great. Execpt we had to bring V..., and he is now 7 1/2 mnths and we found out the hard way that he now has reached that stage where he is uneasy w/a lot of people, noise etc. He flipped out!!! Never seen him like that, it took us over 1 hr to calm him down the poor thing. Last part y he was fine and was passed from person to person like a basket ball. I still can't beleive you are running the full NY marathon. You are a nut, but a very brave nut!!! he-he. I will definetly have to fly over and see you run. That might be the first time we meet! he-he. I will have a banner 'I am the crazy norwegian chick from Florida!!!" Klem;
Pusur_mor Skrevet 14. november 2008 #47 Skrevet 14. november 2008 Hei måtte bare svare deg. Jeg ble klippet i tungebåndet da jeg var 7 mnd. Jeg kan fortsatt ikke si R. Jeg får tunga ca 1 cm over nertennene nå, så det ble nok klipt for lite. . Min eldste fikk klippet når han var 4 år, og gråt ingenting. Min sønn på 2 år har stramt tungebånd. Nå får han det så vidt over nertennene. Alle sier at det vil gå seg til, men det er ikke bestandig det. Jeg vet ikke hvorfor det er så viktig å få det utført. Jeg klarer nå i voksen alder å se det komiske i det å selv ha liten tunge (stramt tungebånd). Eneste er at jeg flere ganger har klart å sette fast tungepådet mellom nertennene hvis jeg har måttet strekke tunga langt ut ( hos lege f.eks) Ulempen med å ikke kunne si R er at mine eldste barn må lære de minste å rulle på r-en fordi de hermer meg. Min eldste kunne ikke si R før nr 2 lærte det i barnehgen, og han tok etter broren. 5-åringen min har normalt tungebånd. Han kan å rulle på r-en, men jukser når han snakker. Prøver nå å få ham til å ta med r-en når han snakker, men har insett min begrensning, og må nok få storesøsken, pappa'n å barnehagen til å hjelpe meg. Har datteren din veldig stramt tungebånd, eller kan det være at hun ikke sier R fordi du ikke gjør det. Det kan i så fall logopeden hjelpe henne med. Er ikke noe sort ingrep å klippe, og det vises ikke etterpå. Når hun er 9 år, kan du jo spørre henne hva hun selv vil. Uansett - lykke til :-)
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå