Gidder ikke! Skrevet 7. november 2008 #1 Skrevet 7. november 2008 Jeg skal lage pinnekjøtt for første gang i mitt liv og har et par spørsmål. Nå ligger kjøttet i vann og skal ligge der til jeg starter med maten i morgen ettermiddag. Men skal det stå i romtemperatur? Så leser jeg litt her og der på nettet, noen steder står det at kjøttet skal ligge i vann i 8 timer, mens andre steder sier 30 timer. Er det rart en stakkar blir forvirra? Og et tips fra en vestlending som visstnok har tilberedt pinnekjøtt i over 40 år, la det dampe i 4 timer, viktig, viktig! For etter to timer, eller når kjøttet slipper beinet (som er det som står i de fleste oppskrifter) er det bare halvferdig. Hvor lang tid bruker dere? Også var det sjy/saus. regner med at man må etterfylle med vann ganske ofte for at det ikke skal tørrkoke? Og blir det mye kraft? Lager man en saus av det eller brukes bare sjyen som den er? Håper på mange bra tips her altså
WF og ♀jentene♀ 06&08 Skrevet 7. november 2008 #2 Skrevet 7. november 2008 Kan ikke svare deg på alt, for er ingen ekspert, men kan prøve meg på noe: La kjøttet ligge og vanne ut over natta. Nærmere 30 timer enn 8, men jeg syns det var stort sprik på anbefalinger!... Kjøttet skal dampe til det slipper beinet, og litt til. Når det har dampet seg "ferdig" (hehe...det hjalp deg sikkert veldig)...så legger du kjøttbitene i en ildfast form og setter i ovnen en liten stund. Da blir det ikke så "bløtt" og veldig veldig godt ) Sjy/saus lager eller bruker vi ikke, men har kålrabistappe ved siden av *yuuumm*
meg & to små vampyrer Skrevet 7. november 2008 #3 Skrevet 7. november 2008 Jeg har lært at det skal vannes ut ca et døgn i romtemperatur. Vi bruker ikke den ekle guffa i bunnen til sjy. den er altofor fet. Vi har kålrabistappe ved siden av da. Dropper vel saus. Vet svigerinna min har pinnekjøttet i ovnen de siste 10 min med fløte over pinnekjøttet og lager saus av den sjyen. Men det syns ikke jeg er godt.
meg & to små vampyrer Skrevet 7. november 2008 #4 Skrevet 7. november 2008 Mannen min sier forresten at han er vant med å lage saus av den sjyen under også.
Gidder ikke! Skrevet 7. november 2008 Forfatter #5 Skrevet 7. november 2008 Mmmmmmm. Den kålrabistappa skal bli himmelsk! Da kommer jeg til å bruke litt av kokesjyen oppi, men vil ha til en saus også. Hmmm. Vil det være nok tro? Og det å steke det litt etterpå skal gjøres, takk for tips:) Gleder meg så jeg får helt vann i munnen her jeg sitter, hehe.
Gjest Skrevet 7. november 2008 #6 Skrevet 7. november 2008 Lager ikke saus, bruker bare sjyen som den er, etterfyll etter behov, men ikke over pinnene/rista i bunnen. Du kan jo bruke smeltet smør hvis du vil det istede (men det er helt feil syns jeg)
Gidder ikke! Skrevet 7. november 2008 Forfatter #7 Skrevet 7. november 2008 Men hvis det "ekle guffa" som du kaller det er skikkelig fet, så er det sikkert digg å sile og ha i en hjemmelaget sjysaus, for da blir det jo ikke så konsentrert, tror dere ikke?
meg & to små vampyrer Skrevet 7. november 2008 #8 Skrevet 7. november 2008 Joda, er det mannen min mener også salt og godt sa han:)
☆Meg og lille snuppis+knerten☆ Skrevet 7. november 2008 #9 Skrevet 7. november 2008 Til ca 4 pers: 1,6 kg pinnekjøtt - gjerne mer til et sultent lag! Slik gjør du: 1. Del pinnekjøttsiden langs hvert ribben. Vann ut i rikelig vann i ca. 24-30 timer i romtemperatur. Jeg bruker å legge pinnekjøttet i kaldt vann i en stor bolle som jeg setter i oppvaskkummen. Jeg skifter vannet minst 1 gang, altså heller ut vannet (det blir liksom litt gulig) etter noen timer og fyller på nytt kaldt vann. Jo flere ganger du skifter ut vannet jo mindre salt blir det. Du kan også vanne ut i lunkent vann da det gir raskere utvanning. Men det burde holde å legge pinnekjøttet i vann over natten og skifte ut vannet ihvertfall 1 gang, ellers blir du meeeeeeget tørst etter at du har spist og det er heller ikke bra at det er for salt. 2. Legg en metallrist (jeg bruker dette) eller bjørkepinner uten bark i bunnen av en vid kjele. Fyll på vann så det står i høyde med risten, pinnekjøttet skal ikke ligge i vannet (bare dampes). 3. Legg pinnekjøttet over og la det dampkoke på svak varmei ca. 3-4 timer. Pass på så det ikke koker tørt. Serveres på varme tallerkener med kålrotstappe, kokte poteter og kokesjy. PSST: Pinnekjøtt er saltet og tørket/speket og må vannes ut før bruk. Kjøttet får tilbake sin naturlige væskebalanse og saltmengden reduseres. Utvanningstiden varierer litt etter hvor mye kjøttet er tørket, tykkelsen på kjøttstykkene og temperatur på vannet. Lunkent vann gir raskere utvanning. Lykke til =)
Kamomille Skrevet 7. november 2008 #10 Skrevet 7. november 2008 Jeg vanner det ut i ett døgn. Setter det i kjelleren som er litt kjølig. Bytter vann en gang i løpet av døgnet. Etterfyller vann ofte - det skal jo bare være vann under risten/pinnene. Hps meg blir det nok kraft. Jeg bruker bare syken som saus jeg:) Det er jo ikke så mye som skal til heller - maten skal jo ikke svømme i saus/fett! Jeg serverer med kålraistappe. Hr i litt potet sammen med kålroten så ikke stappa blir så skarp + sper med litt fløte.
Tarantellamora Skrevet 7. november 2008 #11 Skrevet 7. november 2008 Jeg lar det ligge i ca et døgn, men bytter vann to til treganger i løpet av døgnet.. Husk å legge rist eller bjørkepinner ( fåes kjøpt eller hente i skogen) i bunnen av en stooor gryte.. Det ska dampe til det løsner fra benet. Har ikke hørt noe annet. Aldri gjort noe annet heller.. Men husk å føle meg å fylle på nytt vann etter hvert som det damper bort.. Vi lager ikke noe saus av sjyen, vi bruker den som den er.. Mye smak i den..:-) På julaften, bleier vi ha en stor porsjon som bare er dampet og en stor porsjon som vi setter i stekeovnen litt etter damping. Da blir den litt mer crispy, og det er det mange som liker. Smak og behag..:-)
rampete robin Skrevet 7. november 2008 #12 Skrevet 7. november 2008 Jeg er født og oppvokst på pinnekjøtt, men ikke dermed sagt at jeg har lært å lage det etter boka... Vanner ut pinnekjøttet i kaldt vann. Legger det i vasken dagen før, og lar kjøkkenkrana så vidt stå og dryppe natta gjennom. Heller ut vannet neste dag. Skjærer til egne bjørkepinner (3-4 cm diameter) som jeg kvister og legger på tvers over hverandre i bunnen av gryta. Fyller vann til 1 cm under de øverste pinnene og stabler pinnekjøttet oppå slik at det ikke kommer i kontakt med vannet. Lar det koke et par timer under lokk, ikke noe mer. Legger alle pinnene i langpanne, med fettsiden/kjøttet opp. Setter dette inn i stekeovnen på nesten max varme under grill i 5 min. Får da av en del mer fett,samt en litt crispy overfalte. Nam nam... LAger ikke saus til, men poteter/potetstappe og kålrotstappe.Synes det blir saftig nok. Vet det er flere som serverer saus til, men dette synes jeg personlig blir litt for fett/kvalmende. Men hver sin smak :-) Pinnekjøtt er nydelig, men ikke alt pinnekjøtt i butikken som er like godt... Lykke til :-)
Gidder ikke! Skrevet 7. november 2008 Forfatter #13 Skrevet 7. november 2008 Tuuusen takk for gode råd! Da lurer jeg på om jeg skal la alt stå i kommen med bittelitt rennende vann i natt. Klarer faktisk ikke å løfte kjelen selv når den er full av kjøtt og vann, veier sikkert et halvt tonn! Hehe. Nesten ihvertfall. Og sjy må vi ha, skal jo ha mandelpoteter til. Satser på at dette blir bra!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå