KarinB Skrevet 21. juni 2008 #1 Skrevet 21. juni 2008 hva mener dere? Har stolen men ikke basen. Noen sier det er et must å ha base, andre sier det ikke er nødvendig. noen med råd?
Gjest Skrevet 21. juni 2008 #2 Skrevet 21. juni 2008 Jeg skal kjøpe uten, men det er pga prisen. Men ikke alle biler kan ha basen heller. Er ikke sååå vanskelig å få festet stolen med beltene. er vell mest det det går i.. Tror ikke det har noe med sikkerheten å gjøre, hvis man uannsett kan feste stolen riktig.
lillejente Skrevet 21. juni 2008 #3 Skrevet 21. juni 2008 du kan feste basen til maxi cosi i alle biler som har trepunktssele, og det vil vel si alle biler...? Mine veninner med unger sier at base er ett must, for det gjør det utrolig mye lettere å ta setet inn og ut. Så jeg har kjøpt med base.
SImonmamma Skrevet 21. juni 2008 #4 Skrevet 21. juni 2008 Hei Det de sa i butikken når jeg spurte, var at man ikke er avhengig av såkalte isofix-fester i bilen for å kunne bruke base. Den kan festes med bilbelte. Det er bare nyere biler som kommer med isofixfester. Hun mente at det var best med base for å unngå å feste setet feil. Er veldig i tvil selv, men det blir nok sete uteen base, synes som deg, st basen er veldig dyr.
togutter-08og10 Skrevet 21. juni 2008 #5 Skrevet 21. juni 2008 Hvis man har base kan man ta setet ut og inn med et lite klikk. Det er mye mer lettvint enn å ta av og på selen hele tiden. Det er to måter å feste basen på: Nyere biler har noe som heter isofix, da klikker man bare basen fast uten å bruke belte. Eldre biler må man feste basen med bilbelte. Vi fikk beskjed om at stolen satt tryggere med base og valgte å kjøpe det. Så vi var ikke i tvil om hva vi ville ha. Mulig du kan få kjøpt en brukt base på finn.no?
Modo Skrevet 21. juni 2008 #6 Skrevet 21. juni 2008 sjekk lengden på bilselen i bila, for enkelte biler har for kort sele til at man kun kan ha sete uten base!!!!!! dette gjelder også enkelte nye biler. vi tenkte kun å ha setet, men måtte kjøpe til base pga for kort sele....
Eowyn Skrevet 21. juni 2008 #7 Skrevet 21. juni 2008 Bilen trenger ikke være helt ny for at det er isofix i den. Jeg har Toyota Avensis 06 modell, og der var isofiks da jeg kjente etter i sete (det stod jo i instruksjonsboka, men hvem leser den fra perm til perm)
It's all about me Skrevet 21. juni 2008 #9 Skrevet 21. juni 2008 Base er et must og verdt hver krone. Det er så mye raskere å ta barnet inn og ut av bilen samt at setet sitter mye bedre fast. Har måttet bruke setet ute base et par ganger i annen bil og kan ikke skjønne at folk vil ha det på den måten fast. Ikke bare var det tungvindt, men følte det ikke var like sikkert også. Hadde heller kuttet ned på noe annet utstyr.
KarinB Skrevet 21. juni 2008 Forfatter #10 Skrevet 21. juni 2008 da har jeg vært å kjøpt meg base! hehe. Vi har isofix i bilen, og jeg må si det var 100 ganger lettere med basen. takk for svaret ale sammen.
På vei igjen? Skrevet 21. juni 2008 #11 Skrevet 21. juni 2008 Vi har kjøpt Maxi Cosi med base. Det er mye mer lettvint ja.
anette&tutta mari :) Skrevet 21. juni 2008 #12 Skrevet 21. juni 2008 har ikke fått snuppa enda, men har øvd oss litt på å ta bilsete ut og inn av bilen (så et annen innlegg her om at det var viktig å øve før man faktisk skulle ha babyen oppi der). Vi har ikke isofix i bilen, men har kjøpt base som vi har festet med vanlig bilbelte. Det virker også veldig stødig og fint og med et klikk så sitter bilsetet oppi der. Utrolig lettvindt:) Og når man VET at basen sitter sikkert, så er det jo ingen grunn til bekymring.Hvis man har det litt travelt en dag og har bare bilsete så kan man i verste fall ikke feste det godt nok.
2 fine små Skrevet 21. juni 2008 #13 Skrevet 21. juni 2008 Det er sikkerheten i at man fester basen EN gang, og riktig (dersom med bilbelte altsaa) som er cluet her. Med isofix kan det jo heller ikke bli feil. Naar man ikke har base, er man avhengig av aa feste setet HELT KORREKT hver eneste gang og da skal man vaere konsentrert. Vi hadde sete uten base forrige gang, og da festet jeg litt ulikt hver gang, det vet jeg naa i ettertid. Denne gangen investerer vi i base, saa slipper min dagsform avgjoere om jeg fester setet helt riktig... =o) Men for fire aar siden hadde vel INGEN base, saa det blir med alt annet som gaar framover, det var ikke livsfarlig aa leve for fire aar siden heller. Da nevoeen min var baby for 9 aar siden laa barn helt loest i bag (!) under et nett i baksetet.... Det virker jo som aa be om troebbel i dag.
79fia Skrevet 21. juni 2008 #14 Skrevet 21. juni 2008 Ja dette er jo litt artig. Da mine var babyer for 6 og 8år siden ca, så var det en selvfølge med sikkerhetsnett og bag i bil for de nyfødte.. Nå er det fy fy har jeg skjønt. Base til bilstol var jo også et fremmedord. Litt av en utvikling, bare å henge med. Men viktig å huske at det gikk bra med barna den gangen og!! Er jo faktisk ikke lenge siden. Får ikke bli helt hysterisk på alt som kan gå galt til enhver tid. Det blir jo litt slitsomt...
<3 coccinelle Skrevet 21. juni 2008 #15 Skrevet 21. juni 2008 Det er sikkert at det er mye som går framover men man kan jo bli litt hysterisk også over alt man MÅ ha. Mitt første barn fikk jeg for 18 år siden. Da var det ikke sele mellom bena til ungen og de satt fremover i setet så ungen kunne skli ut av selen i setet. Så ble det påbudt med fem punkt sele. Det var selvfølgelig en god forbedring. Siden har det vært noe nytt med hvert barn. Sikkert sikrere og sikrere, men greide oss veldig fint uten base med alle de andre. Det blir mange tusen med alt det utstyret man "må" ha og mange sitter vel igjen med dårlig samvittighet for alt de ikke kjøper....
79fia Skrevet 21. juni 2008 #16 Skrevet 21. juni 2008 Veldig enig. Men fint tidsfordriv å sitte og følge med på diskusjon om brukte madrasser, bilsetebaser, og ikek minst alt man IKKE skal spise!!! hehe..
2 fine små Skrevet 21. juni 2008 #17 Skrevet 21. juni 2008 Vi har kjoert MYE taxi i Asia med datteren paa fanget, uten setebelter til noen som helst vi.... =o) Vi har ogsaa reist med Long Tail baater i over en time uten noen som helst redningsvest og humpet paa boelgene, uten at jeg anbefaler alle aa gjoere det samme... ;o) Hun er like hel og glad, bare mer rik paa opplevelser tenker jeg. ;o)) Men i Norge maa man og da er det bare aa hoste opp i hvert fall et bilsete, saa man ikke faar bot. Og det er jo absoutt det sikreste da. Men trafikken i Asia er jo mange ganger mer vill enn her, og her sikrer vi mange ganger bedre enn der. Men saann er det en gang... Det vil helst gaa greit, heldigvis. Mitt innlegg var bare for aa forklare hvorfor man faktisk selger base, var ikke ment som et huff og fy innlegg altsaa. O God forbid!
ny_mor Skrevet 22. juni 2008 #18 Skrevet 22. juni 2008 Vil bare komme med noen korte kommentarer: 1. Babystoler festet med ISOfix er meget lurt og trygt! Man reduserer faren for feilbruk og montert med ISOfix basene får babystolene meget gode karakterer i front og særlig sidekollisjon! 2. Babystoler feste i base for trepunktsbelte for ofte dårligere karakterer enn babystolene montert med vanlig belte. Dette betyr altså at stolene er sikrer uten base montert med trepunktsbelte. 3. Det er helt klart mer komfortabelt med base da man kan klikke babystolene enklet inn og ut og faren for feilbruk reduseres da basen monteres kun en gang og ikke hver gang. 4. Til alle som velger å ikke sikre barna tilstrekkelig (uten å rette kjeft til deg Femina hoeygravid :-) går det meste bra. Men om uhellet skulle være ute er det livsfarlig både å ha babyen på fanget og ikke tilstrekkelig sikret (bakovervendt) i bilen. 5. Det blir bare flere og flere biler og høyere og høyere fart. Dette betyr at barnsikring for 8-10 årsiden selvfølgelig har utvilket seg. I tillegg kommer ny forskning som fører til at barnesikring utvikler seg. Jeg ønsker alle lykke til og håper dere ser viktigheten av riktig og sikker barnesikring. Ja det koster en del, men ved en brå oppbremsing (for det er ikke mer som skal til) eller kollisjon (om det dessverre skulle skje) vil det uten tvil være vært pengene.
2 fine små Skrevet 22. juni 2008 #19 Skrevet 22. juni 2008 Jeg blir ikke fornaermet..... =o) Leser med interesse det du skriver. Vi sikrer i "hue og raeva" i Norge, valgte bare aa nevne at vi har ikke droppet noen opplevelser ute i verden fordi om det ikke har vaert sikring tilgjengelig for barn. Men det jeg stusser paa, og gjerne skulle sett noen dokumentasjon paa, er hvorfor det er sikrere aa ha bilstol alene festet med sikkerhetsbelte, enn aa bruke base festet med sikkerhetsbelte og saa klikke basen i. Blir dette rett og slett loesere? Eller hva er grunne? Mener at da vi brukte bilstol uten base sist, saa var det ikke like lett alltid aa feste helt korrekt bare med belte, og at jeg regnet med at man med en riktig festet base (med sikkerhetsbelte) da ville ha strammet basen saapass at den satt bom fast og saa var det bare setet som skulle paa. Er det slik at basen loesner litt etter et par turer og at man maa stramme litt til for hver gang, eller? (alle spoersmaalene mine gjelder ikke isofix, forstaar jo at det er det tryggeste) Den andre tingen jeg lurer paa er hvorfor du mener at bakovervendt sikring ikke er bra? Vi har et sete som regnes som helt supersikkert av Trygg Trafikk, som festes med en solid base, som stoettes paa gulvet osv, men det er ikke helt for nyfoedte. Hvorfor mener du bakovervendt ikke er like bra? Mente du spesifikt maxi cosi eller alle typer bilstoler? Hyggelig med svar, er bare nyskjerrig....synes det virker som du kan mye om dette, kanskje du har svar paa mine spoersmaal ogsaa?
tika81 Skrevet 22. juni 2008 #20 Skrevet 22. juni 2008 E forskjell på isofix base og easy basen. Isofix basen e for nyere biler trur 2006 mod og nyere og easy basen e for eldre biler enn d. Hørte med butikken før æ bestilte til lillegutt:) Ville bare si d:)
togutter-08og10 Skrevet 22. juni 2008 #21 Skrevet 22. juni 2008 Ja det har vært utorlig utvikling. Når jeg var liten fantes det ikke bilstoler til barn. Min søster som er 6 år yngre hadde bilstol. Vet ikke hvordan de festet den da, siden det ikke var bilbelter i bilens bakseter før i 1984. Mulig noen biler hadde dette, men det var først da det ble påbudt. Husker dette godt for vi byttet bil i 1984 og jeg syns det var skikkelig teit med bilbelte bak (12 år og ikke helt moden) Men trafikken er jo en helt annen nå enn på 70 og 80 tallet da jeg vokste opp. Jeg er hvertfall utrolig glad for at det forskes på området og at å sikre barn i biler er høyt prioritert. Hvis det hadde skjedd en ulykke og banet døde, fikk varige skader fordi jeg ikke hadde sikret det godt nok hadde jeg slitt med dette og sikker måtte gått til psykolog i lang tid etterpå. Vi velger hvertfall base og ny bil for å føle oss mest mulig trygge. (måtte ha større bil nå pga babyen og kjøpte da ny for at vi kan ha den i noen år)
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå