Anonym bruker Skrevet 11. november 2008 #1 Skrevet 11. november 2008 Har en tøtte på 13mnd. Språk: mamma,pappa, pus, vo (vov), dikke (drikke), ja, nei, hei,hade, akk(takk) okk(sokk), bad, bil. Tja, det var de ordene. Motorikk: Begynte så vidt å gå litt alene for 1mnd siden,slipper seg selv for å gå to-tre steg fra ting til ting, men det er det hele. Ellers går med en hånd. Hun forstår mye av det jeg sier, respekterer "nei" til en viss grad. Har vilje og temperament som en gammel sur mann:p
❤lille stjerne❤ Skrevet 11. november 2008 #2 Skrevet 11. november 2008 Jente på 13 mnd her også. Språk: De samme ordene som din og sko, gakk-gakk, godt, næmmen, bil samt noen navn på de vi kjenner (ikke perfekt uttale, men) Hun hermer etter alt vi prøver å få henne til å si. Motorikk: Slapp seg 1 uke etter 1 årsdagen, men har ikke gått skikkelig før denne uka pga hun var syk og veldig slapp en periode. Men nå tasser hun rundt og snubler og reiser seg! Hun kan putte klossene i puttekassa og stablekoppene oppå hverandre hvis hun er i det tålmodige hjørnet. Begynner såvidt å få til enkle knottepuslespill. Spiser ganske greit selv nå, både brødbiter og med skje (må vaske under stolen etter måltidene da). Hun forstår veldig mye av det vi sier, kan hente ting vi ber henne om, legge fra seg smokken på oppfordring, peke på de riktige tingene når vi spør som f.eks ører, tær etc og peke riktig når vi blar i bøker. Hun forstår nei, men slett ikke alltid hun er enig....
velsignet med to Skrevet 11. november 2008 #3 Skrevet 11. november 2008 Han sier mamma og pappa, og hermer etter takk, men tror ikke helt han skjønner betydningen av det. Han skjønner språket godt når vi snakker, skjønner f.eks. når vi snakker om å spise, sove eller barnehagen, og når vi synger forskjellige sanger (klapper f eks. til "klappe klappe søte", springer med beina til "gå, gå til skogen" osv). Forstår også når vi sier nei, men han tester stadig grenser og ser lurt bort på oss når han gjør noe han vet han ikke har lov til. Han tok sine første skritt for halvannen mnd siden, men det går fortsatt flere dager mellom hver dag han går, og bare to-fire skritt i slengen. Ellers holder han oss helst i en eller to hender mens han går, eller bruker gåbilen sin eller noe annet passende.
L-O-V-E&prinsen+spireimagen:) Skrevet 12. november 2008 #4 Skrevet 12. november 2008 nå kjenner jeg at jeg blir litt bekymret for språkutviklingen til gutten vår... Ser deres sier masse... Vår sier bare ma ma, bap bap, da da, hei. Men han forstår utrolig masse... kan hente ball,sparke/kaste ball, kom skal vi gå(da kommer han å tar oss i handa), vinker, danser når vi spør om han kan det, klapper når vi sier det, når vi spør hvor skoene er henter han de... Men han sier liksom ikke ord, han bare babler masse og prøver ut stemmen sin... Han har begynt å si mmmm når han vil noe... først litt stille så høyere og høyere og ser på det han vil ha... og vi spør: vil du feks ha koppen" og da svarer han med mmmm... Ellers så gikk ahn sine første steg da han var 10 mdn og 10 dager. Når han var 11 mnd løp ahn rundt over alt, og han er nå 13 mnd gml super stødig og løpet både inne og ute... Har begynt å hoppe litt + at han elsker å sparke fotball. det har vært favoritt aktiviteten i 1 mnd nå... =) Han kan også putte noen leker i putteboksen sin, spiser selv (brødskive/middag)...
Krøllefrøken Skrevet 12. november 2008 #5 Skrevet 12. november 2008 ikke bli bekymret da! Alle barn er forskjelige når det gjelder utvikling.. Sønnen min på 14 mnd sier heller ikke mange ord. Han sier pappa, mamma (veldig sjelden), hei, hadet og takk. Men jeg merker jo at han forstår mye, sånn som din gutt gjør. Jeg tror språk kommer etterhvert. Noen er tidlig ute, andre bruker litt lenger tid. Og mener også å ha hørt noe om at gutter er tregere enn jenter. Min gutt er også utrolig aktiv, gikk da han var 10 mnd, og nå løper han rundt dagen lang og er både høyt og lavt. Han hater å lese bøker, og har ikke tålmodighet til å sitte med puslespill, puttebokser osv. Så kan vel si at gutten min er veldig tidlig ute med alt det fysiske, men mye tregere med alt det andre.. men han er frisk og rask, og jeg er ikke bekymret for noe. Det kommer når det kommer
L-O-V-E&prinsen+spireimagen:) Skrevet 12. november 2008 #6 Skrevet 12. november 2008 så godt å høre da:) er så lett at man sammenligner seg med andre... Våres 2 virker veldig like da:) her er det full fart fra mårran til kveld... kjempe morsomt:) og litt godt for armene også for han er nesten 11 kg<
TPM m/baby i magen Skrevet 12. november 2008 #7 Skrevet 12. november 2008 Hei. Tror det er mange som er ganske langt framme her jeg . Weller snuppa mi er kanskje litt sen? Hun er akkurat 13 mnd. Går noen steg(5-6) men er skeptisk og tør ikke slippe seg helt. Går masse etter gåvogn/ gåbil. Ser hun blir støere nå for hver dag . Hun sier ikke mye men sier mama, bapa(pappa), hei, Ade(hade). Hun vinker og klapper på oppfordring. Hun spiser brød selv, men jeg har ikke helt sluppet henne til så mye med skjea enda da det blir bare griseri... Hun er ei jente som blir ganske fort sliten og sover fortsatt mye. Faktisk opp til 3 - 4 timer pr dag (2 lurer). Hun prøver å sette lego klosser opp på hverandre , men ikke alltid det går. Ellers vet hun godt hvor skoene skal . Tror det var omtrentdet..Forresten så er hun veldig glad i å kose og koser alt og alle på oppfordring.
Krøllefrøken Skrevet 12. november 2008 #8 Skrevet 12. november 2008 det er veldig lett å sammenligne seg med andre ja.. men jeg blir iallfall bare mer bekymra hvis jeg skal gå og tenke på alt andre gjør som ikke gutten min gjør. virker som gutta våre er ganske like ja! hehe... skikkelige gutter som er overalt gutten vår veier nesten 12 kg, så det er tungt nok å bære på han. greit at han kommer seg rundt på egen hånd da
mamman_til _♥♥♥♥♥ Skrevet 12. november 2008 #9 Skrevet 12. november 2008 jente 13 mnd sier mamma,pappa,bade,sitte,møøøø,bææ,nei,takk,mere,jeje (jørgen) ++ har mye ord:) hun gikk da hun var 11 mnd, nå begynner hun å løpe litt.. sukk,hehe.. klatrer overalt!! men så har hun 4 storebrødre da, virker som hun vil ta etter de:))
Alenemamma :) Skrevet 13. november 2008 #10 Skrevet 13. november 2008 gutten min på 15 mnd er ikke i nærheten av å si alle disse ordene:P Han sier Mamma hei, voff og pus, har sakt dada men har ingen dada:P Og har sakt hadet,men abre i perioder. Men han forstår masse da og det er det som er det viktigste har jeg hørt:) Har hørt at gutter også er litt enere en jenter til å snakke Så tror ikke dere skal bekymre dere:) hehe
Alenemamma :) Skrevet 13. november 2008 #11 Skrevet 13. november 2008 Lille Jenta*vilhababyumagen* Hehe så morsomt gutten min er helt lik din!Han er 15 mnd Gjikk når han var 11 mnd og har vært helt vill siden.Og sier i grunn ikke så mye Mamma voff , pus og hei, Og intrisserer seg IKKE for noe bøker og sang og den slags, Bare fant å tull på han:) hehe Så bra å se at det er flere som er lik:) Nå ble jeg faktsk veldig glad for va litt bekymret for han:)
Kanutten83 Skrevet 13. november 2008 #12 Skrevet 13. november 2008 Gutten min er nå 13 mnd, har nettopp lært å krabbe og reise seg opp, språket er det så som så med, han sier noe som ligner mamma, men det brukes til det meste;) Ellers kommer han med vanlige babybabbel og hvin:) Ser ikke ut til at han forstår helt hva vi sier heller, spør vi om noe (hvor er mamma/pappa/bilen/balen osv) er det null reaksjon, ikke reagerer han når vi snakker til ham uten at han ser oss. Så vi skal til nese-øre-hals lege for å sjekke om han har væske i mellomøret og skjult ørebetennelse og om han derfor hører dårlig:)
snusk88 Skrevet 14. november 2008 #13 Skrevet 14. november 2008 Gutten min på 12 1/2 mnd. sier: mamma,pappa,gøy og nee (nei) ikke så mange ord enda.. Han lærte å krabbe da han var rundt 11 mnd. så nå har han akkurat begynt å gå rundt bordet og reise seg over alt. Men han har ikke sluppet seg enda. Han har vært litt etter alle di andre barna på samme alder det første året.. men nå føler jeg at han ligger ganske på gjennomsnittet. eller?
Anonym bruker Skrevet 14. november 2008 #14 Skrevet 14. november 2008 13mnd i slutten av mnd. Språk: Hei, hade, mamma, pappa, borte, titt titt, se, der, bolle, drikke, bil, nei, ja, pus, vov, voff, do, sokker. sko. Hun går, "hopper" med å bøye knærne, klaterer i trapper, sofaen, ehm, ja over alt. Kan stable klosser, putteboks. Gir kos, suss¨på oppfordring, legger på plass ting når man ber om det. Kan peke på hodet og føttene. Hvis vi sier "henne???" så sier hun "åhh dææær". Tja, det jeg kom på i slengen.
MathildeC Skrevet 14. november 2008 #15 Skrevet 14. november 2008 Da min datter var 13 mnd krabbet hun bare, reiste seg ikke opp etter ting men hadde vel såvidt begynt å prøve. Ellers forstod hun veldig mye av det vi sa, og kommuniserte mye med "tegnspråk" samt kunne si mange dyrelyder, "lys", mat, pluss noen til. Nå er hun 16 mnd og går et par skritt alene nå og da.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå