Anonym bruker Skrevet 15. juli 2008 #1 Skrevet 15. juli 2008 Har akkurat funnet ut at jeg har sånne små hvite mark i magen. Har ikke lyst til å gå til legen og si det. Syns det er flaut. Er det noen som vet om det går ann å kjøpe noe mot det reseptfritt på apoteket? Og er det farlig for babyen? Har 3 aktive unger som er mye ute å graver i alt mulig rart. Har vært veldig sliten i det siste,og derfor ikke vært så nøye med å passe på at de vasker hendene sine. Så det er nok derfor jeg har fått det. Er forresten 36 uker på vei.
Anonym bruker Skrevet 15. juli 2008 #2 Skrevet 15. juli 2008 babyen kan bli smittet av dette under fødselen . hadde dette selv som tennåring etter en teltur.. man må til legen for å få respept på tabletter som alle i familien må gå på da dette er rimelig smittsomt... legene opplever dette hver eneste dag så d er ingenting å være flau over:)
Anonym bruker Skrevet 15. juli 2008 #3 Skrevet 15. juli 2008 Takk for svar. Da må jeg vel bare bestille meg en time.
Vertigo Skrevet 15. juli 2008 #4 Skrevet 15. juli 2008 Middel mot småmark/barnemark er reseptfrie. De heter Vermox eller Vanquin. Ut fra Felleskatalogen ser det ut som det er det siste som er mest utprøvd ift gravide. Hele familien må behandles. http://www.pasienthandboka.no/?mode=document&documentid=2247
(¯`•¸·´¯) Baby snart(¯`·¸•´¯) Skrevet 15. juli 2008 #5 Skrevet 15. juli 2008 Hvordan finner man ut at man har det??? Kan hvem som helst få det når som helst????
Anonym bruker Skrevet 15. juli 2008 #7 Skrevet 15. juli 2008 Seriøst? hadde jeg finni ut at jeg hadde mark i magen hadde jeg vært den første på vei til legen! SPESIELT HVIS JEG VAR GRAVID!!! Hva tenker du med menneske?
gulli Skrevet 15. juli 2008 #8 Skrevet 15. juli 2008 Herregu, hva er det med deg ? Dette er helt ufarlig og du har sikkert hatt det selv uten å vite det en gang. Dette er noe små barn får fordi at de graver og stapper alt i munnen, drikker av sølepytter osv. Det smittes via egg som legger seg under neglene da de klør seg i stumpen rundt endetarms åpning hvor marken kryper ut og legger egg. JA det er ekkelt, men ikke farlig ! Spedbarn er beskyttet mot dette har jeg lest ett sted. Men for å bli kvitt det trenger man en tablett Vermox til alle familie medlemmene som du får på apoteket reseptfritt. Dette skal gjentas etter 1 uke. Viktig med god håndhygiene og at alt sengetøy blir skiftet og vasket på minst 60 grader. Lykke til du uheldige gravide.-)
Anonym bruker Skrevet 15. juli 2008 #9 Skrevet 15. juli 2008 Tusen takk for støtten gulli. Vet du om det middelet kan brukes i graviditeten?
NormaJean Skrevet 15. juli 2008 #10 Skrevet 15. juli 2008 hei mark er da slettes ikke uvanlig, er man i kontakt med småbarn feks skal det ikke mye til å bli smittet. Bare ignorer de anonyme over her som tydeligvis er for barnslige og umodne til å tenke over slikt. de får bare vente til barna deres begynner i barnehagen, hehe, da blir det markbehandling 1 gang eller fler. Disse tablette kan man få reseptfritt på apoteket som skrevet over. Du skal ta ta en tablett og så ta og vente i 7 dager før du tar en til. Det er kjempeviktig at resten av familien din blir behandlet også ellers så kommer dere alle bare til å smitte hverandre frem og tilbake. så selv om feks mannen din ikke har noen (som han vet om;) så må han ta kuren også. Har du flere barn så kan du jo sjekke om de har det, tips er å vente til de sover og så ta en rask titt i stumpen. Våkne barn pleier som oftest ikke å synes at mark sjekk er noe stas, hehe som en annen skrev over så kan barnet bli smittet ved fødsel, så lurt å behandle det nå. har ikke erfaring med å gi dette til gravide, så sikkert lurt å bare ringe JM og spørre. Men er ganske sikker på at dette ikke er noe problem. Du trenger ikke å gå til legen for dette, du fikser det selv:) hilsen sykepleier
gulli Skrevet 15. juli 2008 #11 Skrevet 15. juli 2008 Hei igjen:-) (Dette er svar fra legen) Gravide og ammende skal ikke bruke vermox, men Vanquin. Her gjentas dosen etter 14 dager. Det er ingenting i veien for at du som gravid kan ta Vanqin, men det beste er jo å unngå alle legemidler spesielt i første trimester av graviditeten. Så jeg synes bare at du skal ta kuren dersom dere er rimelig sikre på at datteren deres faktisk har barnemark.
Anonym bruker Skrevet 15. juli 2008 #12 Skrevet 15. juli 2008 Så snille dere er som hjelper meg å finne ut av dette. Tusen takk. Da skal jeg dra på apoteket i morgen. Ble virkelig glad når jeg hørte at det var reseptfritt. Er jo litt flaut å fortelle legen om sånt.
gulli Skrevet 16. juli 2008 #13 Skrevet 16. juli 2008 Jo, men vanquin er reseptbelagt (den som du kan ta). Det er bare å ringe legekontoret og spør om å få hente en resept på dette. Ingenting å være flau over:-)
Vertigo Skrevet 16. juli 2008 #14 Skrevet 16. juli 2008 Så vidt jeg kan se av Felleskatalogen, er Vanquin heller ikke reseptbelagt...
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå