Trine_80 Skrevet 25. juli 2008 #1 Skrevet 25. juli 2008 Nå har jeg måttet kaste inn håndkleet, og begynne å tenke på å gi mini noe fast føde. Etter 5-6 måltider hver natt i noen uker, holder jeg på å bikke... Han er nettopp passert 5 mnd. (ca 8200gr, 68cm) Han legger fint på seg, men tror han spiser seg opp på nettene for å ha tid til å følge med på alt som skjer på dagtid... Uansett, kan være greit å begynne nå så er han gjerne oppi ett måltid når han er 6mnd? MEN - står jo ingenting å smaksprøver på grøtpakken! Jeg har kjøpt Holle sin Hirsegrøt, siden den er så rik på jern og uten gluten og melk. (Greit å begynne forsiktig). Noen som har erfaring med blandingsmengde for å lage en smaksprøve? Og hvor lang tid bør jeg forberede meg på før han er oppi en grei porsjon?
Jewel m/jente får gutt Skrevet 25. juli 2008 #2 Skrevet 25. juli 2008 Det lurer jeg også på. Virker som en porsjon er så stor siden det skal være 2 dl med veske, kontra 1 dl på nestle sin maisgrøt. Noen erfarne Holle brukere her? ;-)
Trine_80 Skrevet 25. juli 2008 Forfatter #3 Skrevet 25. juli 2008 Hei! Har du prøvd å gi maisgrøt til jenta di? Lurte bare på om det gikk greit. Ser ut som mange foretrekker maisgrøt fremfor hirsegrøt, men det vet en jo ikke før en har prøvd. Uansett er hirsegrøten bedre med jern i da. :-) Har surfet litt rundt på internett nå for å se etter svar, siden det ikke var så god respons her inne og fant ei som hadde blandet 20ml vann, 20ml MM og 1 ss grøt. Dvs 1/5 av oppskriften. Må da virke naturlig og fornuftig det, så jeg tror jeg går for det i morgen når jeg skal prøve. Evt 20ml MM og ikke vann og 1/2 ss grøt. Eller kan det bli for sterkt for dem når de er så små? Skjønte ikke helt poenget med vannet liksom.. :-)
Gjest Skrevet 25. juli 2008 #4 Skrevet 25. juli 2008 Vi begynte med den hirsegrøten for tre dager siden. Fulgte oppskriften på pakka, men hadde kun mm - ikke vann itilegg, men lagde bare mindre porsjon. Det jeg gjorde var å pumpe ut 40ml mm og blandet inn 1 ss grøtpulver. Men kipt å bare kunne gi et par ts...kaste all den melka;D Men det ble jo ingen grøt akkurat....bare en tyntflytende suppe!!! Idag blandet jeg 20ml mm med 20ml nykokt vann og hadde så 1ss grøtpulver oppi - siden den skal svelle litt så tenkte jeg at man kanskje måtta ha litt varmere væske...men den ble like tynn...Har hørt at mm gjør grøter tynnere, så jeg prøvde å lage grøten kun med varmt vann (ikke for å gi frøkna, men bare for å se), den ble like tynn... Frøkna vår likte forresten grøten, eller suppa som det ble:-) Hun ble helt vill i blikket etter mer!!!
Trine_80 Skrevet 25. juli 2008 Forfatter #5 Skrevet 25. juli 2008 Så flott at du var her nå og kunne dele dine erfaringer med oss! :-) Var grøten like flytene fra starten av, eller ble den det etterhvert? MM starter jo nedbrytingen allerede i skåla så er helt vanlig at den blir mer flytende etterhvert vistnok. Mulig ss-målet ditt var litt for lite? Tror ikke det er farlig om du hiver oppi litt mer grøtpulver om det bare er suppe? Merket du noe forskjell på snuppa di på de forskjellige blandingene? Ville du anbefalt kun mm, eller mm og vann-blanding? Tusen takk for svar!!
Jewel m/jente får gutt Skrevet 25. juli 2008 #6 Skrevet 25. juli 2008 Vi har bare gitt maisgrøt til snuppa. Prøvde Holle sin risgrøt, men som hun under skrev, så ble den så tynn at hun ikke var interessert. Det går vel kanskje an og bytte ut vannet med mm, slik at all veske er mm?
Gjest Skrevet 25. juli 2008 #7 Skrevet 25. juli 2008 Bare hyggelig:-) Den var flytende fra starten av. Ja, tror jeg blander den tykkere i morra - vanskelig å gi suppe med skje og flaske vil hun ikke ha:-) Den med kun vann gikk rett i vasken - var bare for å teste ut om det var mm som lagde grøten tynn med en gang. Snuppa var like vill etter grøten i dag som den var 50:50 med vann:-) Det er bra, for da slipper man å pumpe så mye:-) HS sa at vi skulle prøve med kun litt på dagtid dag 1 og hvis hun ikke reagerte på den, kunne vi gi et måltid på kvelden. Men jeg synes det var å gå litt vel kjapt fram...så vi ga et par ts dag 1, 40ml dag 2 og 80ml dag 3 - alle måltidene på dagtid (lunch-tid). Hun har ikke reagert negativt, men er spent om det kommer noe avføring i morra....fra før har hun pleid å ha nr2 en gang i uka, men ved innføring av fast føde skal de jo ha det minst annenhver dag...vi har sviskemos i skapet i tilfelle.
Gjest Skrevet 25. juli 2008 #8 Skrevet 25. juli 2008 må legge til at snuppa er 4mnd om 3 dager og sliter litt med førdøyelsen og enda tålte hun hirsegrøten fra Holle:-)
Trine_80 Skrevet 25. juli 2008 Forfatter #9 Skrevet 25. juli 2008 Enig med deg i at det virket litt kjapt det som HS deres sa. Men jeg trodde jeg måtte gi ett par ts noen dager jeg? Hm.. Jaja, vil han ha mer, så skal han få! :-) Mini sliter litt med avføringen her også, men da i motsatt retning. Han har hatt diarè lignende avføring 4-8 ganger daglig i 6-7 uker nå. Håper dette bedrer seg med litt grøt i magen. Men kan jo være smart å ha litt sviskemos klar i skapet om det skulle slå seg helt om. Håper snuppa de får fylt opp bleia i morgen da!
Gjest Skrevet 25. juli 2008 #10 Skrevet 25. juli 2008 Ja, veldig kjapt...synes igrunnen vi har gått i overkant kjapt med denne grøten...men ikke i forhold til hva hs sa! Men grunnen til at man skal prøve seg fram, er vel for å se om de tåler grøten og det finner man vel ut samme dagen, eller??? Så hvorfor gå veldig laaangsomt fram? Leser om flere som gir kun noen ts hver dag i et par uker...er det noe vits i det??
Trine_80 Skrevet 25. juli 2008 Forfatter #11 Skrevet 25. juli 2008 Så lenge du ikke har sett noen reaksjoner hos snuppa deres til nå så har hun nok tålt grøten veldig fint, så i hennes tilfelle hadde ett par ts i noen uker vært uten vits. Men for andre som kanskje ikke har like godt utviklet tarmsystem, kan en sånn tilvenning sikkert være hensiktsmessig. Men da merker de det sikkert godt på bebisen med grining og magetrøbbel kanskje? Jeg tror jeg begynner litt roligere enn dere, kanskje øke med en ts for hver dag, eller noe sånt. Så sant grøten går inn og ikke bare kommer ut igjen da. En vet jo aldri!! ;-)
Puddingmama Skrevet 25. juli 2008 #12 Skrevet 25. juli 2008 Jeg er helt enig i at den oppskrifta som står på ikke lager grøt, men suppe. Jeg blander vann og morsmelk halvt om halvt og så pulver til passe konsistens. Altså, mens jeg laga smaksprøver så ble det ei teskje av hvert og bittelitt pulver. Det funka greit, kan hende jeg burde fulgt en eller annen standard, men baby blir i alle fall vant til forskjellige konsistenser siden den aldri blir helt lik;)
Trine_80 Skrevet 26. juli 2008 Forfatter #13 Skrevet 26. juli 2008 Takk for tips Puddingmama! Det ble faktisk sånn jeg gjorde i dag når jeg skulle prøve. Eller, håndmelka ca 1ts i en liten kopp, helte ca 1ts kokt vann oppi (blåste litt på vannet først), også tok jeg pulver oppi til passelig konsistens. Mini smatta og koste seg! :-)
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå