Anonym bruker Skrevet 4. august 2008 #1 Skrevet 4. august 2008 Jenta vår blir snart 18 mnd, og hun vet hva hun vil, for å si det pent. Allerede ved 15 mnd alder nektet hun å la seg mate, og frukten skulle i hvertfall ikke skrelles(epler) eller skjæres i biter. Hun skal ha hele epler, nektariner, plommer og bananer. Det er kun appelsiner og melon hun godtar i biter, men de bitene må jaggu være store! Brødskiva kan til nød deles på midten, og helst vil hun prøve å smøre litt selv. Yogurt skal spises selv, all middag og evt musli også. Det verste er at hun så å si ikke griser heller, om hun da ikke får raserianfall pga at hun har plastkopp og ikke voksenglass.. da går ting vegg i mellom. Dette er vårt første barn og nå lurer vi på om vi har skutt oss selv i foten ved å la henne få lov til å prøve. Tenker da på de raserianfallene som kommer dersom hun ikke får det akkurat som hun vil. Noen som har gode råd å komme med? Hva kan vi gjøre annerledes?
Anonym bruker Skrevet 5. august 2008 #2 Skrevet 5. august 2008 Dytter litt siden jeg trenger litt tips og råd fra mer erfarne mødre. Bør vi bli stengere og ikke gi etter for hennes ønsker om å ha "voksen"-kopp/fat/bestikk/mat eller fortsette å la henne få prøve seg? BLir så usikker siden andre vi kjenner synes at vi har så lite disiplin v matbordet.
Lucky_line Skrevet 5. august 2008 #3 Skrevet 5. august 2008 jeg er ingen erfaren mor... har en gutt på snart 2 år og jobber i barnehage. gutten min har hele tiden ville blitt matet og spiser ikke mye av maten selv..med egne hender...han prøver, men andre ting er mer interessant enn mat. å la barnet få prøve selv er jo bare fin trening, å så lenge hun ikke griser så mye med maten.men av og til er det tross alt foreldrene som bestemmer til syvende å sist så noen ganger hadde jeg nok kanskje delt opp eplet i biter og andre ting som er litt skummelt å lett å sette fast i halsen.
bambolina Skrevet 6. august 2008 #4 Skrevet 6. august 2008 Jeg synes jenten din viser sunnhetstegn jeg! Ved å prøve å gjøre det som dere gjør og å ville er viktig for utviklingen. Flott at dere lar henne prøve! Jeg tror det er med på å fremme et positivt forhold til mat og spisesituasjonen. Ved å hemme hennes naturlige initiativ tror jeg kan føre til at hun vil mistrives med mat og spisesituasjon. Her i huset får jenten min spise selv. Helt naturlig at det blir en del søl, men hun stor koser seg ved matbordet. Folk synes kanskje vi har lite disiplin...Men de små lærer mer av å se hvordan vi voksne oppfører oss enn hard disiplin. Derfor prøver vi å være gode rollemodeller for henne ved å kose oss. Og vise hvordan vi oppfører oss gjennom våre handlinger. Vi har også fått kommentarer på at hun koser seg og har god apetitt etc.(Forresten har ikke min jente latt seg mate siden hun var ca ti måneder.....).
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå