hotmum Skrevet 3. august 2008 #1 Skrevet 3. august 2008 Ja, jeg vet han er dansk og har skrevet en rekke barneoppdragelsesbøker, men hvem er denne mannen? Hvilken kompetanse har han? Jeg har personlig inntrykk av at han er en medieoppblåst, selvutnevnt spesialist på barn, barneoppdragelse og nå familierelasjoner. Hva er det som gjør at foreldre faller nesegrus for hans teorier? Han har jo så vidt jeg forstår et par kurs og dermed er han liksom eksperten og en slags oppdrager guru. Han arrangerer jo kursing av tilfeldige mennesker som i sin tur kan kalle seg veiledere og disse har da liksom kompetanse til å veilede i barnehager, foreldre osv. Og det UTEN kompetansen til utdannede pedagoger! Kun et jesper juul kurs. Det er på tide noen sier stopp en halv og ser seg litt rundt. Professor i pedagogikk ved UiO stilte jo direkte spørsmål til Jesper Juul i en nettdebatt om Juuls formelle kompetanse, noe Juul valgte å ikke svare på. Dermed falt min respekt for mannen som stein til jorden. Han kan ikke engang stå for hvem han er.
hotmum Skrevet 3. august 2008 Forfatter #2 Skrevet 3. august 2008 Professoren jeg sikter til heter Stein Erik Ulvund og han har skrevet en rekke bøker om barneoppdragelse. Bent Hougaard (dansk barnepsykolog) kommer også med solid kritikk av Juul i en av sine bøker. Og jeg synes faktisk kritkkken er berettiget.
Småbarnsmor med frysespire Skrevet 4. august 2008 #3 Skrevet 4. august 2008 Hei... Jeg synes Jesper Juuls pedagogikk er litt "over the top". Nesten litt utopi... Veldig fine tanker og veldig fine måter å løse ting på. Absolutt greit å bruke litt tid på å lese en del av det han har skrevet. MEN, det må tas med en klype salt... Med hans måte å tenke på så er jeg redd at alle mødre, fedre, lærere og andre oppdragere vil slite seg ut! Pluss at jeg er redd for at ungene får for mye "makt". Små barn trenger stødige og veiledende foreldre som faktisk forteller "hvor skapet skal stå" av og til. Mener da jeg... Men ingen tar skade av å lese litt J.Juul. Pedagogikk generelt tar ingen skade av å sette seg inn i, men man trenger jo ikke å sverge til bare èn pedagog:)
Anonym bruker Skrevet 16. august 2008 #4 Skrevet 16. august 2008 Jesper Juul er en mann som ikke rakk å ta seg særlig mye av egne barn p.g.a. jobb. I følge en reportasje i Amagasinet i år, er han en mann som hiver sine sneiper ut av vinduet når han kjører bil. Journalisten satt på med ham fra Århus til Berlin, og observerte vel ca 40 sneiper pluss de tomme pakkene ut av vindu på den turen.
grolla Skrevet 17. august 2008 #5 Skrevet 17. august 2008 Jesper Juul er vel egentlig familieterapeut, og har vel gang på gang sagt at han ikke er pedagog når det gjelder barn. Jeg har ikke lest hans bøker, men følger ivrig med i hans spalte i A-magasinet. Det som fascinerer meg ved svarene hans er hans evne til å påpeke det helt opplagte, det vi alle burde ha skjønt, hadde vi bare hatt et litt annet syn på barna. Jeg snakker her om vår generelle oppfatning av barn, på linje med vårt generelle menneskesyn. Oppfatter ham ikke som en som kommer med detaljerte pedagogiske veiledninger om hvordan man skal oppdra barna, men heller en som får oss til å se på barna som små intelligente individer som selv kan bidra til at samspillet i familien blir bra, bare vi gidder å bruke tid på å forstå dem. Altså på et mer generelt nivå. Han svarer for øvrig også voksne mennesker med spøkelser i skapet. Synes han har mye viktig å komme med jeg!
Anonym bruker Skrevet 17. august 2008 #6 Skrevet 17. august 2008 Det som fasinerer meg mest, er at han ALDRI refererer til bøker eller artikler av andre forfattere. Hans egne bøker får derimot hyppig omtale. Hele spalten fungerer som en dårlig skjult reklame for bøker av JJ.
Fuglehjertet Skrevet 24. august 2008 #7 Skrevet 24. august 2008 Hvorfor skal alle mennesker som uttaler seg om et tema være velutdannet innenfor nevnte område for å ha tyngde i uttalelsene? Jeg svelger ikke alt Jesper Juul sier og skriver, men han er dyktig til å påpeke at mye av barns oppførsel er gjenspeilinger av foreldres egen væremåte. Barn har veldig lett for å fange opp inkonsekvenser mellom ord og handling hos voksne, og dette kan gi utslag i f.eks usikkerhet og tøying av grenser. Og hvis barnets negative oppførsel har slitt på foreldrenes tålmodighet over lengre tid, kan det være befriende å skulle endre på egen oppførsel i forhold til barnet, i stedet for å prøve å styre en 2-årings trass. Jeg leser artiklene i a-magasinet, er enig og uenig og kjenner at han provoserer meg som leser, oppdrager og mor, og da tror jeg han oppnår akkurat det han ønsker - engasjement!
Anonym bruker Skrevet 24. august 2008 #8 Skrevet 24. august 2008 Jeg tror han oppnår akkurat det han ønsker - fete inntekter av både artiklene og bøkene sin som han der reklamerer for.
astrid-marie Skrevet 31. august 2008 #9 Skrevet 31. august 2008 når det gjelder jesper juul mener jeg at han er en mann med mange intr synspunkter, men som med mange andre pedagoger er man jo ikke 100% enig bestandig. men og gå så langt som å hevde at han bare er en gullgraver som er ute etter og tjene penger blir litt fjernt...
Anonym bruker Skrevet 1. september 2008 #10 Skrevet 1. september 2008 Han var vel en typisk mann: En som ikke fikk særlig tid til egne unger fordi han prioriterte jobb. (I hans tilfelle som familieterapeut).
Anonym bruker Skrevet 13. september 2008 #11 Skrevet 13. september 2008 En her etterspør hvorfor man på død og liv må ha faglig tyngde for å uttale seg om barneoppdragelse. Nei, det må man ikke ha. Men Jesper Juul arrangerer diverse kurs, han er en guru for mange hva barneoppdragelse gjelder - han er tydelig i det offentlige rom, han får uttale seg, har spalteplass i aviser med mer. Da må man også tåle at man etterspør faglig kompetanse, hva baserer man sine uttaleser på. Når en mann som jesper juul gjør sitt inntog i barnehager, sender ut såkalte veildere etter diverse kurs for å liksom veilede andre foreldre i feks barnehager - ja da etterspør jeg kompetanse, faglig tyngde. Alle som har litt omløp i hodet kan formulerer seg på en måte som gjør at de oppnår troverdighet. Men jeg er fra min utdanning vant til å lese både bøker og artikler kritisk, jeg sjekker alltid ut referanser der jeg føler for det. Hos Jesper Juul finner man ingen referanser - han blir som en gud som tenker ut lure tanker, det høres fornuftig ut og folk biter på. Uten å sjekke ut om dette faktisk dreier seg om teorier man har forsket på. Om han sier aldri så smarte ting, det er uansett all grunn til å være kritisk. Hvorfor er det han sier riktig? ER det riktig, hva underbygger teoriene hans? Det er det jeg synes disse veilederne som kommer fra fam.lab er dårlig på å ta til etterretning. Man blir møtt med utsagn som at "hvorfor skal man ha utdanning for å mene noe om barn, hvorfor må man ha faglig,teoretisk tyngde for å uttale seg?" Jo, hvis man kommer inn i en barnehage for å undervise etter et 14 dagers kurs hos Jesper Juul - da bør man søren meg ta kunne underbygge sine påstander/teorier med forskningsbaserte resultater. Det er det minste man må klare i sådan en setting. Jeg i mitt fag, som også omhandler mellommenneskelige relasjoner, kan ikke jeg bare fremsette en påstand basert på en fagartikkel jeg har lest. Jeg må sjekke holdbarheten i artikkelen før jeg kommer med teorier basert på artikkelen. Teorier basert på forskning er en ting, teorier basert på tilfeldige erfaringer er en annen ting. Men, jo klart ALLE kan mene noen om barneoppdragelse, gi ut bøker med mer. Men jeg synes inntog i barnehager, spalteplass i aviser med mer fordrer faglig tyngde i form av mer enn synsing og personlige erfaringer. Jesper Juul sier mye bra han, men han er ikke noe mer enn en vanlig mann som har oppnådd kultstatus hos en horde småbarnsforeldre. Og det drar han penger på. Om noen gir ut en bok om barneoppdragelse så vil jeg gjerne vite hva vedkommende baserer sine uttalelser på. Forskning og utdanning er ikke noe man satser på og tar på alvor for moroskyld. Det er fordi det ligger noe sikkert i dette. Ukritisk lesning av fagbøker er noe av det farligste som finnes.
Anonym bruker Skrevet 9. april 2009 #12 Skrevet 9. april 2009 Hvem faen er hotmum, da...? JJ preker likeverdighet i relasjoner. Se på dine barn som mennesker, ta deg sjøl og barna på alvor. Se forskjell på hva barn trenger og hva de vil ha,enkelt og genialt... Jeg driter i utdannelsen hans, jeg prøver det han foreslår og ser at det funke. det er ikke TV2"supernanny" - dvs bare kjappe triks som skal avlære atferdsvansker, men tvert imot oppfordringer til å sjøl endre seg. Da vil barna også endre seg.
Anonym bruker Skrevet 18. desember 2010 #15 Skrevet 18. desember 2010 Jesper Juul er en formanende K*DD som tror han har nøkkelen til ALL barneoppdragelse. Han har virkelig ikke skjønt det.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå