Anonym bruker Skrevet 20. august 2008 #1 Skrevet 20. august 2008 Helsesøster mener vi må til sjekk på sykehuset siden lillejenta ikke har lagt på seg noe særlig siden hun var 6 mnd.. Noen andre?
solfrøken-♂♂♂ Skrevet 20. august 2008 #2 Skrevet 20. august 2008 Ja, det er jo litt lite.... Så det er kanskje ikke så dumt at det blir sjekka opp. Ikke sikkert det er noe, men da vet dere det ihvertfall...
mammarie Skrevet 20. august 2008 #3 Skrevet 20. august 2008 jenta mi var 8900gr og 73cm på 1årskontroll, er nå 14mnd. Hun blir omtalt som kort og liten for alderen, men det har aldri vært snakk om noe sykehus-sjekk her ennå hvertfall. Her har vi små damer i slekta, så jeg bekymrer meg ikke for det så lenge hun får i seg mat og drikke, og jeg ser jo at hun vokser! Det går bare veldig seint:) Flott at det blir følgt opp på sykehus, skader aldri å bli sjekket av folk som har peiling! Vi er jammen heldige som bor i et land som følger opp slikt!
Anonym bruker Skrevet 20. august 2008 #4 Skrevet 20. august 2008 Jenta vår var 75,5 og 9300 ved15mnd. Har aldri hørt snakk om en ekstra sjekk, hun følger sin egen kurve og jeg er heller ikke så stor. Men kjekt med en sjekk, vet i allefall enting og det er at hun skal få oppfølging om hun slutter å vokse tidlig slik at vi kan starte evt behanling med hormoner for å øke veksten
Mamma78 til to herlige små:) Skrevet 20. august 2008 #5 Skrevet 20. august 2008 Jenta mi var 72 cm. og 9300 på 1-års kontrollen, og 74 cm. og 9600 på 15 mnd.kontrollen. Absolutt ikke stor, men hun følger sin egen kurve, og det har ikke vært snakk om noe utredning fordi hun er så liten. Storebroren var også lav og vokste sent som baby, men etter 3,5 år har han vokst og vokst og tatt igjen de andre. Hos oss ligger det til familien bare.
Anonym bruker Skrevet 21. august 2008 #6 Skrevet 21. august 2008 Min er 72,5 cm og 8300. Og ja, hun er liten, men jeg var også liten og tynn da jeg var baby. Ungene er forskjellige. Hvis hun har lagt på seg lite siden 6mnd er det greit å få det sjekket opp. Trenger ikke være noe alvorlig, men kan være mange grunner til at de i en periode ikke legger på seg.
Anonym bruker Skrevet 21. august 2008 #7 Skrevet 21. august 2008 Glemte å skrive at det var på 13mnd kontroll og at vi har gått til mange ekstra kontroller uten at det er noe.
FletteMette&DenLangeMelkeveien Skrevet 21. august 2008 #8 Skrevet 21. august 2008 Jenta mi veier halvannen kilo mindre enn det og hun er liten og spe, men frisk og rask. Hun har gått opp lite hele tiden da, følger sin egen ganske slakke kurve (hun har fortsatt ikke doblet fødselsvekten sin). Det kan jo være derfor HS er bekymret, hvis han har gått opp lite i forhold til sin egen kurve. Det hender jo at babyer etterhvert legger seg på en annen kurve enn den de fulgte til å begynne med også. Jeg synes ikke det høres ut som om det er så mye å bekymre seg for dersom ungen spiser sånn nogenlunde bra og er frisk og aktiv, men dersom HS er bekymret er det jo flott at dere får en legesjekk så dere kan være på den sikre siden:) Lykke til!
Anonym bruker Skrevet 22. august 2008 #9 Skrevet 22. august 2008 jenta mi på 12 mnd var 81.5 lang og 12.1 kg..hun er ikke gått opp siden hun var 8 mnd det var snakk om 600 gram...men nå er hun stor da
*Rutletutt* Skrevet 22. august 2008 #10 Skrevet 22. august 2008 Vi har vært på Haukeland pga at jenta vår har vokst så sakte. Hun var 3350g og 51cm ved fødsel og vokste bra frem til 4 mnd-kontrollen. Da var hun 5880g og 60cm. Etter det stoppet det liksom litt opp. Hun gikk litt opp, så litt ned og stod nesten stille på lengden. Vi var til kontrollen hver 14.dag og det var et stress:o( Hun stod bla stille på 66cm i over 2 mnd. Da ble hun henvist til undersøkelse på Haukeland. Det er jo særlig lengden de er opptatt av. Hun fulgte ikke sin egen kurve i det hele tatt hverken ift vekt eller lengde. Hun ser jo absolutt ikke tynn ut, for hun har gode bollekinn og vekten plassert på "riktige" steder, så hs ble veldig overrasket hver gang over hvor lite hun gikk opp (og enda mer de gangene hun gikk ned!). Hun utvikler (og utvikler) seg akkurat som hun skulle, hadde god appetitt og var blid og fornøyd, så det var ingen indikasjoner på at det var noe galt - men de ville skjekke det for sikkerhetsskyld. Var to ganger på haukeland for å ta div prøver, men har ikke hørt noe (var til siste prøvetakning i begynnelsen av juli), så regner med alt er ok - og det regnet jeg jo med. Hun er bare liten;o) Skal tilbake på oppfølgingskontroll i januar. Hun er nå snart 13 mnd og vi skal på ny kontroll på onsdag (på hs). På ettårs-kontrollen var hun 69cm og 7260g, så ikke altfor "ille", men hun er jo liten til å være ett år da...har jo bare lagt på seg 1380g siden hun var 4 mnd, og vokst 9 cm....så det går ikke akkurat fort i svingene;o) Legen på Haukeland spurte om hvordan det var i familien, om noen var under 150, men det er det ikke så vidt jeg vet - men vi har ikke de største personene i familien akkurat. Jeg var liten som baby/barn (men var mye mindre enn henne da jeg var født da - bare 2400g og 45cm - hun var jo normal i strl. Samboer var også ganske liten som barn, så det er nok der det ligger. han sa at noen barn bruker litt tid på å finne kurven sin, og "sparer" på veksten de første årene. Lykke til - det går nok bra:o)
steinbukk30 Skrevet 24. august 2008 #11 Skrevet 24. august 2008 Jenta mi var 75.5 og 8100 når hun var 13.5 mnd, og det var aldri noe snakk om ekstrasjekk el. Men hun har fulgt sin egen kurve hele tiden og vokst jevnt siden fødsel. Men er jo ikke av de største, men veldig frisk og rask.
Anonym bruker Skrevet 25. august 2008 #12 Skrevet 25. august 2008 Jenta vår var 9300 og 78,5 cm lang ved 13 mnd. Hun er lang og slank og følger fint sin kurve. Det gjør sikkert din også? Alle babyer må ikke være fleskepuddinger for å være sunne.
Malla86&Amalie07 Skrevet 25. august 2008 #13 Skrevet 25. august 2008 Mi jenta so e 14 mnd e ca 8.8 kg, men eg e ikkje sikker på kor lang ho e... Ho var 73-74 cm ved 1 års kontrollen.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå