Anonym bruker Skrevet 9. november 2008 #1 Skrevet 9. november 2008 I går fant vi puss i øyet til mini, og ringte straks til legevakten i håp om å starte behandling tidligest mulig. Men der fikk vi beskjed om kun å vaske med lunka vann for å se om det hjalp. Det vil da si at vi mest sannsynlig må holde han hjemme fra barnehagen i morgen dersom det ikke er helt vekke, og bruke en sykt-barn-dag på noe som fort kunne blitt fikset med behandling. Har noen av dere vært borti lignende?
Anonym bruker Skrevet 9. november 2008 #2 Skrevet 9. november 2008 Behandlingen som skal til mot øyekatarr, dersom den er bakteriell, er antibiotika. Det er jo greit å slippe å gi antibiotika i øst og vest dersom det kan unngås, så synes ikke det hørtes så galt ut det du fikk beskjed om fra legevakten.
Anonym bruker Skrevet 9. november 2008 #3 Skrevet 9. november 2008 Nå har jeg ikke barn i den alderen selv men har hørt at de har sluttet å behandle slike øyeinfeksjoner med antibiotika.. (pga mye resistens, dvs antibiotikaen virker ikke uansett) OG det at de har øyekatarr er ingen grunn til å ikke sende de i barnehagen.. Dette uttalt av kommunelege her jeg bor... Kanskje noen andre har hørt om dette???
Anonym bruker Skrevet 9. november 2008 #4 Skrevet 9. november 2008 Dette er lik øyekatarr som han har hatt før, forårsaket av virus. Da fikk vi en salve/dråper som vi skulle dryppe på øyet, og allerede kort tid etter var det blitt bedre... HL
Anonym bruker Skrevet 9. november 2008 #5 Skrevet 9. november 2008 Dersom det er forårsaket av virus, er det vel bare å bruke saltvann og tørke med lunken klut. Kloramfenikol dråper og salver (som er vanlig å gi mot øyekatarr) er antibiotika og tar bakterier!
Anonym bruker Skrevet 9. november 2008 #6 Skrevet 9. november 2008 Sønnen min fikk øyekatarr forrige uke, da fikk han dråper og salve av legen, og så er det visstnok "karantenetid" på 24 timer. Borte en dag fra barnehagen! Men har også hørt av flere at det ikke alltid blir gitt antibiotika, bruke saltvann i steden. Her i huset var det bakterielt og dråpene har hatt god effekt.
Anonym bruker Skrevet 9. november 2008 #7 Skrevet 9. november 2008 Hmm...nå er jo ikke jeg noe ekspert på området, men sist gang sa det var forårsaket av virus og likevel fikk vi salve til å dryppe på øyet. I tillegg sa de at vi skulle komme til legen med en gang da jeg sa han hadde fått puss på øyet. Jaja, får se det an utover dagen. Kan jo være at det går fort vekk ) Takk for svar!
Anonym bruker Skrevet 9. november 2008 #8 Skrevet 9. november 2008 Likt her hvor vi bor. Ingen behandling før 1 uke med klut og vann. Barna går også i barnehagen med øyekatar. Nye rettningslinjer i vår kommune.
Ranveig R Skrevet 9. november 2008 #9 Skrevet 9. november 2008 Då eldste vår var 2,5 år fekk han augebetennelse og fekk beskjed om å vaske med kokt vatn/saltvatn i nokre dagar. Eg skjønar poenget med ikkje å dele ut antibiotika i aust og vest, men eg er og ganske frustrert på det, sidan det i vårt tilfelle første til at han smitta babyen på 4 mnd, så BEGGE måtte ha augedråpar. Dei virka fort på guten, men lillesøser måtte vi dryppe (føltes som alvorleg mishandling kvar gong) i nesten tre veker...! Du må høyre korleis retningslinjene er i din barnehage, nokon har lov til å komme, andre har ikkje... God bedring
ahh...dumme, gamle mamma Skrevet 9. november 2008 #10 Skrevet 9. november 2008 gutten min fikk øyekatarr for første gang da han var 11 mnd. vi fikk komme på legevakt og fikk resept på salve og dråper. vi begynte behandling, og han kunne dra på bhg neste dag. Salva gjorde det litt bedre på natta, men ellers funket det dårlig, og han var ikke ferdig med katarren før det var gått 2 uker !!!!! I tillegg hatet han å få ting på øyet så det var en evig kamp å behandle. Nå (13 mnd) fikk han øyekatarr igjen (ringte legevakt igjen, for den forrige salva var jo for gammel nå) Men fikk som deg bare beskjed om å bruke lunken klut og tørke vekk. Brukte i tillegg saltvannsdråper. Denne gangen varte det en liten uke. Så jeg kommer nok ikke til å bruke noe annet enn klut og saltvannsdråper i fremtiden, så fremt jeg ser det er det samme.
Pysjen Skrevet 9. november 2008 #11 Skrevet 9. november 2008 Synes ikke det var så rart jeg. Legevakta er til for øyeblikkelighjelp eller ting som ikke kan vente til fastlegen åpner. En øyeinfeksjon er jo ikke akkurat så akutt så det ikke kan vente til fastlegen kan ta seg av det.
Anonym bruker Skrevet 9. november 2008 #12 Skrevet 9. november 2008 Enig med tittimor. Dette er neppe øyeblikkelig hjelp. Skjønner at du blir sur for at du må bruke en sykt barn-dag mandag, og gå til egen fastlege, men øyekatarr er neppe så alvorlig at det ikke kan vente medisinsk sett:p Legevakten kan neppe prioritere ut fra at foreldre heller vil jobbe mandag enn å oppsøke fastlegen.
Anonym bruker Skrevet 9. november 2008 #13 Skrevet 9. november 2008 Alle som har barn og ringt legevakten om ting som ikke er så alvorlig, har vel fått beskjed om å se an og ta kontakt med fastlegen hvis det ikke blir bedre. Står nok helt andre ting i kø for å undersøkes der....
Anonym bruker Skrevet 9. november 2008 #14 Skrevet 9. november 2008 En øyekatarr forårsaket av virus hjelper det ikke mer med antibiotikadråper enn med sterilt saltvann. Hvis en øyekatarr forårsakes av bakterier, så hjelper det sjeldent med kun saltvann og da må man ha dråper, men da blir det veldig raskt bedre. Må man dryppe med øyedråper i flere uker, så er det veldig liten sannsynlighet for at øyekatarren skyldes bakterier og man kan like gjerne slutte med antibiotikadråpene og bruke saltvann.
Anonym bruker Skrevet 9. november 2008 #15 Skrevet 9. november 2008 Beklager men sånne som deg irriterer meg når jeg selv eller barna er på legevakten. Bruker det kun i ordentlige nødstilfeller som ved akutt alvorlig sykdom eller meget syke små i helger (da mener jeg høy feber, nedsatt allmenntilstand og mistanke om sykdom som kan behandles med medisiner). Man har fastlege og den skal brukes til alt som ikke er akutt der og da. Er jo ikke nødvendig å dra med seg unger til å vente i timesvis i tide og utide.
Ranveig R Skrevet 9. november 2008 #16 Skrevet 9. november 2008 Veit ikkje kvifor du irriterer deg over andre som er på legevakten, ein ringer jo på forhånd, og viss dei som jobbar der meiner at ein skal komme ein tur så kjem ein. Eg har ringt legevakten både titt og ofte, det er bedre å ringe hundre gongar for mykje enn ein gong for lite. Var sjølv på legevakten med augebetennelse på småen, men det var i påsken, og det var lenge til fastlegen var på jobb igjen. Fekk då beskjed om å komme når vi ringte, hadde sjølvsagt ikkje dratt inn og tatt opp tid der viss dei der inne meinte at vi kunne/burde/skulle vente... La dei tilsette på legevakten bestemme kven som er sjuke nok, det er ikkje noko du treng å legge deg bort i eller irritere deg over.
Anonym bruker Skrevet 9. november 2008 #17 Skrevet 9. november 2008 Lunkent vann i øye, da håper jeg dere koker vannet først, og at kluten er 100% ren. Øyet er ett utsatt sted, hadde ikke turt å bruke det i øynene til sønnen min i hvertfall. Hadde da brukt sterilt saltvann og sterile tupfere. Øyet skal man ha respekt for!!!
Anonym bruker Skrevet 10. november 2008 #18 Skrevet 10. november 2008 Til anonym 23:02 Koker du vannet sønnen din bader i du eller da? For barn får jo gjerne vann i øynene når de bader.... og da går jeg ut i fra at sønnen din heller ikke får lov å bade på stranda om sommern. Stakkars gutt!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå