Gla`jenta&lilleSophie Skrevet 3. september 2008 #1 Skrevet 3. september 2008 Jeg vet jo at "alt vi trenger å vite" står inne på matportalen.no , men... Når det står at kjøttpålegg som kokt skinke, servelat osv. kan vi spise med en gang det er åpnet - er det da med en gang? Eller er det ok å spise det senere samme dag, neste dag, dagen etter det? Og hva med andre typer pålegg, som gulost, syltetøy osv. Hvor lenge kan det være åpnet? Når det kommer til å spise ute, hvor forsiktige er dere da? Spiser dere salat osv. som hører til, eller lar dere den ligge? Og spiser dere "hvor som helst", og stoler på at det går greit? Eller er dere forsiktige med hvor dere spiser? Hva med påsmurte rundstykker osv. på kafeer, spiser dere for eksempel kokt skinke? Hva når dere er borte hos folk? Stoler dere på at kjøttdeigen er gjennomstekt? Salaten og frukt godt vasket? At bringebærene i det nyrørte syltetøyet på vaflene er godt renset og vasket? At kaken ikke har stått i mange dager? Og spiser dere oppvarmet mat? Spiser dere spekemat som er fryst/stekt? Type pepperoni på pizza osv.? Jeg har fått direkte og indirekte høre at jeg er veldig påpasselig, svigermor mener nok jeg er hysterisk... Så er egentlig bare litt nysjerrig på hva dere andre gjør?!
Hjerterdamen Skrevet 3. september 2008 #2 Skrevet 3. september 2008 Jeg er utdanna næringsmiddelteknolog, og spiser det jeg har lyst på... Passer på at spekeskinka er fryst før jeg spiser og har et normalt renhold på kjøkken i forhold til mat. Pålegget mitt spiser jeg etterhvert i kjøleskapet, har ikke så god råd at jeg kan kjøpe skinke hver dag jeg.... Dette er min nr 4 i magen og alle mine 3 barn er friske som fisker.... Og jeg spiser oppvarmet mat, viktigst der er jo at det varmes over 65 grader og opp til kokepkt for å drepe vegetative celler... Holder meg unna kina restauranter og kebab sjapper.
En liten en til? Skrevet 3. september 2008 #3 Skrevet 3. september 2008 Hei, jeg tenker ihvertfall ikke over på langt nær så mye som dette.Spiser kjøttpålegg så lenge datoen er ok, spiser ute og hos venner med god samvittighet. Pepperoni og salami har jeg spist,men ikke ofte og i små mengder. Varmer opp igjen mat gjør jeg også. Sunn fornuft er bra, men pass på at du ikke blir overstressa ang hvilken mat du kan spise. Kutter du ut for mye matvarer på grunn av frykt for smitte, kan du gå glipp av matvarer som gir næringen du og ungen trenger.
gullfisken83 Skrevet 3. september 2008 #4 Skrevet 3. september 2008 Jeg spiser det meste både hjemme og andre steder (ikke spekemat, sushi o.l.). Tenker selvsagt litt ekstra på hva jeg ikke skal putte i meg, men det kommer vel "naturlig" med graviditeten tenker jeg..hehe.. men stort sett spiser jeg det som er ok på dato og varmer gjerne opp igjen mat fra et par dager tidligere..
Tulte, 07,08,mai 11,Fødeklar Skrevet 3. september 2008 #5 Skrevet 3. september 2008 Jeg lever nok mye som "baby om høsten". Pepperoni spiser jeg kun på pizza og har holdt meg unna salami.Ellers pålegg så lenge det er innenfor holdbarhetsdatoen. Ellers som normalt hos venner og ute:) Pleier aldri å spise på steder jeg er skeptisk til hygienen da - men det er ikke spesielt nå
Gla`jenta&lilleSophie Skrevet 3. september 2008 Forfatter #6 Skrevet 3. september 2008 Hehe, jeg er ikke såå overhysterisk som det kanskje så ut som i innlegget mitt altså.. Bare er nysjerrig på hva andre gjør:) Spiser omtrent som før jeg også, holder meg til matportalens råd og det jeg anser for å være sunn fornuft. Men, er dette som blir oppfattet som hysteri av noen... Av svigermor får jeg høre at matportalens råd er hysteri, og at sånne ting var det da ingen som hørte noe om før i tiden... Men, men:)
AO3 Skrevet 3. september 2008 #7 Skrevet 3. september 2008 Jeg spiser kokt skinke i flere dager etter åpning, jeg. Så lenge den lukter normalt, selvsagt. Men jeg forsøker å unngå å kjøpe skinke som har kort tid igjen av holdbarhetsdatoen, det er viktigere enn å spise opp skinka samme dagen... Hvem gjør vel det? Ost, syltetøy etc: Uproblematisk. Spiser det når jeg ville spist det ellers (dvs når jeg ikke er gravid), kaster det når jeg ville kastet det ellers. Salat ute på restaurant: Jeg ligger delvis unna det, men jeg er ikke fanatisk, kan spise litt av og til. Når jeg er borte hos folk, eller for den del på kafé, spiser jeg som før. Ligger bare unna de "vanlige" tingene, som ikke gjennomstekte biffer, myke oster etc. Jeg går ikke rundt og tenker på syltetøyet folk serverer meg, altså... Oppvarmet mat spiser jeg selvsagt, hvis jeg ville spist den oppvarmede maten ellers. Men jeg er nøye på rask nedkjøling og god hygiene, og hvis jeg er i tvil, kaster jeg heller maten. Spiser pepperoni på pizza, men ikke annen spekemat. Hvis du lar være å spise alle de tingene du har nevnt i innlegget ditt, synes jeg kanskje du er litt for påpasselig. I alle fall i forhold til det jeg er, dette er noe du må føle på selv, også. Hvis du mister nattesøvnen fordi du har spist salat ute på restaurant, er vel ikke den salaten helt verdt det, da er det enklere å bare la være å spise den. Jeg følger de vanlige kostholdsreglene, men ser ikke noen grunn til å bli "hysterisk" (liker ikke det ordet, da men...). Jeg jobber i Mattilsynet, riktignok ikke først og fremst med næringsmiddelhygiene, men jeg tenker kanskje mer over mathygiene enn mange andre. Jeg synes absolutt det er på sin plass å passe litt på mtp listeriose og toxoplasmose, men hvor "dramatisk" man går til verks, må også sees i forbindelse med den reelle faren. Jeg tror ikke f.eks. faren for å få listeriose er spesielt stor hvis man spiser kjøttpålegg som har vært åpnet i tre dager, uten at jeg kan gi deg noen nøyaktig prosentvis sjanse. I det hele tatt føler jeg ikke kostholdsrådene for gravide legger noen restriksjoner på meg som jeg har problemer med å følge - men når jeg har født, skal jeg kjøpe meg et helt fenalår!! Og røkelaks. Det gleder jeg meg til.
AO3 Skrevet 3. september 2008 #8 Skrevet 3. september 2008 Så ikke det siste innlegget ditt før nå. Nei, Matportalens råd er ikke hysteri. At de (svigermor) ikke gjorde det slik "før i tiden" - forskningen har gått videre, og bra er vel det. Det var mye de gjorde før i tiden som vi ikke gjør nå. Rådene på Matportalen er vitenskapelig begrunnet. At de ikke hadde den samme kunnskapen for 30 år siden, betyr ikke at vi nå skal lukke øynene for ny forskning "fordi det gikk da bra med mine barn".
Maya:-) Skrevet 3. september 2008 #9 Skrevet 3. september 2008 Når de "gamle" sier at sånn var det ikke før i tiden... Så sier jeg bare at, nei men det kan jo også hende at det har skjedd noe med forskningen de siste 20-40 årene... Og at så klart det ikke var noe problem med Reisdyrkjøtt fra Finmark på 70-tallet, det var jo lenge før Tjernobyl. Passiv røyking var jo heller ikke farlig før i tiden så ting endrer seg jo. Kall meg gjerne hysterisk siden jeg passer på hva jeg spiser, det er jo ikke snakk om at jeg har sluttet å spise spekemat og blodige biffer, jeg tar simpelt hen en pause mens jeg er gravid. Bedre å være på den sikre siden. Skulle det skje noe med jenta mi og jeg hadde drukket alkohol, røyket og spist masse rått/ikke varmebehandlet kjøtt gjennom svangerskapet, så ville jeg nok klandret meg selv uansett om det var min feil eller ikke.
WildPrincess Skrevet 3. september 2008 #10 Skrevet 3. september 2008 Jeg er veldig lite nøye med maten, var veldig flink til å begynne med men nå har det sklidd ut. Det skylldes nok at jeg har vært kvalm og har hatt liten matlyst hele tiden, så vist det er noe jeg får lyst på så spiser jeg det fremfor at jeg ikke spiser i det hele tatt.
*novemberbebbis* Skrevet 3. september 2008 #11 Skrevet 3. september 2008 Jeg spiser egentlig det jeg har lyst på, unntatt spekemat, og oster som vi skal holde oss unna. I forrige uke fant jeg ut at den kokte skinken jeg hadde spist i 4 dager, hadde gått ut for 5 dager siden...ble så vanvittig liveredd, men gjort er gjort! Jeg håper jeg ville merket det allerede om det hadde vært farlig...?? Mens vi er inne på det, noen som vet om haugpølse kan være skadelig? Savner den sånn..hehe.
Gla`jenta&lilleSophie Skrevet 3. september 2008 Forfatter #12 Skrevet 3. september 2008 Sjansen for at man blir smittet er jo uansett veeeeldig liten. Er jo ikke slik at man automatisk blir smittet selv om man spiser noe på "nei-lista". Synes jeg leste at TINE ikke hadde påvist listeria i noen av sine myke og halvmyke oster siden 1990-tallet, og da var det veldig lave verdier... så sjansen er uansett mikroskopisk. Dessuten har typisk skinkepakker osv. myye kortere holdbarhetsdato, enn hva de kunne hatt - bare for å være på den sikre siden. Så tviler veldig sterkt på at den skinken var noe farlig. Dårlig var den nok ikke blitt, da ville du merket det. Blir jo mer bakterier etterhvert, men tvilsomt at det var noe farlig. Men, det skjer jo. Da har skjedd og det kan skje igjen. Og jeg vet med meg selv at om jeg hadde spist spekemat (for å blidgjøre svigermor) og noe hadde skjedd med jenta mi, ville jeg aldri tilgitt meg selv - jeg har faktisk mer lyst på nattesøvn og ei frisk jente, enn spekemat akkurat nå og en fornøyd svigermor;) Men, jeg har bestilt spekepølse og strandaskinke til frøkna er ute (mulig jeg pakker det i sykehusbagen... hehe....) , og jeg gleder meg veldig til det!
Lykkeli & gla ♥ jentene mine ♥ Skrevet 3. september 2008 #13 Skrevet 3. september 2008 Hehe, kjenner meg veldig godt igjen i dine bekymringer, jeg ER hysterisk når d gjelder mat under sv.skapet, ingen tvil om d...=) Men føler liksom at d er et så stort ansvar d å ha en baby i magen, og når babyen "spiser" alt d vi spiser, blir jo mat en viktig ting å tenke litt på.. Holder meg unna friske salater osv på restaurant (vet jo at de ikke har tid eller ork til å stå og vaske den på kjøkkenet..), så når rådet er å ikke spise uvasket frukt og grønt, så får heller salaten vente til etter babyen er ute (heldigvis ikke så lenge til d nå da:). Men spiser ellers d meste på restauranter som jeg "stoler på", dvs ikke de billigste sjappene, men gjerne de litt finere asiatiske restaurantene (elsker thai- og kinamat, hehe)- og der wokes jo dessuten grønnsakene så evt bakterier dør vil jeg tro! Kjøttpålegg holder jeg meg unna, men spiser leverpostei. Ikke så voldsomt glad i skinke osv uansett (smaker jo ingenting).. Men salami og trønderfår savner jeg skikkelig - blir nok MYE av d i vinter tror jeg! Oppvarma mat spiser jeg, men varmer den jo godt opp. Påsmurte baguetter holder jeg meg også unna, pga salaten og skinka (som jeg ikke vet hvor lenge har ligget på kjøl). Grilla kjøtt osv påser jeg at er godt stekt før jeg spiser d. Så jeg er nok ganske hysterisk omkring dette m mat, og tar nok rådene fra Matportalen litt vel mye på alvor.. Vet jo at d meste går bra, og at sannsynligheten for at babyen smittes av toxo osv er svært liten her i Norge.. men jeg holder meg heller unna ting jeg er usikker på enn å gå rundt og bekymre meg og ha dårlig samvittighet i flere dager etterpå (d blir d ikke verdt syns jeg;) Dette er sånn d funker best for meg personlig, mens andre har d sikkert bedre m ikke å tenke altfor mye på maten de spiser- dette blir veldig individuelt og opp til den enkelte tror jeg!
Gjest Skrevet 3. september 2008 #14 Skrevet 3. september 2008 Jeg spiser som normalt og har ikke noe hysteri for noe som helst. Nå har jeg ikke hatt for vane å spise spekeskinke f.eks så det er ikke noe problem. Jeg spiser så og si alt fremdeles, som kokt skinke, servelat, salami, gulost, syltetøy o.s.v - helt frem til det bør kastes. Salater, sushi, utenlandsk mat (kinesisk og indisk) nytes også. - kort sagt, spiser jeg alt (er noen få ting jeg står over, som spekeskinke, tunfisk f.eks - men dette spiser jeg ikke til vanlig heller) LEV SOM NORMALT, det er det beste for deg og babyen. Jeg var på UL på fredag, i uke 35 og babyen min vokser og har det kjempefint, ingen feil eller mangler så langt iallefall. Kos deg og glem hysteriet c",)
ariel 78 Skrevet 3. september 2008 #15 Skrevet 3. september 2008 Jeg spiser alt,men er flinkere til å vaske frukt og grønnsaker nå mens jeg er gravid.Har to friske barn fra før:)
lin76 Skrevet 3. september 2008 #16 Skrevet 3. september 2008 Oj, nå fekk eg nesten dårleg samvit over alt eg sikkert gjer "feil". Eg ligg unna muggost (blå og kvit), rått kjøt (roastbiff og tartar) og fisk/sjømat med mykje kvikksølv (tunfisk, krabbeinnmat), men et elles alt, inkl oppvarma mat. Eg et f.eks både salami og skinke, og ikkje bare frå nyopna pakning heller. Har fått i meg smådosar spekemat, tenker aldri over om salaten eg bestiller ute er rein eller ikkje, og kan ikkje seia eg skrubbar all frukt før inntak, heller... Sushi (minus tunfisk) er namnam, det same gjeld blåskjell og anna potensielt farleg sjømat. Men mageknøttet har det heldigvis topp! ;o)
Lykkeli & gla ♥ jentene mine ♥ Skrevet 4. september 2008 #17 Skrevet 4. september 2008 ...så på fødestua har jeg allerede "bestilt" en stoor soft-is, og vel hjemme blir d nok mye brødskiver m salami og masse god asiatisk take-away fra en billig-sjappe nede i gata..naaam- gleder meg allerede (og sitter her m et svømmebasseng i munnen;)
Lykkeli & gla ♥ jentene mine ♥ Skrevet 4. september 2008 #18 Skrevet 4. september 2008 ...så på fødestua har jeg allerede "bestilt" en stoor soft-is, og vel hjemme blir d nok mye brødskiver m salami og masse god asiatisk take-away fra en billig-sjappe nede i gata..naaam- gleder meg allerede (og sitter her m et svømmebasseng i munnen;)
Lykkeli & gla ♥ jentene mine ♥ Skrevet 4. september 2008 #19 Skrevet 4. september 2008 ...så på fødestua har jeg allerede "bestilt" en stoor soft-is, og vel hjemme blir d nok mye brødskiver m salami og masse god asiatisk take-away fra en billig-sjappe nede i gata..naaam- gleder meg allerede (og sitter her m et svømmebasseng i munnen;)
Gjest Skrevet 4. september 2008 #20 Skrevet 4. september 2008 Einaste eg unngår av mat og drikke er alkohol. Eller bryr eg meg ikkje i grunn, føler det er så masse hysteri rundt det med mat... Prøvar å ete passe mengder av ting, og ikkje så mykje godteri som eg før hadde som vane å ete. Matvarer som inneheld kunstig søtning(så godt som alle typar) held eg meg unna, men det har eg gjort lenge i grunn. Så, eg er nok ein syndar på matfronten sånn sett;P
babygullz <3 vilde Skrevet 4. september 2008 #21 Skrevet 4. september 2008 Mormor rister på hodet av meg, fordi jeg ikke vil gå ut i hagen å spise løvetann når jeg har halsbrann, eller når jeg sier jeg ikke spiser salami, fenalår eller tørka reinhjerte pga div. bakterier som KAN finnes i kjøtt som ikke er varmebehandlet.. ingen vits å utforske mener jeg. Jeg spiser ikke salami, eller aen spekemat. Men pepperoni på pizza, ja, d spiser jeg, den er jo trossalt stekt på 220 grader! Jeg skyller all frukt og grønnsaker..men mest grønnsaker da..nektarin, epler og banan bruker jeg helt å glemme....salat, champignoner og bær skylles godt. Dette gjorde jeg før jeg ble gravid og.. og bruker ikke samme knov/redskaper på kjøtt og grønt, pga fare for kryssforurensing. jeg spiser ikke pålegg som har vært åpen lenger enn 1 uke...har jeg aldri gjort før heller....men syltetøy, d har jeg aldri tenkt på ...
Gjest Nydelige Christina+spire! Skrevet 4. september 2008 #22 Skrevet 4. september 2008 Jeg har alltid vært enkel og kresen i matveien, gravid eller ei... Jeg spiser ikke pålegg som har ligget åpnet lengre enn max 5 dager i kjøleskapet, brød max 2 dager... Ellers spiser jeg godt stekt kylling og kjøttdeig. Vasker all frukt og grønnsaker. Men drikker mye pepsi max da...kansje ikke så sunt men...
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå