Gå til innhold

Hjelp. Er det noen som har greie på kaninunger?


Anbefalte innlegg

Katten vår kom hjem med en liten kaninunge. Nå har vi kjøpt høy, gnagerblanding og spon.

Men han er ganske liten. Kan jeg gi han noe melk?

Har mme til mennesker, og kattemelk..??

Han ligger bare inne i ett håndkle, der er det varmt.

H*n var våt og kald, men er tørr og varm nå. Men mat? Vet jo ikke om han er for liten til gnagerblanding..

Hjelpes så rotete dette ble.. men kan noen hjelpe meg!

Fortsetter under...

du kan få kjøpt kattemelk på butikken som du kan spe ut med litt vann å gi med plastikksprøyte..

vet ikke om det går med morsmelk fra deg, men det er jo verdt å prøve?

friskt gress og løvetann og firkløver kan du jo også bare legge fram til han om han en dag finner ut at "hei! jeg liker grønt"!

Annonse

Han spiser ikke noe. Er velig tynn. Har som sagt kattemelk, men skal ikke kaniner ha melk? Jeg har ikke vannflaske heller, så jeg prøvde å gi melk fra tåteflaske, men han skjønte nok ikke det..

Dyrlegevakt her er vel heller dårlig, i alle fall når det "bare" er enn kanin..

kaniner skla ikke ha melk.da får den løs mage noe som er ubehagelig for kaninen..du kan dermed gi den vann( kaniner skal bare ha vann) og prøve og di den noe agurk eller noe friskt dersom den ikke spiser tørforet.. kaninen vil ha litt fred og ro før den tør og spise og drikke..den er jo på et helt fremmed sted..

Og vær oppmerksom på at hvis at du gir den frukt eller noe (som ikke inneholder det vanlige i kosten som den har fått før) får den løs mage og det lukter ;o)

 

Men, jeg ville anbefalt deg å ringe til en dyrlegeklinikk.

Selv om du du tilhører Gol (var det ikke det? hehe, helt glemt stedsnavnene borti der jeg nå, en stund siden sist jeg var der) så kan du jo ringe til Oslo f.eks.

Jeg har gode erfaringer med Groruddalen dyreklinikk.

De svarer på spørsmål og sier de at du bør innom en klinikk så får du be de ringe til klinikken i din kommune og si at dette ER en hastesak.

Jeg har hatt mye erfaring med klinikker på småsteder som ikke gjør noe med mindre dyr og har dermed fått en annen klinikk til å ringe for å få de til å se på saken.

 

 

 

http://www.medirabbit.com/NO/GI_no/Bacterial/Newborn_no.pdf

 

http://www.ka9n.no/kaninfakta/kaninavl_utvikling.html

 

 

Hvis du har nogenlunde peiling på hvor gammel kaninen er, trenger ikke kaninen melk etter 4uker.

Dvs at den skal ha pellets. Du har nok ikke fått tak i det enda?

Gi den gnagerblanding til mandag iallefall, så den får i seg noe.

Høy er det viktigste!

Det må du ha, det sliper ned tennene så de ikke får problemer med tennene og høy bør være det viktigste i matveien.

Pellets bør kun gis som "godteri".

Man trenger ikke, men kaniner trenger heller ikke pelletsen.

 

 

Søstra mi har kaninen min, og hun får kun høy i det daglige foret og pellets til kvelds. En liten håndfull.

Hun får ikke butikkjøpt mat, det er ikke bra i lengden.

 

Lykke til uansett da!:o)

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...