Gå til innhold

Noen som har avsluttet sin bsu-konto her?


Anbefalte innlegg

Hvordan gjorde du det? Var i banken en gang for lenge siden og skulle gjøre det, men ble overtalt til å fortsatt ha den.. Har ingen bruk for den. Fyller den ikke opp med 10000 kroner ,så det hjelper meg på skatten heller. Hvordan avslutter man den??

Fortsetter under...

Du går i banken og sier at du vil avslutte den. Deretter går det automatisk melding over til skattekontoret om at du har avsluttet bsu uten at pengene skal bli brukt til boligformål, og du vil lignet tilbake i tid for dette på neste skatteoppgjør enten du har spart 15000 kr i året eller ei.

 

Men... dersom du sier til banken at pengene skal gå til oppussing av boligen, husleie eller møbler pleier det å gå greit alikevel - at du ikke blir lignet i ettertid. Banken har en kode de taster inn ved avslutning av bsu konto. Enten taster de inn koden for at pengene blir brukt til boligformål, eller så taster de inn for avbrudd.

Da jeg hadde fått max ut av skattefradraget tok jeg kontakt med banken og ba om at kontoen ble avsluttet og pengene skulle gå inn på huslånet vårt. Husk at du bare kan ha BSU-konto en gang, så hvis du avslutter nå kan du ikke begynne å spare igjen senere. Du må også betale tilbake det du har fått i skattefordel dersom ikke pengene brukes på bolig. Men dersom dette er greit for deg, og du aldri kommer til å ha nytte av en BSU-konto er det jo bare å ta kontakt med banken og si at du vil avslutte kontoen. Men dersom du har boliglån bør du jo be om at pengene går inn der, så du slipper å betale tilbake skattefordelen.

 

Dersom du er usikker på hva en BSU-konto innebærer vil jeg anbefale deg å snakke med noen i banken din for å få mer informasjon, evt kan du lese f.eks her: http://www.dinside.no/php/art.php?id=33336

 

Du får ingen skattefordel av å ha penger stående på BSU, men får en stor skattefordel på de pengene du sparer hvert år (inntil 15000 i året). Dersom det ikke er noen som helst mulighet for at du vil få spart så mye som en krone på den kontoen før etter at du har fylt 34 år, er det vel ingen grunn til å vente med å overføre de pengene til boliglånet nei.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...